Odrestaurowany ołtarz wrócił do kościoła w Chwaszczynie.

 

W środę w kościele parafialnym w Chwaszczynie podczas wieczornej Mszy Świętej odbyło się oficjalne oddanie odrestaurowanego ołtarza głównego. Renowacja tego barokowego zabytku pochodzącego z początków XVIII w., a przeniesionego do naszej parafii z kościoła św. Jakuba w Oliwie, została sfinansowana ze środków parafii i przy 50% wsparcia z powiatu kartuskiego.

 

Pod koniec września ubiegłego roku chwaszczyński główny ołtarz trafił do pracowni Macieja Szczepkowskiego, konserwatora dzieł sztuki w Gdańsku. Zabytek ten zdemontowano na części. Po ponad 100 latach przeprowadzono na nim prace konserwatorskie. Należało zdjąć z niego wtórne, nieoryginalne warstwy. Ołtarz był dwu- lub trzykrotnie malowany z użyciem gruntu. Poszczególne elementy były pomalowane farbą imitującą złoto. Trzeba było odtworzyć oryginalną polichromię, zgodnie ze sztuką konserwatorską.

 

Renowację przeprowadzono dzięki staraniom ks. proboszcza Piotra Gruby przy współpracy z władzami powiatowymi, szczególnie wicestarostą kartuskim Bogdanem Łapą i radnym powiatu kartuskiego Piotrem Fikusem. W roku 2013 powiat na ten cel przeznaczył dofinansowanie w kwocie 20 000zł, natomiast w roku 2014 kolejne 20 000zł. W tym samym czasie udało się także wymienić boczne drzwi w małym kościele. Starostwo Powiatowe na to przedsięwzięcie przekazało dotację w wysokości 5 000zł.

 

Konserwacja była konieczna choćby ze względu na fakt pojawienia się na zabytku kornika. Mimo, że renowacja przedłużyła się o kilka miesięcy, uzyskany efekt jest nieporównywalny z poprzednim stanem ołtarza. Po Mszy Świętej obecni wierni zrobili przy ołtarzu pamiątkowe zdjęcie oraz obejrzeli odrestaurowany ołtarz z bliska.

 

Poniżej osoby i grupy, którym szczególnie podziękowano za wkład i wsparcie w renowację świątyni i dbanie o chwaszczyńską parafię: Bogdan Łapa – wicestarosta kartuski, Piotr Fikus – radny powiatu kartuskiego, Maciej Szczepkowski – konserwator zabytków z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska i jego pracownicy, Dorota Szmyt – Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku, Iwona Gołębiowska – powiatowy konserwator zabytków, Stanisław Groth – radny gminy Żukowo, Zbigniew Lidzbarski – radny gminy Żukowo i sołtys Tuchomia, Gerard Barsowski – sołtys Chwaszczyna, członkowie rad sołeckich z Chwaszczyna i Tuchomia.

 

Oto opis ołtarza z chwaszczyńskiego kościoła:

 

Zanim około 1980 roku postawiono nowy ołtarz w kształcie stołu (bez specjalnych ozdób), dostosowując się do wymagań zreformowanej liturgii, większość nabożeństw odprawiano przy głównym ołtarzu, który zajmuje centralne miejsce w prezbiterium. Ten barokowy, drewniany, rzeźbiony ołtarz pochodzący z XVIII w. ma dwie kondygnacje. W pierwszej umieszczony jest obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem na lewym ręku i stojącym obok małym Janem Chrzcicielem (kopia obrazu Rafaela „Madonna della Seggiola”). W drugiej kondygnacji znajduje się obraz św. Marii Magdaleny, przedstawionej jako pokutnica, w jaskini, z książką i trupią czaszką. Po bokach występują dwie rzeźbione figury, po prawej św. Bernarda, a po lewej św. Rocha. Na szczycie ołtarza znajduje się Chrystus na krzyżu (krucyfiks z XV w.) wśród dwóch aniołów. Metalowe tabernakulum znajdujące się wewnątrz obudowy będącej integralną częścią ołtarza pochodzi z 1950 roku.

 

Za obrazem w pierwszej kondygnacji umieszczona jest gotycka figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, rzeźbiona w drewnie, wysokości 56cm, która w 1928 roku została zabrana do Pelplina, ponieważ wówczas uszkodzona nie była wystawiana w kościele chwaszczyńskim. Podczas wojny figurka zaginęła. Odnalazł ją ks. infułat Antoni Liedtke, ówczesny diecezjalny konserwator dzieł sztuki sakralnej. Przechowano ja i odnowiono w Muzeum Diecezjalnym. W 1974 roku wróciła do parafii. Odsłaniana jest podczas każdej niedzielnej Mszy Świętej o godz. 10:30 oraz na święta maryjne i ważne uroczystości parafialne.

 

Poniżej przedstawiamy zdjęcia odrestaurowanego ołtarza i nowych drzwi oraz niektórych elementów z pracowni Macieja Szczepkowskiego podczas ich renowacji.

 

 oltarz-chwaszczyno-1

 

oltarz-chwaszczyno-2

 

oltarz-chwaszczyno-3

 

oltarz-chwaszczyno-4

 

 

Drzwi

 

 

źródło:
zdjęcia z pracowni: kartuzy.naszemiasto.pl

 

{module Autor-Karol-Krefta|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.