Odblokowany kolektor ścieków sanitarnych

 

{module do-reklamy-intertekst|none}W poniedziałek Zakład Usług Komunalnych z Glincza ponownie odblokował zamurowany kolektor ścieków sanitarnych, który od ponad 2 lat stoi nieczynny. Zwiększona objętość ścieków ma poprawić funkcjonowanie kolektora i nie dopuścić do fermentowania ścieków i wydostawania się nieprzyjemnych zapachów w okolicy studni rozprężnej w Gdańsku Osowej.
 

 

Jeśli kolektor będzie działał sprawnie, ścieki z Chwaszczyna nie będą już wożone szambiarkami na stację zlewczą ścieków w Żukowie, a swobodnie popłyną do gdańskiej oczyszczalni.

 

Musimy tak zadziałać, by w studni rozprężnej nie gromadziły się gazy – mówi Marian Marszałkowski, dyrektor ZUK w Glinczu, eksploatator gminnej sieci kanalizacji i wodociągów.

 

Kłopot ze ściekami ciągnie się od 2004 roku. Przewymiarowany kolektor przesyłał zbyt mało ścieków, a te na długim, 5–kilometrowym odcinku fermentowały i powodowały powstawanie fetoru. Zapach był uciążliwy dla mieszkańców pogranicza Osowy i gminy Żukowo, gdzie mieściła się studnia kanalizacyjna przy ul. Kielnieńskiej 127. Na fetor skarżyli się mieszkańcy ulic Barniewickiej, Parterowej, Willowej.

 

W 2009 r., po pięcioletnim okresie przestoju, Zakład Usług Komunalnych z Glincza podjął próbę ponownego uruchomienia kolektora. Jednak gdy ścieki popłynęły kolektorem z Chwaszczyna do Osowy – znów śmierdziało. Mimo wyposażenia studni rozprężnej w zdalną aparaturę pomiarową stężenia siarkowodoru i stosowania specjalnego preparatu chemicznego do ścieków w celu zneutralizowania uciążliwych zapachów, problem nie zniknął. Kolektor ponownie zamurowano.
Szansą na jego odblokowanie stało się podłączenie nowych dostawców ścieków – gmina Żukowo wybudowała przepompownię ścieków dla nowego Osiedla nad Jeziorem w Chwaszczynie. Liczy ono 14 budynków, w których ma zamieszkać 60 rodzin.

 

źródło: kartuzy.naszemiasto.pl{module do-reklamy-intertekst-2|none}{module reklama-artykul-n|none}

{module contentstream|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.