Poświęcenie dzwonów do nowego kościoła. Relacja „Gościa Niedzielnego”.

Przedstawiamy relację Dariusza Olejniczaka z gdańskiej redakcji Gościa Niedzielnego:

W parafii pw. świętych apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie odbyła się w czwartek (10.10.2013) szczególna uroczystość. Arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź poświęcił trzy nowe dzwony, które niebawem zostaną zawieszone na wieży nowego kościoła.

Te trzy dzwony to dar kilku rodzin z terenu parafii, a każdy z nich wydaje dźwięk w innej tonacji. Dzwon Święta Rita waży 150 kilogramów i gra w tonacji e2, dzwon Jan Paweł II waży 290 kilogramów i gra w tonacji c2, zaś dzwon apostołów Szymona i Judy Tadeusza jest najcięższy (500 kilogramów) i gra w tonacji a1. Wykonano je w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

– Dzwonów nie można używać przed poświęceniem – mówił metropolita Sławoj Leszek Głódź. – One są wyłączone z życia świeckiego poprzez akt poświęcenia, którego jesteśmy świadkami.

Proboszcz parafii, ks. Piotr Gruba, podziękował metropolicie za udział w uroczystości i poświęcenie nowych dzwonów. – Mam nadzieję, że zawiesimy je już w przyszłym tygodniu na wieży nowego kościoła, która razem z wieńczącym ją krzyżem ma wysokość 40 metrów – mówił.
Po poświęceniu dzwonów, w surowych murach nowo powstającej świątyni, metropolita gdański odprawił Mszę Świętą, która zgromadziła tłum wiernych. Wypełniona po brzegi świątynia świadczy o tym, że decyzja o podjęciu budowy nowego kościoła była koniecznością. Mury starej świątyni nie są już w stanie pomieścić wszystkich wiernych uczestniczących w Mszach i uroczystościach kościelnych.

—-

Niedziela – 13 października – jest ostatnim dniem, kiedy można zobaczyć nasze dzwony na placu plebanii. Jak pozwoli pogoda, dzwony w tym tygodniu zostaną wciągnięte na dzwonnicę.
Poniżej prezentujemy film z poświęcenia dzwonów, przygotowany przez Centrum Informacyjne Archidiecezji Gdańskiej:

Tutaj galeria zdjęć z uroczystości, dostępna na stronie www.gdansk.gosc.pl:

http://gdansk.gosc.pl/gal/pokaz/1735909.Poswiecenie-dzwonow-w-Chwaszczynie/2

Parafia Chwaszczyno

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.