Roślinność umieszczona w pasie drogowym ma na celu w szczególności ochronę użytkowników drogi przed oślepianiem przez pojazdy nadjeżdżające z kierunku przeciwnego, ochronę drogi przed zawiewaniem i zaśnieżaniem, ochronę przyległego terenu przed nadmiernym hałasem, zanieczyszczeniem powietrza, wody i gleby – tak brzmi definicja zieleni przydrożnej zgodnie z art. 4 pkt. 1 ustawy o drogach publicznych.
Utrzymywanie zieleni przydrożnej, w tym sadzenie i usuwanie drzew oraz krzewów, należy do kompetencji zarządcy drogi, a w przypadku publicznych dróg gruntowych (lub utwardzonych płytami) w naszym sołectwie zarządcą jest Gmina Żukowo. Część mieszkańców chcąc zabezpieczyć posesje przed zanieczyszczeniem lub aby upiększyć teren otaczający, decyduje się na nasadzenia drzew i krzewów wzdłuż swoich ogrodzeń. Posadzenie ‘małego drzewka’, które po latach staje się okazałym drzewem, bardzo często powoduje ograniczenie widoczności, narażając zarówno kierowców jak i pieszych.
Usunięcie takich ‘okazów’ bardzo często okazuje się trudne, o czym mogli przekonać się mieszkańcy niektórych rejonów Chwaszczyna, którzy od kilkunastu miesięcy walczą o przywrócenie przejezdności dróg. Problem również w tym, że zupełnie nieświadomie dochodzi do zajęcia pasa drogowego. Takie działanie może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji karnych i finansowych.
Zgodnie z art. 40 ust. 1 ww. ustawy „Zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg” wymaga zezwolenia zarządcy drogi, w drodze decyzji administracyjnej. Za zajęcie pasa drogowego pobiera się opłatę, ustalaną jako iloczyn liczby metrów kwadratowych zajętej powierzchni pasa drogowego, stawki opłaty za zajęcie 1m2 pasa drogowego i liczby dni zajmowania pasa drogowego. Zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi może skutkować wymierzeniem kary pieniężnej w wysokości 10-krotności opłaty.
Niestety oprócz nasadzeń występują również przykłady grodzenia pasa drogowego takimi elementami jak: głazy, krawężniki, betonowe kręgi, magazynowanie gruzu, ziemi, stały postój pojazdów itp. czyli wszystko, co utrudnia przejazd. Przy nieoświetlonej drodze bez wyznaczonego pasa ruchu szczególnie w okresie zimowym łatwo można uszkodzić pojazd, najeżdżając na nieoczekiwaną przeszkodę. Odpowiedzialność za szkody tu również ponosi zarządca drogi. Jeśli jednak zostanie wskazana osoba, która spowodowała zagrożenie (tu właściciel posesji, który umieścił ‘przeszkodę’ na drodze) ciężar odpowiedzialności może spaść właśnie na niego.
Analogiczna sytuacja dotyczy chodników w centrum, których zastawianie parkującymi pojazdami oprócz braku możliwości bezpiecznego przejścia mieszkańców, a zwłaszcza dzieci, nierzadko powoduje utrudnienia w sprawnym dotarciu służb ratunkowych. Dlatego zwracamy się z apelem do mieszkańców, aby krytycznym okiem ocenili ‘ogródek’ przed ogrodzeniem swoim i sąsiadów oraz w miarę możliwości uporządkowali pas drogowy, przesadzając rośliny na teren prywatny i usuwając przeszkody. Parkując samochód, proszę rozważyć, czy ze względu na bezpieczeństwo nasze i innych nie warto przejść kilka kroków do miejsca docelowego, pozostawiając auto nieco dalej od centrum.
Nasze drogi pozostawiają wiele do życzenia zarówno pod względem jakości, jak i szerokości. Swoim, być może, nieświadomym działaniem nie pogarszajmy i tak trudnej sytuacji.
Sołtys Jolanta Wiercińska
Rada sołecka
Radny Mirosław Nowak
Radny Jacek Fopke