Połączyli siły i posprzątali Chwaszczyno

 

Prawie 200 osób wzięło udział w akcji sprzątania Chwaszczyna. Była to wspólna, międzypokoleniowa inicjatywa mieszkańców którzy wolny czas poświecili na pracę społeczną.

 

W sobotę 9 maja 2015 roku mieszkańcy Chwaszczyna wzięli udział we wspólnej akcji wiosennego sprzątania naszej miejscowości. Inicjatorami był Komitet Mieszkańców ul. Rewerenda i Polna w Chwaszczynie, radni Jacek Fopke i Mirosław Nowak oraz sołtys Chwaszczyna Jolanta Wiercińska. Akcji patronuje portal chwaszczyno.pl. W inicjatywę włączył się nieformalny Komitet Mieszkańców ulicy Leśnej oraz Stowarzyszenie Infrastruktury i Ekologii – Osiedle Józefin. W wyznaczonych miejscach zbiórki koordynatorzy akcji czekali na mieszkańców aby razem posprzątać okoliczne tereny. Dopisali zarówno mieszkańcy jak i pogoda.

 

W ubiegłym roku mieszkańcy ulicy Polnej i Rewerenda w strugach deszczu dzielnie przeczesywali okolice zbierając śmieci. W tym roku mieliśmy więcej szczęścia – cały dzień dopisywało piękne słońce, które zapewne pomogło w wysokiej frekwencji wśród mieszkańców. Zdecydowanymi liderami w ilości uczestników i zebranych odpadów było osiedle Józefin (ponad 40 osób dorosłych) oraz mieszkańcy ulicy Leśnej (również ok. 40 osób uczestniczyło w sprzątaniu sąsiedniego lasu). Dopisali mieszkańcy z ulic Polnej i Rewerenda. Tutaj akcja sprzątania została powtórzona po raz czwarty.

W centrum trzech liderów również nie narzekało na brak rąk do pracy. Wysprzątano rejon ul. Mickiewicza, Żeromskiego i Gdyńskiej oraz teren wokół ronda w centrum. Niestety były i takie zakątki gdzie nie dotarł żaden mieszkaniec lub grupa była bardzo nieliczna. Na ulicy Lisiej nie zjawił się nikt z mieszkańców (pomimo rozniesienia do skrzynek ulotek). Śmieci własnymi siłami zbierała rodzina Wojtka Albeckiego w ilości 4 osób.

 

Mimo to udało się uprzątnąć ul. Lisią na całym jej odcinku oraz Dobrzewińską na odcinku od Lisiej do granicy z Karczemkami. Podobnie małym zainteresowaniem cieszyła się akcja w rejonie ulic Bursztynowej, Brylantowej, Jeziornej, Diamentowej, Telesfora, Teodora i Szmaragdowej. Pomimo małej ilości chętnych do pracy udało się posprzątać przynajmniej cześć tych ulic oraz przylegających terenów. Niewiele lepiej było na Czarnych Błotach. Sołtys wraz z rodziną z radością przywitała nielicznych sąsiadów. Zwartą grupą posprzątaliśmy teren przy jeziorze Wysockim oraz na całym osiedlu wzdłuż ulicy Sobiesława I, Przemysława i Warcisława I. Ostatnią grupą byli mieszkańcy Kaszubskiej Drogi i okolic. Liczna ekipa zebranych podzieliła się więc udało się wysprzątać okolice Kaszubskiej Drogi do jeziora Osowskiego, rejon ul. Kasztanowej, Akacjowej, Świętobora i Kaszubskiej Drogi do ul. Bogusława oraz osiedle w kierunku ul. Sambora I. Na ognisku wieńczącym wspólny wysiłek było nas całkiem sporo.

 

Podsumowując w akcji sprzątania łącznie wzięło udział ok. 200 osób dorosłych i dzieci. Na ognisku zjawiła się ponad setka biesiadników. Dzięki zaangażowaniu Krzysztofa Naczke, Mirosława Nowaka, Krzysztofa Wiercińskiego oraz Krzysztofa Wanke oraz uprzejmości pana Grzegorza Reka z UG Żukowo zorganizowano i przywieziono zapas drewna na co najmniej jeszcze jedno ognisko. Poczęstunek w postaci kiełbasek i pieczywa został dofinansowany ze środków GS „Samopomoc Chłopska” w Żukowie.

 

W imieniu swoim i inicjatorów akcji serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy znaleźli czas i chęci aby wspólną pracą pozytywnie wpłynąć na naszą okolicę a przy okazji bliżej poznać sąsiadów. Podziękowanie równie dla pana Grzegorza Reka za pomoc w zorganizowaniu akcji i sprawnym usunięciu zebranych worków ze śmieciami. Zamierzamy powtórzyć akcję sprzątania jesienią aby we współpracy z uczniami chwaszczyńskiej szkoły kontynuować tradycję udziału w obchodach „Sprzątania Świata”.

 

Inicjatywę poparły organizacje działające na terenie Chwaszczyna:

– dyrektor ZPGiSP w Chwaszczynie Robert Zochniak,
– KGW w Chwaszczynie,
– Komitet Mieszkańców ul. Rewerenda i Polna w Chwaszczynie,
– Komitet mieszkańców ulicy Leśnej,
– Infrastruktury i Ekologii – Osiedle Józefin,
– lokalny portal Chwaszczyno.pl,
– OSP Chwaszczyno,
– Sołtys,
– Rada Sołecka,
– radni gminni Jacek Fopke oraz Mirosław Nowak,
– radni powiatowi: Piotr Fikus oraz Tomasz Fopke,
– Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Chwaszczynie.

 

 

wiosenne-sprzatanie-chwaszczyna

 

 

{gallery}2015/2015-05/sprzatanie-chwaszczyno{/gallery}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.