Ostatnie odliczanie do „śmieciowej rewolucji”

{module do-reklamy-intertekst|none}

 

Do 10-go maja 2013 można było składać w Urzędzie Gminy Żukowo deklaracje dotyczące wyboru metody odbioru odpadów komunalnych. Jednak jeszcze po tym terminie napływały do UG Żukowo spóźnione deklaracje, które urzędnicy przyjmowali bez żadnych problemów.

 

 

Mieszkańcy w deklaracji mieli wskazać liczbę domowników w gospodarstwie, a także zdecydować, czy zobowiązują się segregować śmieci – co jest dużo tańsze w porównaniu z opcją niesegregowania. I tak, w przypadku segregowania dla gospodarstwa zamieszkiwanego przez jedną osobę, wg uchwały Rady Miejskiej opłata za wywóz nieczystości ma wynosić 13 złotych, w przypadku dwóch osób – 26 zł.

Tam, gdzie mieszkają 3 osoby płacić one mają 39 zł, a rodziny czteroosobowe i więcej – 43 zł.

Jeśli wybieraliśmy sposób nieselektywny (odpady komunalne nie poddane segregacji) – stawka miesięcznej opłaty ma wynosić:

20,00 zł od gospodarstwa domowego liczącego jedną osobę,
40,00 zł od gospodarstwa domowego liczącego 2 osoby,
60,00 zł od gospodarstwa domowego liczącego 3 osoby,
70,00 zł od gospodarstwa domowego liczącego 4 osoby lub więcej osób.

Złożono w sumie 85,77 % deklaracji w stosunku do ogólnej liczby mieszkańców gminy Żukowo. Frekwencja w niektórych sołectwach (Sulmin, Niestępowo, Banino, Żukowo) była bliska 100 %, ale jeszcze z Małkowa i Miszewka wciąż brakuje znacznego procenta deklaracji.

Jeśli zaś chodzi o segregację odpadów – z tym bywa różnie. W samym Żukowie aż 30 procent gospodarstw wybrało bardziej kosztowną i nie ekologiczną metodę odbioru śmieci rezygnując jednocześnie z segregowania. Ogólnie w gminie Żukowo 25,64 procent gospodarstw wskazało wybór niesegregacji odpadów.

 

Segregacja odpadów nie wiąże się z komplikacją ani dodatkowymi opłatami, wymaga jedynie rozdzielenia odpadów na mokre i te, które nadają się do ponownego odzysku. Metoda segregowania śmieci jest tańsza, ekologiczna i wpisuje się w ogólnoświatowy trend ochrony środowiska, również tego z naszej gminy.
Deklarację (korektę do poprzedniej deklaracji) wyboru metody odbioru śmieci segregowanych można złożyć w każdej chwili w UG Żukowo, pokój 32.

 

W początkowym okresie wprowadzenia uchwały w życie, pracownicy UG będą do dyspozycji, aby w razie potrzeby poinstruować mieszkańców jak prawidłowo segregować śmieci.
Gminy zostaną decyzją urzędu Marszałkowskiego zobowiązane do dostarczenia ustalonej ilości odpadów segregowanych. W przypadku różnicy między planowaną ilością segregowanych śmieci a rzeczywiście dostarczoną – zostaną nałożone na gminę kary.

 

Obecnie trwają prace proceduralne komisji przetargowej w sprawie wyboru firmy wywozowej, która miałaby współpracować z Gminą Żukowo.

 

Żródło: zukowo.pl/Sylwia Kubryńska

 

{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.