Pożegnanie z Chitre i transfer do Panama City. W środę przylatuje papież Franciszek

 
Minął już tydzień odkąd pielgrzymi z Chwaszczyna są goszczeni przez mieszkańców Ameryki Środkowej. Panamczycy gorąco przyjęli katolicką młodzież z Europy. Teraz w Panama City oczekują przylotu papieża Franciszka i inauguracji Światowych Dni Młodzieży.

Na profilu FB młodzież reprezentująca parafię Chwaszczyno umieszcza fotorelacje z bieżącej działalności na terenie Panamy. Poniżej przedstawiamy kolejne wspomnienia pielgrzymów.
 
18 stycznia 2019

Kolejny dzień przygotowujący nas do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży upłynął nam pod hasłem „La Mision – Posłanie”. Zostaliśmy zaproszeni do tego, aby wędrować od domu do domu, naszych panamskich przyjaciół i dzielić się doświadczeniem swojej wiary. Mogliśmy również wsłuchać się w świadectwa rodzin nas goszczących. Ponadto gościnność panamczyków przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, ponieważ pierwszy raz mogliśmy zobaczyć skąd pochodzi „agua de pipa”- mleczko kokosowe.

Panama 4 dzien 28

Zaszczytem jednej dla jednej z naszych uczestniczek była możliwość zaprezentowania się w stroju ludowym, który jest typowy dla tego regionu.

Dzień zakończyliśmy wspólnotową Mszą Świętą której przewodniczyli księża biskupi z Rio de Jaineiro.

 
 
19 stycznia 2019
 
Ten dzień rozpoczęliśmy uroczystym przemarszem z naszej parafii do miejsca Mszy Świętej. W Eucharystii uczestniczyli wszyscy uczestnicy Światowych Dni Młodzieży z Diecezji Chitre.

Panama dzien5 8

Po paradzie i uroczystej Mszy Świętej wybraliśmy się na plażę, nad Pacyfik. Czas ten spędziliśmy na wspólnej integracji i zabawie.
 
20 stycznia 2019
 
Ostatni dzień w Diecezji Chitre rozpoczęliśmy Mszą Świętą pożegnalną z udziałem biskupów. Podczas Eucharystii dary w strojach kaszubskich nieśli przedstawiciele grupy – Marta Rodak, Dominika Klawikowska, Wiktor Żyliński, Kamil Ustarbowski.

Panama dzien6 30

Po Mszy Świętej każdy spędził dzień z rodziną, która gościła naszych pielgrzymów.
 
 
21 stycznia 2019
 
Ostatni dzień spotkań z mieszkańcami był czasem pełnym smutku i radości zarazem. Opuściliśmy Chitre, w którym spędziliśmy cały tydzień, na rzecz Panama City, gdzie będą miały miejsca wydarzenia centralne. Zakończyliśmy tym samym dni w diecezjach. Był to dla wszystkich piękny czas pełen wrażeń i możliwości poznania obcej kultury. Ludzie, których spotkaliśmy w Chitre już na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Panama dzien7 20

Po Mszy Świętej pożegnalnej udaliśmy się autokarem do Panamy do parafii pod wezwaniem św. Judy Tadeusza. Tutaj zostaliśmy przydzieleni do nowych rodzin. Miasto znacznie różni się od peryferii, na których byliśmy, natomiast otwartość Panamczyków jest nadal ta sama. Zostaliśmy przyjęci równie ciepło i rodzinnie jak w Chitre.

Panama 4 dzien 9

Dzień zakończyliśmy uroczystym powitaniem pielgrzymów przez tradycyjną muzykę, taniec i śpiew.

 

 

Więcej pisaliśmy w artykule: Aklimatyzacja chwaszczyńskich pielgrzymów w Panamie. Rozpoczęcie ŚDM coraz bliżej.

sponsor partner

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.