Pątnicy z Chwaszczyna IX raz u Królowej Kaszub. Fotorelacja z pielgrzymki do Sianowa.

 

 

 

AKTUALIZACJA: Materiał wideo z pielgrzymki

 

Skwarne kaszubskie niebo, śpiew, modlitwa, podróż malowniczymi szlakami – to wszystko towarzyszyło IX Pieszej Kaszubskiej Pielgrzymce z Chwaszczyna do Sianowa. 19 lipca br. ponad 130-osobowa grupa parafian i gości wybrała się na pielgrzymkowy szlak do Kaszubskiej Pani. Pielgrzymce towarzyszyła orkiestra dęta z Bojana.

 

Grupę pielgrzymkową prowadzili ks. proboszcz Piotr Gruba (do Pomieczyna) i ks. wikariusz Mateusz Koszałka (od Pomieczyna). Pielgrzymka wyruszyła po porannej Eucharystii. Podczas drogi wierni uczestniczyli w modlitwach: śpiewano Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, Litanię Loretańską, czy różaniec i Anioł Pański. Marsz pątników przeplatany był licznymi śpiewami: podejmowano pieśni kaszubskie z płyty pielgrzymkowej „Wanoga do Bòga”, a także pieśni i piosenki religijne w języku polskim. Całość rewelacyjnie uzupełniała prawie 20-osobowa orkiestra dęta z Bojana.

 

Pielgrzymi mieli okazję wysłuchać konferencji br. Zbyszka Joskowskiego o powstaniu i znaczeniach z Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP. Rozważania różańcowe przygotowała p. Sabina Szlahs. Pątnicy już tradycyjnie zaznali wspaniałej gościnności w parafiach w Czeczewie i Pomieczynie. Ci piersi bardzo licznie dołączyli do chwaszczyńskiej pielgrzymki. Podczas przerw pielgrzymi oprócz odpoczynku mogli zrelaksować się przy koncertach orkiestry. Do pielgrzymki chciały dołączyć się nawet… gęsi, ale szybko zrezygnowały z tego pomysłu. Do Królowej Kaszub pątnicy dotarli o godz. 16:15. Nasi parafianie czynnie wzięli udział w Mszy Świętej o godz. 19:00, która rozpoczęła sianowski odpust.

 

Następnego dnia, tj. w niedzielę 20 lipca, pielgrzymi z Chwaszczyna uczestniczyli w uroczystej sumie odpustowej sprawowanej przez ks. bpa Ryszarda Kasynę. Po niej udali się w drogę powrotną, a pielgrzymów przez całą trasę prowadził ks. proboszcz Piotr Gruba. Liczna grupa parafian przywitała chwaszczyńskich pątników przy kościele o godz. 21:00. Na końcu odśpiewano Apel Jasnogórski. Ksiądz proboszcz podziękował wszystkim za uczestnictwo i zaangażowanie, a na końcu z księżmi udzielił wszystkim błogosławieństwa.

 

Trasa pielgrzymki była następująca: z placu przy kościele w Chwaszczynie ulicami: Oliwską w stronę Kielna, przy stacji benzynowej w Karczemkach w stronę Warzna, potem przez Czeczewo do Kłosowa, dalej przez Trzy Rzeki, Rąb do Pomieczyna. Następnie przez Hejtus, Smolne Błoto, Sianowską Hutę, Kolonię do Sianowa.

 

Karol Krefta

fot.: Sonia i Kamil Korytowscy

 

Materiał wideo z pielgrzymki:

 

 

{gallery}2014/2014-07/IX-Piesza-Kaszubska-Pielgrzymka-z-Chwaszczyna-do-Sianowa{/gallery}

 

{module Autor-Karol-Krefta|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.