{module do-reklamy-intertekst|none}

Wysłanie deklaracji podatkowej przez Internet jest najprostszym i najszybszym sposobem złożenia zeznania rocznego. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu lub z dowolnego, najwygodniejszego dla ciebie miejsca.

 

 

 

Interaktywny formularz, za pomocą którego można wypełnić i wysłać swoje zeznanie podatkowe, należy pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl Na stronie tej, znajduje się również szczegółowa instrukcja, jak to zrobić.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje związane ze składaniem deklaracji podatkowych za 2010 rok drogą elektroniczną:

Usługa adresowana jest do podatników składających dziewięć następujących rodzajów zeznań rocznych: PIT-16, PIT-16a, PIT-19a, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Dotyczy to również osób rozliczających się wspólnie z małżonkiem.
WAŻNE! Od tego roku małżonkowie, którzy chcą wspólnie rozliczyć się z fiskusem za 2010 rok, nie muszą już składać dodatkowego upoważnienia do podpisywania deklaracji (w poprzednich latach takie upoważnienie, złożone w urzędzie w formie papierowej, było wymagane). Wystarczy, że małżonek składający w formie elektronicznej wspólne zeznanie roczne, podpisze się sam.

Ministerstwo Finansów, chcąc zapewnić bezpieczeństwo świadczonej usługi, wprowadziło bezpłatny podpis elektroniczny oparty na unikatowych cechach podatnika: imię, nazwisko, data urodzenia, NIP, PESEL oraz kwota przychodu określona w zeznaniu rocznym lub rozliczeniu podatnika złożonym za 2009 rok.

Podatnicy mogą złożyć zeznanie drogą elektroniczną do 2 maja 2011 roku, ale warto pamiętać, żeby ze złożeniem zeznania przez Internet nie czekać do ostatniej chwili, ponieważ wiąże się to z ryzykiem nie otrzymania urzędowego poświadczenia odbioru na czas. Może się tak zdarzyć w przypadku wystąpienia błędów, np. po wpisaniu błędnej kwoty przychodu z ubiegłorocznego zeznania. W takiej sytuacji zeznanie zostanie złożone po terminie. Dlatego namawiamy do jak najszybszego skorzystania z drogi elektronicznej komunikacji z urzędem.

Nowością w rozliczeniach za 2010 rok, jest możliwość dokonania korekty zeznania również drogą elektroniczną (do tej pory należało to zrobić w formie papierowej). Należy pamiętać, żeby w przesyłanym formularzu zaznaczyć, że chodzi o korektę zeznania rocznego.

{module Artykul Reklama google }

Wysyłanie PIT przez Internet jest, teoretycznie łatwiejsze i szybsze od złożenia dokumentu w urzędzie. Tyle, że jest w ustawie pewien haczyk, o którym mało kto pamięta. Po wysłaniu formularza przez sieć dostajemy numer referencyjny. Musimy go wykorzystać do pobrania specjalnego potwierdzenia., które mamy trzymać w domu przez pięć lat. Inaczej, w razie problemów, nie udowodnimy skarbówce, że zapłaciliśmy podatek.

Istotne jest, że PIT-y za 2010 r. można przesłać bez stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego. Podpis elektroniczny nieweryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu oparty jest na zestawie sześciu cech informacyjnych podatnika składającego deklarację lub wniosek. Są to: NIP, imię (pierwsze), nazwisko, numer PESEL (jeśli podatnik posiada ten numer), data urodzenia oraz kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym składany jest dokument elektroniczny. Przy czym, jeżeli za ten okres nie zostało złożone zeznanie, należy podać wartość „0”.

 

Korzyści wynikające ze złożenia deklaracji w formie elektronicznej:
• oszczędność czasu,
• niższe koszty złożenia deklaracji podatkowej,
• łatwość wypełnienia,
• bezpieczeństwo przesyłanych danych,
• gwarancja poprawności składanej deklaracji,
• szybszy zwrot nadpłaty,
• ochrona środowiska,
• otrzymanie potwierdzenia złożenia deklaracji bez wychodzenia z domu.

 

Do dyspozycji są pracownicy pomocy technicznej systemu e-Deklaracje, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8.15 – 16.15, pod nr tel. 22 694-49-74 oraz adresem e-mail: info.e-deklaracje@mofnet.gov.pl

 

oprac. internet{module do-reklamy-intertekst-2|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.