Projekt chodnika z Chwaszczyna do Tuchomia złożony w GDDKiA

Burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski 10 listopada 2016 roku na ręce p.o. Dyrektora Oddziału GDDKiA w Gdańsku złożył projekt chodnika z Chwaszczyna do Tuchomia. Pełna dokumentacja projektowa została opracowana przez Biuro Projektowo-Inżynierskie Pinconcept z Gdańska za kwotę 50.000 zł. Obecnie GDDKiA pozyskuje decyzję: Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID).

Cała sprawa braku chodnika z Chwaszczyna do Tuchomia ciągnie się do kilkudziesięciu lat, bo od tylu lat liczne grono osób apelowało przeważnie na zebraniach wiejskich do władz o wybudowanie tegoż chodnika. Ja sam, odkąd pamiętam, czyli od kiedy samodzielnie zacząłem chodzić do szkoły w Chwaszczynie, dostrzegałem potrzebę budowy chodnika, gdyż po prostu często było niebezpiecznie.

W celu poprawy tego stanu rzeczy w marcu 2013 roku zająłem się tą sprawą oficjalnie. Wraz z radnym powiatowym Piotrem Fikusem oraz ówczesnym sołtysem Chwaszczyna Gerardem Barsowskim udaliśmy się do siedziby GDDKiA. Podczas rozmowy z ówczesnym dyrektorem GDDKiA Robertem Marszałkiem oraz Z-cą Naczelnika Wydziału Dokumentacji GDDKiA Leszkiem Leśniowskim usłyszeliśmy zapewnienie, że jeśli gmina wykona projekt budowlany, to GDDKiA chodnik ten wybuduje.

W celu uwidocznienia potrzeby wykonania projektu budowy chodnika zacząłem zbierać podpisy poparcia od mieszkańców Chwaszczyna i Tuchomia. Udało się zebrać niemalże 700 podpisów. W obecności sołtysów Chwaszczyna Gerarda Barsowskiego i Tuchomia Zbigniewa Lidzbarskiego, wówczas również radnego RM w Żukowie, radnego RM w Żukowie Stanisława Groth oraz radnego powiatu kartuskiego Piotra Fikusa złożyłem wniosek o zabezpieczenie środków w budżecie na wykonanie projektu budowy chodnika burmistrzowi gminy Żukowo Jerzemu Żurawiczowi. Według moich szacunków projekt miał kosztować około 50.000 zł – jak widać, nie pomyliłem się ani o złotówkę.

droga chwaszczyno tuchom 1

Początkowo burmistrz wykazał się zrozumieniem dla tego problemu. Jednakże po kilku miesiącach dostałem odpowiedź, że gmina nie może wykonać projektu. Wydawało to się dziwne, bo inne gminy, takie jak choćby Sztum, Kwidzyn, Malbork cały czas w ten sposób działały. Potrzebna była zmiana burmistrza, który by zrozumiał potrzeby mieszkańców.

Obecny burmistrz Wojciech Kankowski w 2014 roku, jeszcze przed II turą wyborów na burmistrza deklarował, że do końca 2015 roku zrobi wszystko, aby dokumentacja ta została wykonana. Fakt faktem, że o 11 miesięcy przekroczył swoją deklarację, ale sądzę, że po wybudowaniu i oddaniu do użytku chodnika, nikt już nie będzie tego pamiętał.

Sprawą budowy chodnika zajmowały się również ogólnopolskie media, takie jak choćby telewizja Polsat oraz Dziennik Bałtycki (więcej o tym na końcu artykułu).

Obecnie sprawa budowy chodnika jest już na przedostatniej prostej – GDDKiA musi tylko pozyskać decyzję ZRID i można przystępować do budowy. Miejmy nadzieję, że do końca 2017 roku chodnik zostanie wybudowany. Obecnie kończy się budowa chodnika przy DK 20 na odcinku Żukowo – Glincz. Chodnik ten został wybudowany również na podstawie projektu wykonanego przez to samo biuro projektowe, co chodnik Chwaszczyno-Tuchom.

droga chwaszczyno tuchom 5

Patrząc od strony Chwaszczyna, chodnik zostanie wybudowany po lewej stronie ulicy, a na wysokości ul. Tuchomska – Leśna przejdzie na prawą flankę, aż do samego fotoradaru w Tuchomiu. Całkowita długość projektowanego chodnika wynosi 1250 m. Długość całego utwardzonego odcinka chodnika łączącego Tuchom z Chwaszczynem po przebudowie wynosić będzie ponad 1500 m.


O perypetiach związanych z budową chodnika pisaliśmy przez te wszystkie lata na łamach portalu Chwaszczyno.pl i bezpłatnej gazety kolportowanej na terenie Chwaszczyna, Tuchomia i okolic.

24-03-13 – Zbieramy podpisy pod inicjatywą budowy chodnika z Chwaszczyna do Tuchomia
04-04-13 – We wtorek składamy wniosek o chodnik z Chwaszczyna do Tuchomia burmistrzowi
10-04-13 – Co mówi burmistrz o chodniku z Chwaszczyna do Tuchomia?
19-08-13 – Burmistrz gminy odpowiada za bezpieczeństwo mieszkańców
22-09-13 – Dziennik Bałtycki: „Bezpieczna droga do szkoły”. Drogi bez chodników, dzieci na poboczach
04-10-13 – Jest szansa na dokumentację niezbędną do budowy chodnika Chwaszczyno – Tuchom
19-05-14 – Nie będzie chodnika z Chwaszczyna do Tuchomia
19-05-14 – TV POLSAT w Chwaszczynie – „Ta historia to kolejny dowód na niekompetencję administracji”
04-12-15 – Powstaje projekt chodnika z Chwaszczyna do Tuchomia
09-04-16 – Projekt chodnika z Chwaszczyna do Tuchomia jest już gotowy

 

Wojciech Albecki

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.