OSP Chwaszczyno pomagało w usuwaniu skutków nawałnicy w Rytlu [foto]

 

Strażacy ochotnicy z Chwaszczyna również ruszyli na pomoc poszkodowanym w wyniku nawałnic na Kaszubach. Druhowie z naszej jednostki pojechali do Rytla, gdzie m.in. udrażniali przejazdy przez przecinanie i usuwanie powalonych drzew. To, co zobaczyli na miejscu, mrozi krew w żyłach. Zobaczcie Rytel okiem strażaków. Zachęcamy do przeczytania relacji z akcji.

Zastęp Ford SLRT nr op. 449-07 w dniach 14 i 15 sierpnia 2017 roku uczestniczył w usuwaniu skutków nawałnicy, która przetoczyła się nad miejscowościami położonymi w gminie Czersk (pow. chojnicki, woj. pomorskie). Wyjazd zastępu nastąpił w poniedziałek o godz. 14.00, zaś powrót we wtorek o godz. 23.25.

Punkt koncentracji sił i środków urządzono w miejscowości Rytel, położonej na przecięciu drogi krajowej nr 22 i rzeki Brdy. Z tego miejsca zarządzano działaniami ratowniczymi w regionie m.in. przez tworzenie sekcji, plutonów i kompanii pożarniczych wraz z wyznaczaniem im zadań do wykonania. Tam też zlokalizowano plac postoju pojazdów, punkt wydawania posiłków oraz miejsce odpoczynku dla strażaków i członków innych służb uczestniczących w działaniach.

rytel 12

fot. ospchwaszczyno.pl

W pierwszym dniu nasz zastęp przydzielono do plutonu, w skład którego wchodziły także OSP Skrzeszewo, OSP Chmielno i OSP Gotelp. Plutonowi powierzono udrożnienie przejazdów do miejscowości Suszek i Młynki. Praca polegała na przecinaniu piłami łańcuchowymi powalonych drzew na szerokości całego pasa drogowego i odrzucaniu wykrojonych elementów poza jego obręb.

W drugim dniu nasz zastęp przydzielono do plutonu, w skład którego wchodziły także PSP Miastko (podnośnik), OSP Starogard Gdański (podnośnik) i OSP Siwiałka. Plutonowi wyznaczono zadanie zabezpieczenia (w miarę możliwości naprawy) dachów na domach i zabudowaniach gospodarczych w miejscowościach Sternowo i Lotyń. Ta praca była bardzo zróżnicowana, gdyż sposób jej wykonania dostosowywaliśmy do specyfiki danego poszycia dachowego, rodzaju i ilości dostępnych materiałów naprawczych. Prowadziliśmy układanie dachówki, blachodachówki, jak również mocowanie elementów z tworzyw sztucznych (np. plandek) i drewnianych.

rytel 15

fot. ospchwaszczyno.pl

źródło i foto: ospchwaszczyno.pl

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.