Powiat kartuski od soboty w czerwonej strefie

Autor: Michał Witt

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę powiatów objętych obostrzeniami związanymi z koronawirusem. Od soboty 26 września w strefie czerwonej znajdą się dwa powiaty nasz kartuski (woj. pomorskie) oraz głubczycki (woj. opolskie). Oznacza to, że w naszym powiecie wskaźnik nowych przypadków koronawirusa przekroczył 12 na 10 tys. mieszkańców. W ostatnich dniach przybyło 107 nowych zakażeń na terenie powiatu, a całkowita liczba zdiagnozowanych wyniosła 421 osób. Tylko wczoraj zdiagnozowano 25 osób na terenie powiatu kartuskiego (3 starsze kobiety i 5 starszych mężczyzn; 14 kobiet i 3 mężczyźni w średnim wieku)

Co oznacza strefa czerwona i jakie niesie ze sobą obostrzenia?

Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywanie nosa i ust. Zakaz organizowania na otwartym powietrzu: przedstawień, spektakli, projekcji filmów lub nagrań wideo. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m2.

Zakaz wpuszczania publiczności na widowiska sportowe. W lokalach gastronomicznych 1 osoba na 4 m2. W kinach może być 25 proc. publiczności.

W kościołach dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku oraz obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, dopuszczalne jest 150 osób, trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami, zakrywać usta i nos.

W strefie czerwonej maksymalna liczba gości weselnych to 50 osób, z wyłączeniem obsługi.  Inne imprezy, spotkania niezależnie od ich rodzaju również 50 osób, z wyjątkiem obsługi.

Transport zbiorowy – 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych – przewozy lokalne w ramach obszaru czerwonego.

Szczegółowe różnice w obostrzeniach między strefami można zobaczyć na stronie www.gov.pl

Źródło: oprac. własne, MZ

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.