Strażacy ochotnicy z Chwaszczyna również ruszyli na pomoc poszkodowanym w wyniku nawałnic na Kaszubach. Druhowie z naszej jednostki pojechali do Rytla, gdzie m.in. udrażniali przejazdy przez przecinanie i usuwanie powalonych drzew. To, co zobaczyli na miejscu, mrozi krew w żyłach. Zobaczcie Rytel okiem strażaków. Zachęcamy do przeczytania relacji z akcji.
Zastęp Ford SLRT nr op. 449-07 w dniach 14 i 15 sierpnia 2017 roku uczestniczył w usuwaniu skutków nawałnicy, która przetoczyła się nad miejscowościami położonymi w gminie Czersk (pow. chojnicki, woj. pomorskie). Wyjazd zastępu nastąpił w poniedziałek o godz. 14.00, zaś powrót we wtorek o godz. 23.25.
Punkt koncentracji sił i środków urządzono w miejscowości Rytel, położonej na przecięciu drogi krajowej nr 22 i rzeki Brdy. Z tego miejsca zarządzano działaniami ratowniczymi w regionie m.in. przez tworzenie sekcji, plutonów i kompanii pożarniczych wraz z wyznaczaniem im zadań do wykonania. Tam też zlokalizowano plac postoju pojazdów, punkt wydawania posiłków oraz miejsce odpoczynku dla strażaków i członków innych służb uczestniczących w działaniach.
fot. ospchwaszczyno.pl
W pierwszym dniu nasz zastęp przydzielono do plutonu, w skład którego wchodziły także OSP Skrzeszewo, OSP Chmielno i OSP Gotelp. Plutonowi powierzono udrożnienie przejazdów do miejscowości Suszek i Młynki. Praca polegała na przecinaniu piłami łańcuchowymi powalonych drzew na szerokości całego pasa drogowego i odrzucaniu wykrojonych elementów poza jego obręb.
W drugim dniu nasz zastęp przydzielono do plutonu, w skład którego wchodziły także PSP Miastko (podnośnik), OSP Starogard Gdański (podnośnik) i OSP Siwiałka. Plutonowi wyznaczono zadanie zabezpieczenia (w miarę możliwości naprawy) dachów na domach i zabudowaniach gospodarczych w miejscowościach Sternowo i Lotyń. Ta praca była bardzo zróżnicowana, gdyż sposób jej wykonania dostosowywaliśmy do specyfiki danego poszycia dachowego, rodzaju i ilości dostępnych materiałów naprawczych. Prowadziliśmy układanie dachówki, blachodachówki, jak również mocowanie elementów z tworzyw sztucznych (np. plandek) i drewnianych.
fot. ospchwaszczyno.pl
źródło i foto: ospchwaszczyno.pl