Nowe miejsce spotkań przy ul. Dąbrówki i Polnej w Chwaszczynie

Żyjemy w czasach, gdzie prawie w każdym ogrodzie znajdziemy huśtawkę, piaskownicę czy nawet trampolinę. Dzieci bawią się „u siebie”, często nie znając rówieśników po sąsiedzku, zwłaszcza, jeśli nie uczęszczają do tej samej szkoły. Podobnie my dorośli znamy sąsiadów głównie z widzenia… Co zrobić, aby z Chwaszczyna, jako miejsca zamieszkania, stworzyć miejsce do życia, gdzie będziemy wspólnie aktywnie spędzać wolny czas i działać na rzecz naszej okolicy?

Takie pytania stawialiśmy sobie w Komitecie Mieszkańców ul. Rewerenda i Polna, gdy już trochę „ogarnęliśmy” temat płyt, oświetlenia czy zaśmiecenia okolicy…

W 2014 r. zaczęliśmy współdziałać w kierunku znalezienia miejsca na plac zabaw, siłownię czy wspólne ognisko – MIEJSCA SPOTKAŃ. Niestety w tym rejonie Chwaszczyna Gmina Żukowo nie posiada własnych gruntów, a ich zakup wiązałby się z dużymi kosztami. Szukaliśmy innych możliwości…

Z pomocą przyszli Państwo Nell i Jacek Andrzejczak, którzy nieodpłatnie użyczyli Gminie Żukowo część swojej działki na okres 10 lat, z możliwością przedłużenia. Działka zlokalizowana jest na rozwidleniu ul. Dąbrówki i Polnej.

plac zabaw polna dabrowki chwaszczyno 10

Kolejne wsparcie dla naszej inicjatywy uzyskaliśmy z Sołectwa Chwaszczyno, gdzie w ramach Funduszu Sołeckiego na 2016 r. zabezpieczono kwotę ok. 20 000 zł. na wyposażenie placu zabaw dla dzieci.

Z pomocą przyszła nam Pani Wioleta Stanisławska, architekt – mieszkanka naszej okolicy, która zadeklarowała nieodpłatne przygotowanie projektu zagospodarowania terenu. Kilkanaście spotkań, liczne rozmowy co i jak zaprojektować, konsultacje z mieszkańcami, co dla dzieci, młodzieży?

Główne prace projektowe zakończyliśmy przed wakacjami 2016 r. Zaprojektowano przestrzeń, gdzie swoje miejsce znajdą zarówno dzieci, młodzież, osoby w średnim wieku i seniorzy. Zakres prac na kilka lat, w zależności od rozwoju Chwaszczyna i potrzeb mieszkańców, ale najważniejszy jest początek…

Przystąpiliśmy do planowania budowy I etapu, na który składała się niwelacja działki, jej ogrodzenie i wykonanie stref bezpiecznych dla placu zabaw.

Z pomocą przyszli przedsiębiorcy i sami mieszkańcy. Pan Krzysztof Maliszewski – sąsiad geodeta zaoferował nieodpłatne prace geodezyjne. Pan Sebastian Freiberg – sąsiad z Rewerendy – nieodpłatną niwelację terenu. Pan Wojciech Freiberg transport materiałów i nadzór budowlany. Po podsumowaniu zasobów okazało się, że do wykonania stref brakuje jeszcze piasku… Tu wsparcia nie odmówił Pan Sławomir Bergański z Firmy FB-JELCZ. Mieszkańcy zaś postanowili się samoopodatkować w kwocie 200 zł na rodzinę na pokrycie kosztów związanych z montażem palisady (kwota ok. 20 000 zł, a w tym wkład rzeczowy mieszkańców i przedsiębiorców oraz finansowy [5000 zł] mieszkańców).

plac zabaw polna dabrowki chwaszczyno 5

Dla zamknięcia I etapu budowy pozostała jeszcze kwestia ogrodzenia, a to koszt kilkunastu tysięcy zł…

Z pomocą przyszedł Burmistrz Wojciech Kankowski, który dostrzegając nasze zaangażowanie, zadeklarował przekazanie środków z budżetu gminy na wykonanie ogrodzenia (ok. 20 000 zł). Ponadto na barkach UG Żukowo, a konkretnie Pana Radosława Cebeli, spoczywała cała koordynacja natury formalno-nadzorczej oraz w zakresie wyposażenia placu. Mogliśmy z etapu planowania przejść już do realizacji. Warto wspomnieć, że w przygotowaniu i realizacji tej inicjatywy mogliśmy liczyć na zaangażowanie i wsparcie Pani Sołtys Jolanty Wiercińskiej.

plac zabaw polna dabrowki chwaszczyno 6

Rozpoczęliśmy w sobotę 24 września od oficjalnego „WYKOPANIA KAMIENIA POLNEGO” na placu budowy, gdzie dzieci wyposażone w łopaty lub łopatki, zaczęły kopać… Kilka tygodni zaangażowania bez względu na to czy deszcz czy słońce… Były dni, gdy na placu jednocześnie pracowało kilkanaście osób. Na początku listopada prace zakończono.

plac zabaw polna dabrowki chwaszczyno 3

Oficjalne otwarcie planujemy na wiosnę 2017 r. w bardziej ciepłych okolicznościach natury. Niemniej jednak już teraz zapraszamy wszystkich Mieszkańców Chwaszczyna do odwiedzin i korzystania z placu. Jest to miejsce publiczne, którym zarządza Gmina Żukowo, ale śmiało wszyscy możemy się czuć współgospodarzami tego miejsca, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa i utrzymania czystości.

plac zabaw polna dabrowki chwaszczyno 9

PODZIĘKOWANIA

Komitet Mieszkańców ul. Rewerenda i Polna w Chwaszczynie składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w powstanie placu zabaw przy ul. Polnej/Dąbrówki.

W sposób szczególny chcielibyśmy podziękować:

1. Państwu Nell i Jackowi Andrzejczak
2. Panu Wojciechowi Kankowskiemu – Burmistrzowi Gminy Żukowo
3. Pani Jolancie Wiercińskiej – Sołtys Chwaszczyna
4. Pani Wiolecie Stanisławskiej – Pracownia Projektowa
5. Panu Sławomirowi Bergańskiemu – Firma FB-JELCZ i Eko-Krusz
6. Panu Sebastianowi Freiberg – Firma El-Kop
7. Panu Krzysztofowi Maliszewskiemu – Usługi Geodezyjne
8. Panu Wojciechowi Freiberg – Firma Bud-Kop
9. Panu Bartoszowi Zielenkiewiczowi – Firma K&L Inwestycje
10. Panu Kazimierzowi Freiberg
11. Panu Andrzejowi Freiberg
12. Ekipom montującym urządzenia, palisadę i płot.
13. Mieszkańcom Sołectwa Chwaszczyno
14. Wszystkim Sąsiadom z Polnej, Rewerendy i Dąbrówki za wspólną realizację tej inicjatywy.

 

Joanna Gutowska, Marianna Doering, Jarosław Wysocki, Robert Rybiński, Wojciech Freiberg, Jacek Fopke

Komitet Mieszkańców ul. Rewerenda i Polna
W Chwaszczynie

Więcej zdjęć z zakończenia I etapu budowy tutaj.

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.