Piątkowe popołudnie spędziłem w Żukowie. O godz. 13:00 odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Komunalnej, która zaopiniowała projekty uchwał oraz omówiła sposób i zakres pracy w tej kadencji. Na wniosek Pana Pawła Korenia – Przewodniczącego Komisji – dalszą pracę w tej komisji pełnić będę jako wiceprzewodniczący.
O godz. 14:00 rozpoczęła się III nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Żukowie. Najważniejsze decyzje (podjęte jednogłośnie) dotyczyły zmian w budżecie gminy i wieloletniej prognozie finansowej oraz stawek opłat za kanalizację i dostawę wody. Szczegóły będą dostępne na stronie zukowo.pl (w zakładce uchwały RM). Zmiany budżetu spowodują m.in. , że będzie możliwe zawarcie umowy na odbiór odpadów stałych od stycznia 2015 r. w części północnej (Chwaszczyno, Tuchom i sąsiednie), z nowym odbiorcą, którym jest Firma Sanipor z Gdyni. Radni zdecydowali, że opłaty za dostawę wody i korzystanie z kanalizacji w roku 2015 nie ulęgną zwiększeniu.
W ostatnim punkcie sesji burmistrz Wojciech Kankowski poinformował, że podpisał umowę na pożyczkę w kwocie 6 800 000,00 zł dotyczącą projektu „Budowa szkoły podstawowej w Baninie”. Celem programu jest unikniecie emisji CO2 w związku z projektowaniem i budową nowych energooszczędnych budynków użyteczności publicznej oraz zamieszkania zbiorowego. Pożyczka jest związana z wybudowaniem szkoły w Baninie, która wyposażona jest w energooszczędny system ogrzewania. Według założeń programu, niskooprocentowana pożyczka może być umorzona w 50% (jeśli zużycie energii w szkole w Baninie zakwalifikuje się w klasie B), a nawet do 70% (jeśli zużycie energii osiągnie klasę A). Gmina Żukowo jest pierwszą gminą w Polsce, która przystąpiła do programu LEMUR.
W przyszłym tygodniu odbędą się posiedzenia dwóch Komisji, w których pracuję oraz IV – przedsylwestrowa – sesja RM w Żukowie.
fot. Longina Templin / Kartuzy.info
tekst: Jacek Fopke / facebook