Od 1 stycznia 2011 r. zapłacimy więcej za prąd.

Informacja o zmianie taryfy dla energii elektrycznej dla klientów z gospodarstw domowych.

ENERGA informuje, że od 1 stycznia 2011 r. nastąpi zmiana taryf dla energii elektrycznej dla klientów z gospodarstw domowych (grupy taryfowe G) oraz za przesył energii dla odbiorców wszystkich taryf. Zmiany taryf zostały zatwierdzone decyzjami Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

 

Średni wzrost rachunku za energię elektryczną dla odbiorców z gospodarstw domowych (uwzględniający wzrost cen sprzedaży oraz za dystrybucję energii) wyniesie ok. 7,4%. W przeliczeniu na złotówki oznacza to, że miesięczne płatności przeciętnego gospodarstwa domowego (G11, przy rocznym zużyciu ok. 2000 kWh) wzrosną w przybliżeniu o 5,4zł.

Do najbardziej istotnych przyczyn wzrostu cen energii należy zaliczyć wzrost kosztu zakupu Praw Majątkowych oraz wzrost kosztu zakupu energii elektrycznej od jej wytwórców. W obszarze Praw Majątkowych należy szczególnie zwrócić uwagę na zwiększenie obowiązku zakupu Praw Majątkowych „żółtych” (ze źródeł gazowych) oraz „czerwonych” (ze źródeł kogeneracyjnych – elektrociepłowni), a w przypadku tych drugich – również na znaczny wzrost opłaty zastępczej związanej z tymi prawami.

Jednocześnie spółki obrotu zobligowane są do zakupu energii z odnawialnych źródeł energii (OZE), po cenie zatwierdzonej przez Prezesa URE. Stosunkowo wysoki poziom tej ceny przyczynił się do zwiększenia kosztów zakupu energii z OZE, w konsekwencji czego wzrósł poziom cen energii dla odbiorców indywidualnych. Teren OSD ENERGA OPERATOR, z racji umiejscowienia, zaliczany jest do najbardziej sprzyjających powstawaniu OZE, zwłaszcza produkujących ekologiczną energię z wiatru i wody.

 

Więcej na temat zmian cen w artykule: „Prąd będzie drożeć, gaz stanieje na chwilę” Polska Gazeta Krakowska str.16 2010-12-22

 

K.W.

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.