Próba „Strzelenki” w duchu patriotyzmu.

 

14 sierpnia br. w przeddzień Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święta Wojska Polskiego chór „Strzelenka” spotkał się na kolejnej, cotygodniowej próbie. Chórzyści na początku spotkania z okazji urodzin pana Marka, naszego klarnecisty i tenora, zaśpiewali radosne „Sto lat” i „Życzymy, życzymy” oraz złożyli jubilatowi serdeczne życzenia.

 

 

 

Kolejnym punktem były sprawy organizacyjne, podczas których omówiono przygotowanie do nagrywania bajki w języku kaszubskim, uczestnictwo w zbliżającym się IV Festynie Kaszubskim w Chwaszczynie oraz XI Zjeździe Kaszubskich Śpiewaków w Żelistrzewie. Drugą część próby chórzyści poświęcili na śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych i żołnierskich. W specjalnie przygotowanym na tę okoliczność śpiewniku znalazły się m.in. takie utwory, jak: „Białe róże”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Wojenko, wojenko”, czy „Jak długo na Wawelu”.

 

Na końcu w postawie stojącej śpiewacy uczcili pamięć poległych i pomordowanych w obronie naszej ojczyzny i odśpiewali cztery hymny i pieśni: „Boże, coś Polskę”, „Rota”, „Pod Twą obronę” i hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Tym akcentem pełnym patosu i powagi śpiewacy zakończyli próbę, która była okazją do przypomnienia sobie wielu dawnych pieśni i piosenek, a także chwilą zadumy i rozmyślenia, jak wiele osób poświęciło swoje życie „w imię Boga za naszą i waszą wolność”.

 

Karol Krefta

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.