Panie z KGW Tuchom odświeżają starą tradycję kolędowania – Gwiżdże na Kaszubach

Pomysł przypomnienia dawno niekultywowanej tradycji zrodził się na spotkaniu opłatkowym Koła Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu. Panie szybko zaczęły zbierać rekwizyty i stroje dla kolędników. Bardzo pomocna była też szkoła w Tuchomiu, która użyczyła część strojów.

Pochód składał się z ośmiu osób. Na przedzie szedł policjant, który pytał gospodarzy, czy wpuszczą przebierańców, a jak trzeba było, to też ukarał mandatem. Tuż za nim gwiazdor ze słodyczami dla dzieci, baba z dziadem z koszem na upominki od gospodarzy, diabeł, śmierć, baran i bocian podszczypujący dziewczęta.

gwizdze kgw tuchom 2

fot. Kaszubscy kolędnicy

Panie odwiedziły 25 domów, wszędzie były miło ugoszczone i sowito wynagradzane. Wielką radość swymi odwiedzinami sprawiły też sołtysowi, dla którego to była miła niespodzianka. Sołtys wspominał, że przed laty sam należał do takiej grupy, ale od dawna nie widział we wiosce gwiżdży. Miło, że tradycję odnowiono.

gwizdze kgw tuchom 8

fot. Kaszubscy kolędnicy

Paniom bardzo podobało się kolędowanie i gorące przyjęcie przez gospodarzy. Chciałyby kultywować tradycję przez kolejne lata.

gwizdze kgw tuchom 6

fot. Kaszubscy kolędnicy

Ewa Grot
KGW Tuchom

gwizdze kgw tuchom 9

fot. Kaszubscy kolędnicy

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.