Ò rëbôkach i lëńsczi perle na festiwalu filmowym – VI Kaszubki Festiwal Filmowy otwarty

VI Festiwal Filmów Kaszubskich uważam za otwarty – tą tradycyjną formułą wiceburmistrz Gminy Żukowo Tomasz Szymkowiak otworzył kolejną już odsłonę festiwalu.

Znakomicie dopisała frekwencja, a i nowa sala w otwartej przed kilkoma dniami remizie OSP w Żukowie zrobiła dobre wrażenie i świetnie się sprawdziła w nowej funkcji. Przede wszystkim jest o wiele większa, zaopatrzona w odpowiednią aparaturę. Towarzysząca otwarciu festiwalu przepiękna wystawa plonu wojewódzkiego konkursu hafciarskiego w Lini, nadała projekcjom szczególnej krasy.

Na inauguracji pokazano dwa filmy. Pierwszy, o tytule „Nad Bałtykiem zielonym”, był z roku 1960. Opowiada o działalności kaszubskich rybaków morskich, a zwłaszcza o ich związkach zwanych maszoperiami. W filmie przepięknie brzmi język kaszubski w nordowej odmianie. Było to zaskakujące dla wszystkich widzów. Wiadomo bowiem, że w tamtych czasach filmowcy raczej unikali naszego języka.

Wspaniały jest ten film – wzdychała nauczycielka języka kaszubskiego Justyna Rosinke z Karczemek. – Jest to świetny materiał do edukacji w szkołach – dodawała.

Film ten z radością obejrzeli także liczni goście z ościennych (poza współorganizatorami Baninem i Żukowem) oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz spora grupa z Lini na czele z wójt Bogusławą Engelbrecht.

vi festiwal filmow kaszubskich zukowo 4

fot. nadesłane

Ten festiwal jest świetną inicjatywą. Jesteśmy dumni, że możemy tu być. Przyjechaliśmy pełnym autokarem. Pewnie też dzięki festiwalowi powstaje coraz więcej filmów – uważa włodarz z Lini.

Takim przykładem na pewno jest po raz pierwszy prezentowany dokument Wiesława Kwapisza „Linia – kaszubska perła”, który w szczególności zachęcił mieszkańców tej gminy do przybycia. W filmie zaprezentowano aktualne działania władz w zakresie gospodarczym, zwłaszcza w rozwoju turystyki. Przedstawiono też działania kulturowe. Idea ambitna, pomysł godny dobrej realizacji, aczkolwiek – jak zgodnie oceniono – trzeba jeszcze włożyć pewien wysiłek, żeby film ten dobrze spełniał swą promocyjną rolę.

vi festiwal filmow kaszubskich zukowo 2

fot. nadesłane

Wśród obecnych byli także wiceburmistrz Żukowa Sylwia Laskowska-Bobula, Witold Szmidtke – przewodniczący Rady Miejskiej oraz radni i prezesi oddziałów ZKP, m.in. z Kolbud, Przywidza i innych.

Festiwalowy dzień wzbogacił też występ kaszubskiej kapeli ze Stążek pod Sianowem. Przemiła i gorąca atmosfera zachęciła nawet licznie zebranych do wspólnego śpiewu. O słodki poczęstunek zadbali organizatorzy – członkowie ZKP w Żukowie na czele z Lidwiną Kreft.

vi festiwal filmow kaszubskich zukowo 3

fot. nadesłane

Kolejne trzy spotkania odbędą się w restauracji „Mùlk” w Miszewku. 14 lipca poświęcony będzie wybitnemu uczonemu, urodzonemu w powiecie kartuskim, prof. Gerardowi Labudzie w setną rocznicę jego urodzenia.

Drugi film zrealizowany jest przez telewizję w Serbii. Nosi tytuł „Kaszubi – polscy Chazarowie”. Gościem będzie Serb mieszkający na Kaszubach, prof. Duszan Pazdzerski.

W kolejny czwartek gościć będzie w „Mùlkù” redaktor Ewelina Karczewska i Piotr Zatoń z filmem „Na psa urok”.

vi kaszubski festiwal filmowy plakat

 

Jan Antonowicz

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.