Nowy film o kaszubskiej obrzędowości

Kaszubski Festiwal Filmowy przekroczył półmetek bardzo udanym spotkaniem w restauracji „Mùlk” w Miszewku, podczas którego odbyła się projekcja nowego filmu „Na psa urok”. Film prezentuje kaszubskie zwyczaje, także przesądy, w ciągu całego roku.

Kiedy umarła moja babcia uświadomiłam sobie, jak wiele wiedzy z zakresu kaszubskiej etnografii odeszło wraz z nią. Wtedy postanowiłam sobie, że trzeba zadbać, by jak najwięcej jej zachować – wyjaśniała reżyser i scenarzysta filmu Ewelina Karczewska, która wraz z Piotrem Zatoniem jest twórcą tego godzinnego obrazu.

Większość inscenizowanych scen nagrano we wdzydzkim skansenie, zaś rozmówcy byli głównie z okolic Chmielna i Staniszewa. Ta ostatnia wieś słynna jest z przedchrześcijańskich tradycji związanych z kultem Świętowida na wzniesieniu Łysa Góra.

na psa urok festiwal 1

fot. nadesłane

To sã tak wiedno gôdało, że tam miałë te swòje zéńdzenia czarownice. Stąd to przeszło jaż do dzysa, że Stajszewò je z tegò znóné – mówiła w filmie Genowefa Czech, której wtórował Janusz Mamelski – oboje ze Staniszewa.

Dawny kult potwierdzają naukowe badania. Łysa Góra miała kluczowe znaczenie w powstaniu późniejszego największego sanktuarium na Kaszubach w Sianowie. Z niej, podczas sobótkowych nocy bardzo udanie przedstawionych w filmie, udawała się młodzież w poszukiwaniu kwiatu paproci. Jak z legendarnych przekazów wiadomo, właśnie z tym kwiecie znaleziono na początku XV cudowna figurkę Matki Boskiej Sianowskiej.

Wątki te są szeroko opisane w monografii sanktuarium sianowskiego „Swiónowskô nasza Matinkò. Dzieje parafii i sanktuarium oraz cuda Królowej Kaszub” – uzupełniał prowadzący Eugeniusz Pryczkowski prezentując jednocześnie egzemplarz świeżo wydanej książki.

Z kolei w innej książce o tytule „W jantarowi krôjnie” umieszczono też zdjęcia Piotra Zatonia, który przed kilkoma laty realizował teatralny projekt związany z Remusem Aleksandra Majkowskiego. Egzemplarz tej publikacji, nagrodzonej w bieżącym roku główną nagrodą na Targach Książki w Kościerzynie, autorka Elżbieta Pryczkowska wręczyła kamerzyście „Na psa urok”, absolwentowi łódzkiej filmówki.

na psa urok festiwal 2

fot. nadesłane

Bardzo się cieszę, że te moje skromne działania mogą wykorzystywać uczniowie na lekcjach języka kaszubskiego – stwierdził Piotr Zatoń, zapowiadając jednocześnie prace nad kolejnym projektem filmowym.

Wynika z tego, że filmów na kolejny festiwal nie zabraknie. Z tego faktu nie krył zadowolenia także burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski, który z wielką radością i równie dużym zainteresowaniem obejrzał promowany film.

na psa urok festiwal 4

fot. nadesłane

Te spotkania skupiają dużo ludzi, animują życie kulturowe. To jest bardzo dobra forma upowszechniania wiedzy o naszym kaszubskim dziedzictwie kulturowym – uznał włodarz żukowskiej gminy.

 

Jan Dosz

 

vi kaszubski festiwal filmowy plakat

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.