O prasie na Kaszubach w Bydgoszczy

 

O prasie na Kaszubach mówiono na ogólnopolskiej konferencji naukowej „Z dziejów książki i prasy”, która odbyła się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zorganizowała ją Katedra Informacji Naukowej i Bibliologii UKW.

Wśród trzydziestu referatów wygłoszonych przez naukowców z całego kraju znalazły się także silne akcenty kaszubskie dotyczącej prasy w naszym regionie. Ujęto je w referacie zatytułowanym „Obecność języka kaszubskiego w prasie regionalnej po 1989 roku na przykładzie wybranych pism Pomorza”, a wygłoszonym przez Eugeniusza Pryczkowskiego.

Najwięcej uwagi poświęcono w nim „Pomeranii”, która od ponad pół wieku kształtuje świadomość regionalną i etniczną mieszkańców Pomorza. Wskazano też na interesujące zjawiska dotyczące prasie na poziomie gminnym. Po 1990 nastąpiła eksplozja pism o zasięgu gminnym, takich jak: Stãżëckô Briza” w Stężycy, „Lëpùskô Skra” w Lipuszu, „Wërwas” w Kartuzach, „Vzénijk” w gminie Linia, „Tatkòwizna” w Luzinie, „Nadmorskie widnokręgi” we Władysławowie, „Jastarnickô Klëka” w Jastarni, „Wójtowô Klëka” w Somoninie. Dziś mało kto o nich pamięta. Już po tytułach łatwo zauważyć ówczesne podkreślanie tożsamości kaszubskiej. Do dziś przetrwały tylko „Wiadomości Sierakowickie”,.”Lesôk” w gminie Szemud i „Nasza Gmina” w gminie Wejherowo.

Wszystkie są świetnymi przykładami udziału w kształtowaniu podmiotowości samorządu i aktywności gminnych grup społecznych. Całość – w której także niemało poświęcono tytułom o zasięgu powiatowym i regionalnym – zostanie opublikowana w materiałach pokonferencyjnych.

Były jeszcze inne akcenty kaszubskie. Jeden z referatów dotyczący prasy wydawanej przez III zakon franciszkański wygłosił mieszkaniec Sierakowic, dr Mirosław Kuczkowski. Ponadto w kuluarowych rozmowach kwestie związane z regionalizmem kaszubskim były często i chętnie poruszane.

(jd)

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.