Noc Muzeów z 14 na 15 maja 2011 – program wystaw, komunikacja miejska, zniżki w restauracjach.

{module do-reklamy-intertekst|none}

Między 19.00 a 1.00 z 14 na 15 maja kolejna odsłona Nocy Muzeów – jednego z najważniejszych świąt kultury i sztuki w Europie.

Nieprezentowane na co dzień eksponaty. Zakątki niedostępne dla zwiedzających. Tajemnice muzeów i galerii. Nocna odsłona sztuki.Gry miejskie, historyczne i legendarne postaci schodzą z obrazów, aby snuć magiczne opowieści przybliżające widzom ich niezwykły świat, powaga muzealnych fasad ustępuje miejsca niezwykłej grze świateł. Wykłady, specjalne wystawy, filmy, koncerty.

 

 

Udział we wszystkich wydarzeniach będzie bezpłatny bądź za symboliczną złotówkę.  Większość wydarzeń będzie się odbywała między 19.00 a 1.00 w nocy.
Podobnie jak w zeszłym roku do uczestnictwa w Nocy Muzeów dołączyły się kawiarnie, puby oraz restauracje – każdy, kto przyjdzie do wyznaczonych miejsc ze specjalną przypinką Europejskiej Stolicy Kultury bądź biletem wstępu do muzeum, będzie mógł liczyć na specjalne zniżki. Kubek gorącej kawy z pewnością jeszcze bardziej umili nocne spacery.

 

 

Podczas Nocy Muzeów w okolicach ul. Długiej i Długiego Targu będzie także organizowana gra miejska „Ciekawostki Drogi Królewskiej” (karty gry będą rozdawane na ulicach, przy muzeach i w siedzibie ESK). Uczestnicy otrzymają kartę zadań z opisem ciekawszych zabytków na trasie, które należy odnaleźć, a następnie odpowiedzieć na pytania i wpisać je w odpowiednie miejsca w krzyżówce. Karty zadań z uzupełnionym hasłem finałowym należy przynieść do siedziby ESK na Długim Targu, gdzie czekają drobne upominki. Gra uatrakcyjni zwiedzanie, jak również pozwoli zorganizować czas oczekiwania na wejście do kilku muzeów znajdujących się w pobliżu (m.in. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Bursztynu i Katownia, Muzeum Narodowe Oddział Zielona Brama, Gdańska Galeria Fotografii, Centralne Muzeum Morskie, Muzeum Archeologiczne). Uczestnicy gier mają okazję bliżej poznać historię zabytków, odkryć piękne detale architektoniczne i niespiesznie zwiedzić najokazalsze ulice Gdańska. Uczestnicy mogą wziąć udział w grze w dowolnym momencie między godz. 19.00 a 24.00, a czas trwania zabawy około 30 minut.

 

Gry miejskie (na ulicach) i muzealne (na wystawach) są doskonałą formą przyswajania wiedzy w sposób aktywny, integrują rodzinę i znajomych i pozostają w pamięci jako atrakcyjna zabawa z elementami rywalizacji.

 

 

Do pobrania i wydrukowania plan nocy muzeów


Szczegółowy plan atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów:

 

Gdańsk

 

Dwór Artusa – Długi Targ 43/44

 

Wstęp: 1 zł

 

Godziny otwarcia: 19.05 – 00.00
Godzinny program powtarzany pięciokrotnie od godziny 19.00:

 

• Muzyka w tradycji Dworu Artusa – Capella Gedanensis (odtworzenie utworów z płyty CD)
• Opowieści gdańskiego Dworu Artusa- „Okręt Kościoła” i „Okręt Przymierza”, Kazimierz Dobroczyńca, Święty Rajnold, Feluka
• Promocja przewodników po Dworze Artusa
• Uczta w Wielkiej Hali – Duży stół z nakryciem i świecznikami

Muzeum Bursztynu – Przedbramie ulicy Długiej

 

Wstęp: 1 zł

 

Godziny otwarcia: 19.00-01.00
Program: Zwiedzanie wystawy stałej „Historia bursztynu i bursztynnictwa” oraz dwóch wystaw czasowych dotyczących współczesnego wzornictwa i sztuki jubilerskiej:

 

• „Szeptem” – kolekcja biżuterii z bursztynem
• „SZEŚĆ znaczy Bytomski, Kaczyński, Tymiński, Roszkiewicz, Wolski” eksponowana w Sali Sądowej
Zapraszamy również na pokazy przybliżające właściwości bursztynu oraz warsztaty. Dla chętnych możliwość przebywania w ogromnej mydlanej bańce! Na dziedzińcu oglądać będzie można również pokaz powstawania biżuterii prowadzony przez Manufakturę Bursztynu.

Muzeum Poczty Polskiej – ul. Obrońców Poczty 1/2

 

Wstęp: 1zł

 

Godziny otwarcia: 19.00 – 1.00

 

Odwiedzający ten oddział będą mieli możliwość obejrzenia i wysłuchania etiud aktorskich, opartych na treściach historycznych prezentowanych przez aktorów Teatru Bazar. Aktorzy będą pojawiać się w określonych miejscach w muzeum i wcielać się w role mieszkańców Wolnego Miasta Gdańska. Aktorzy odgrywać będą role: naczelnika Polskiego Urzędu Pocztowego Nr 1 w Wolnym Mieście Gdańsku, telefonistki, telegrafistki, polskiego listonosza oraz mieszkańców Wolnego Miasta – autochtona i Polaka, który przyjechał do Gdańska po powstaniu autonomii.

 

Ratusz Głównego Miasta – ul. Długa 46/47, Gdańsk

 

Wstęp: 1zł

 

Godziny otwarcia: 19.00 – 1.00

 

Program:
• „Wrota Epok” – wstęp co 45 minut (ostatnie wejście o północy).· Ratusz po długiej przerwie otwiera swe wnętrza dla uczestników Nocy Muzeów. Udostępnione sale Ratusza, na kilka godzin staną się Wrotami przenoszącymi widza poza czas i przestrzeń. Przeszłość przeplatać się będzie z przyszłością i teraźniejszością.
• „W poszukiwaniu świtu” – przeznaczona dla dzieci całonocna zabawa, podczas której będą miały okazję odkrywać niedostępne zazwyczaj dla turystów pomieszczenia Ratusza. Zapisy do 10 maja.

Spichlerze na Ołowiance i „Sołdek” – ul. Ołowianka 9-13

 

Wstęp: 1zł

 

Godziny otwarcia: 19.00-01.00
• Spichlerze: 1)Sala II RP – Uwagę zwiedzających chcielibyśmy skupić na historiach i zabytkach związanych ze statkiem „Batory” 2) Sala PRL -Wybrane modele statków podkreślone zostaną dzięki specjalnemu oświetleniu 3)Sala Słowiańska – 20-30 minutowe prezentacje dotyczące metod konserwacji zabytków wydobytych z wraków statkó 4)Sala Dolomitowa – Zajęcia z udziałem publiczności, ciekawe gry i zabawy. Pozostałe sale ekspozycyjne będą udostępnione do zwiedzania bez dodatkowego programu.
• „Sołdek” – spektakl typu „światło i dźwięk”, mający w oryginalny sposób ukazać niepowtarzalny urok wnętrz statku.

Spichlerz Opacki – ul. Cystersów 19

 

Wstęp: 1zł

 

Godziny otwarcia: 16:00 – 22.00

 

Program:
• 16.00-18.00 – spotkanie z muzyką i folklorem kociewskim
• 18.00-20.00 – prezentacja zabaw dla dzieci, kolorowanie wzorów kociewskich, czytanie bajek kociewskich w gwarze
• 19.30-22.00 – pokaz filmów etnograficznych z Festiwalu Antropologii Wizualnej ASPEKTY: „Forsaken paths”, „When dedi shake it up”, „Agor Dromesko”, „Living without men”, „Old man Peter”

Oddział Sztuki Dawnej – ul. Toruńska 1

 

Wstęp: 1 zł

 

Godziny otwarcia: 19:00 – 01:00

 

Program:
• 19.00-20.00 Muzyczna podróż dookoła świata – koncert bajnutkowy realizowany przez Barbarę Żurowską – Sutt oraz zaproszonych gości
• 19.00-21.00 W podróży… – prelekcje pracowników muzeum:
• 19.30 24.30 Prezentacja obiektów zwróconych Muzeum Narodowemu przez Fundację Dziedzictwa Pruskiego w Berlinie
• 19.00-24.00 Konkurs wiedzy o zbiorach – zapraszamy wszystkich do zabawy. Przewidziano nagrody.
• 20:30-21.30 Tańce z rajskich wysp Indonezji.
• 22:15-22:30 pokaz tańca brzucha w wykonaniu zespołu „Agadir”
• 22:30-22.45 pokaz bębniarski Klubu Projektowania GAK-u
• 22:45-23.00 warsztat z perkusji na ciele (STOMP)
• 24.45-01.00 Taniec z ogniem – grupy Infected Fireshow.
• 19.00-01.00 Spotkanie z zabytkami, czyli Gdańszczanie na krańcach świata

Gdańska Galeria Fotografii – ul. Grobla I 3/5

 

Wstęp: 1 zł

 

Godziny otwarcia: 19:00 – 01:00

 

Program: O godzinie 19 rozpocznie się wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego – „Indywidualności Polskie“.· Portrety, m.in. Czesława Miłosza, Jerzego Maksymiuka, Kaliny Jedrusik czy Wojciecha Młynarskiego poszerzono o anegdotyczny komentarz w języku polskim, niemieckim i angielskim. Na szybie galerii w noc muzealną, prezentowany będzie film dokumentalny o autorze wystawy w reżyserii Borysa Lankosza. Na wystawie przewidziano grę miejską z drobnymi upominkami dla widzów.

Oddział Zielona Brama – ul. Długi Targ 24

 

Wstęp: 1 zł

 

Godziny otwarcia: 19:00 – 01:00

 

Program: Zielona Brama zaprasza na dwie wystawy: „Albert Lipczinski (1876-1974)” oraz „The Pleasure of Light”. Monograficzna wystawa prezentuje około 80 obrazów i wybranych rysunków z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Portugalii. Są to przede wszystkim portrety i pejzaże.

 

Natomiast druga wystawa jest częścią projektu artystyczno-edukacyjnego pt. Art&Science Meeting i prezentuje prace György Kepesa i Franka Maliny – artystów sięgających w swych działaniach twórczych po najnowsze techniki badań naukowych.

 

Pałac Opatów – ul. Cystersów 18

 

Wstęp: 1 zł

 

Godziny otwarcia: 19:00 – 01:00

 

Program:
• 20.00 „Żydzi gdańscy” – zapowiedź wystawy, której otwarcie odbędzie się w Pałacu Opatów w czerwcu.
• 22.00 Dlaczego artyści z hiszpańskiej rodziny Madrazo malowali wyłącznie portrety? Wykład Małgorzaty Paszylki-Glazy
• 20.00-23.00 Pokaz tworzenia tkaniny artystycznej poprowadzi Henryk Sokalski. W trakcie pokazu artysta będzie dzielił się swoją pasją, odpowiadając na pytania.
Do zwiedzania: wystawa stała Polskiej Sztuki Nowoczesnej oraz wystawy czasowe.

 

CSW „Łaźnia” – ul. Jaskółcza 1

 

Wstęp: 1zł

 

Godziny otwarcia: 16:00-22:00

 

Program:
• 19:00 – Parakino – Valerie Labayle – Gra z gatunkami w pracach wideo z kolekcji muzeum Mac/Val
• 20:00-24:00 Marek Działek – pokaz animacji w ramach programu Inkubator
• 20:00-24:00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Performing Data”
• 21:00 ŚCIANKA SOLO (Maciej Cieślak) na scenie plenerowej przy ul. Jaskółczej 1 (obok budynku CSW Łaźnia) – koncert w ramach projektu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska
• 22:30 Performance Janusza Ploty „Lustra Wolności”
Dział edukacji CSW Łaźnia przygotował na tę noc 2 wydarzenia: wystawę „Szafa gdańska. Trójmiejska queeropowieść” (ekspozycja dokumentacyjna na temat społeczności LGBT w Trójmieście) oraz prezentację „Edukacja wizualna – KLISZE i PIKSELE”

Europejskie Centrum Solidarności – ul. Wały Piastowskie 24

 

Wstęp: wolny

 

Godziny otwarcia: 19.00-01.00

 

Jeśli chcesz doświadczyć, dlaczego w sierpniu 1980 stoczniowcy postulowali o pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, przyjdź do nas! W 30-lecie wprowadzenia kartek żywnościowych masz szansę odebrać swój przydział cukru. Przypomnij sobie smak tamtych czasów.

 

W programie: Rozstrzygnięcie konkursu „Przebierz się na słodko”, cztery dekady muzyki z tamtych czasów, miksowanej na żywo scenki z życia codziennego, karaoke, sztuka graffiti na Twojej ulicy.

 

Gdańska Galeria Miejska 1 – ul. Piwna 27/29

 

Wstęp: wolny

 

Godziny otwarcia: 19.30 – 01.00

 

Program:
Existence· to pierwsza wystawa polsko-francuska prezentowana w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Na dialog 8 składają się: ceramiczna realizacja polskiego rzeźbiarza Marka Elsnera oraz praca video i· teksty francuskiego artysty· Laurent Odelain.
Jest to niezwykłe doświadczenie nawiązywania łączności pomiędzy dwojgiem artystów, początkowe intuicyjne porozumienie przerodziło się w burzliwy dyskurs.· Przez to jest także manifestacją swojej indywidualności i niezależności. Jednakże, można odnieść wrażenie, że prace pomimo odmiennego· języka i różnych mediów, opowiadają podobną historię.

IPN w Gdańsku – ul. Polanki 124B

 

Wstęp: wolny

 

Godziny otwarcia: 19.00-01.00

 

Program:
• 19:30-20:30 Prelekcja połączona z prezentacją multimedialną poświęconą Annie Walentynowicz. Ograniczona ilość miejsc
• 21:00-01:00 Możliwość zapoznania się z prezentacjami multimedialnymi dot.: Grudnia ’70, gen. A. E. Fieldorfa „Nila” i „Żołnierzy Wyklętych”
• 19:00-01:00 Zwiedzanie magazynów archiwalnych uzupełnione prelekcjami na temat zbiorów przechowywanych w IPN. Grupy (maksymalnie 20 osobowe) będą wpuszczane co 30 minut.

Muzeum Archeologiczne – ul. Mariacka 25/26

 

Wstęp 1 zł

 

Godziny otwarcia: 19.00 – 1.00

 

Zapraszamy na odkrywanie Japonii. W programie:
• „Japońskie przedmioty użytkowe, stroje i broń” – wystawa
• Sztuka orgiami – prezentacja, warsztaty dla zwiedzających
• Tajniki makijażu gejszy – pokaz
• Egzotyka kuchni japońskiej – degustacja potraw
• Rola tatuażu w kulturze Japonii – prezentacja multimedialna, możliwość wykonania tatuażu henną
• oryginalność ceramiki japońskiej – tajniki powstawania, rola w kulturze, prezentacja wyrobów
Ponadto: „Kultura funeralna nowożytnego Gdańska w świetle badań archeologicznych”- wystawa, nocna panorama Gdańska z wieży Domu Przyrodników

Muzeum II Wojny Światowej – Wydarzenia odbywają się na Westerplatte

 

Wstęp: wolny

 

Godziny otwarcia: 20.00 – 01.00

 

Program:
Wystawa plenerowa „Westerplatte: Kurort – Bastion – Symbol” oraz wykonana jesienią 2010 r. ścieżka edukacyjna na Westerplatte. Wystawa poświęcona jest dziejom półwyspu i walce polskich żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 roku. Ścieżka edukacyjna uzupełnia wystawę plenerową, skupiając uwagę zwiedzających na architekturze i topografii terenu.

 

Członkowie Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej Lądowej Obrony Wybrzeża, w pełnym rynsztunku odtwarzającym wygląd polskiego żołnierza z 1939 r. będą patrolować półwysep i odgrywać historyczne scenki z życia Westerplatte.

 

Od godziny 20.00, na łące przy pomniku Obrońców Wybrzeża, co dwie godziny odbywać się· będą pokazy musztry i szkolenia wojskowego. Przygotowane zostaną punkty przybliżające historię II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem wojska II Rzeczpospolitej: strzelnicę, stanowisko ckm, punkt obserwacyjny i punkt łączności. Będzie możliwość zakupienia ciepłego posiłku z wojskowej kuchni polowej. Zwiedzający Westerplatte będą mogli skorzystać z oprowadzania po wystawie oraz po pozostałościach polskich koszar przez pracowników Muzeum.

Klub Morza „Zejman” – ul. Motławska

 

Wstęp: wolny

 

Godziny otwarcia: 19.00 – 01.00

 

Program:
• Gawęda o katastrofie morskiej żaglowca „Generał Carleton”
• Historia powstania klubu i plany na przyszłość. Prezentacja najciekawszych eksponatów „z ręki do ręki”
• Zabawa marynarska: wbijanie gwoździa w pień
• Inscenizacja historyczna – życie codzienne w napoleońskim szpitalu wojskowym. Wizyta Napoleona Bonaparte w lazarecie
• Chwila z· kawą i herbatą
Czas jednej prezentacji· dla grupy zwiedzających – 40 minut.

Biuro Gdańsk i Metropolia ESK 2016 – Kandydat – ul. Długi Targ 39/40

 

Wstęp: wolny

 

Godziny otwarcia: 19.00-01.00

 

Program:
15.00-18.30· Debata KPH Trójmiasto i Krytyki Politycznej pt.: Jakie tęczowe Trójmiasto? dotycząca historii i obecności osób LGBT w Trójmieście i okolicach. Zaproszeni goście to m.in. Izabela Filipiak (pisarka), Ryszard Kisiel (wydawca legendarnego pisma gejowskiego Filo) i Joanna Cichocka – Gula (wiceprezydent Sopotu). Debata połączona z promocją książki wydanej przez Krytykę Polityczną „Trójmiasto. Przewodnik nieturystyczny” i prezentacją mapy Trójmiasta, na
której oznaczone zostały miejsca związane z tzw. tęczową społecznością.

 

19.00-1.30 gra miejska „Ciekawostki Drogi Królewskiej”, dzięki której uczestnicy w drodze do muzeów poznają bliżej urokliwą ulicę Długą, Długi Targ i okalające uliczki. Zapraszamy do przyjrzenia się zabytkom, ich bogatym ornamentom i elementom architektonicznym. Karty z pytaniami do odebrania w Gdańsk 2016.Zabawa zajmie ok.30 minut. Nagrody- gdańskie upominki ESK do odbioru do 1.30

 

„Wyspa Skarbów” Gdański Archipelag Kultury – ul. Turystyczna 3

 

Wstęp: wolny

 

Godziny otwarcia: 12.00 – 23.30

 

Program:

 

• Zwiedzane Muzeum Wyspy Sobieszewskiej
• Pokaz kolekcji XIX wiecznych wydań dzieł Wincentego Pola
• „Projekt Ekslibris” Multimedialna prezentacja poświęcona międzynarodowym konkursom na ekslibris
• „Projekt Ekslibris_face to face” Tymczasowa ekspozycja prezentująca nagrodzone prace artystów biorących udział w międzynarodowych konkursach na ekslibris i małą formę graficzną
• 18:00 „Kurort i kąpielisko Bohnsack – przewodnik turystyczny na rok 1930/1931” – autorska prezentacja Bartosza Gasta
• 19.30 „Jak przekop Wisły zbudowano” – prezentacja multimedialna przedstawiająca historię budowy przekopu Wisły
• 20.30 „Albert Forster – przyczynek do biografii” – prezentacja poświęcona A. Forsterowi, namiestnikowi Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie
• 21.30 „Tajemnica drewnianej skrzynki – ocalona pamięć” – multimedialna prezentacja zdigitalizowanych szklanych negatywów odnalezionych na Wyspie Sobieszewskiej

Klub Flisak – ul. Chlebnicka 9/10

 

Wstęp: wolny

 

Godziny otwarcia: 19.00 – 01.00

 

Program:
Podczas Nocy Muzeów będzie miała miejsca wystawa z naszego stałego cyklu ’76 sztuk pod ziemią’.· Będzie to wystawa grafik Natalii Buzy pt. „Maślana Mucha”.

 

Biblioteka Gdańska PAN – ul.Wałowa 15

 

Wstęp: wolny

 

Godziny otwarcia: 19.00 – 01.00

 

Program:
Zapraszamy do Czytelni Zbiorów Specjalnych na prezentację starodruków Jana Heweliusza. Wszystkim zainteresowanym udostępnione zostaną oryginalne dzieła słynnego astronoma.

 

Na wszystkie pytania zwiedzających odpowiedzą dyżurujący bibliotekarze.

Galeria Sztuki Współczesnej – ul. Marynarki Polskiej 15

 

Wstęp: wolny

 

Godziny otwarcia: 18.00 – 24.00

 

Program:
Wystawa Plastyki Dziecięcej „Port Sztuki”

 

Galeria NPS zaprasza do obejrzenia wystawy prac powstałych w ramach projektu „Rewitalizacja Nowego Portu w Gdańsku” realizowanego przez Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki. Na wystawie będzie można zobaczyć prace uczestników z zakresu: malarstwa, rysunku, grafiki oraz formy przestrzennej.

 

Galeria Spiż7 – ul. Chmielna 113

 

Wstęp: wolny

 

Godziny otwarcia: 17.00 – 01.00

 

Program: Producenci kontekstów w obliczu przemian HABITAT –TRANSMISJA –CZAS ZŁOŻONY.

 

Tworzenie modeli i map ewolucji świadomości jest warunkiem koniecznym nie tylko dla dalszego rozwoju, ale także dla prowadzenia reorganizacji w obszarze samego postmodernizmu. Propozycją nowego spojrzenia na rzeczywistość jest projekt pt. Poza Postmodernizm, realizowany przez fundację TNS od roku 2000. Jest to projekt badawczy, stawiający pytania, o to – jaki mógłby być nowy, szerszy światopogląd? Projekt pt: Producenci kontekstów w obliczu przemian ma charakter uzupełniający i koncentruje się na badaniu uwarunkowań w zastanych realiach historycznych, społecznych i kulturowych.

Centrum Hewelianum – ul. 3 Maja 9 A

 

Wstęp: wolny

 

Godziny otwarcia: 19:00-01:00

 

Program:

 

• 20:00-01:00 Gwiazdy w obiektywie – obserwacje astronomiczne. W programie jedynie przy sprzyjających warunkach
• 20:00-01:00 Publiczny pokaz nieba.· Przy sprzyjających warunkach w plenerze lub alternatywnie na wystawie „Energia, Niebo i Słońce” w Kaponierze Południowej
• 19:00-23:00 Zobaczyć niewidzialne – warsztaty astrofotograficzne. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja
• 19.00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00, 00:00 Podróż Wehikułem Czasu – historyczne gawędy o Forcie Góry Gradowej
• 19:00-00:00 Interaktywna wystawa Energia, Niebo i Słońce (Kaponiera Południowa)

Galeria Pionova – ul. Olejarna 2

 

Wstęp: wolny

 

Godziny otwarcia: 19.00-01.00

 

Program:

 

„„MISTERIUM OGNIA I ZIEMI” – wernisaż wystawy retrospektywnej ceramiki artystycznej. Twórczość profesora Henryka Luli oraz jego dorobek artystyczny pokazuje, iż mamy do czynienia z artystą wybitnego formatu. Siła jego obiektów ceramicznych zawarta w swej prostocie, czystości, wyrafinowaniu jest do dziś niedoścignionym wzorem inspiracji i prób uzyskania tak doskonałych form i szkliw dla młodych pokoleń artystów.

 

Kamienica Gotyk – ul.Mariacka 1

 

Wstęp: wolny

 

Godziny otwarcia: 19.00-01.00

 

Program:

 

• Co 20 minut Anna Schilling w stroju z epoki „osobiście” opowiadać będzie o swoich związkach z Kopernikiem oraz rozdawać najmłodszym legendę wraz z toruńskim piernikiem.
• Co godzinę organizowany będzie konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku
• Przewodnik oprowadzać będzie po stałej wystawie dedykowanej Kopernikowi, podkreślającej jego związki z Gdańskiem
• 21.00-22.00 Na przedprożu Kamienicy Gotyk odbędzie się spektakl o związkach Mikołaja Kopernika z miastem Gdańsk i gdańszczanką Anna Schilling

Centrum Sztuki i Edukacji ” Elbląska 66″ – ul.Elbląska 66

 

Wstęp: wolny

 

Godziny otwarcia: 14.00-01.00

 

Program:

 

• 14.00 – 19.00 – warsztaty rysunkowe
• 14.00 – 19.00 – warsztaty rzeźbiarskie dla wszystkich chętnych – akcja twórcza „technika, przemysł i praca zespołowa” realizowana przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie – prezentacja animacji artystycznych na ścianie hali (po 21.00, gdy będzie ciemno)

Kuźnia Wodna – ul. Bytowska 1A

 

Wstęp: 1zł

 

Godziny otwarcia: 19.00-01.00

 

Program:

 

• Prezentacja wystawy fotograficznej pt. „Zapomniany Gdańsk” .
• 19.00. i 24.00 – pokazy kucia
• 19.00 – 21.00 – wystawa pojazdów zabytkowych na terenie kuźni
 

 


 

 

GDYNIA

 

Muzeum Miasta Gdyni – ul. Zawiszy Czarnego 1

 

Wstęp: 1 zł

 

Godziny otwarcia: 19.05 – 1.00

 

Program:
• 19.05 -19.20 Przed wejściem do Muzeum Rafał Kowal, aktor Teatru Miejskiego, zaprezentuje utwory ze „Zbioru bzdur” W. Dymnego
• 19.30 – 1.00 Muzealny sklep po godzinach – sprzedaż wydawnictw i pamiątek, przybicie okolicznościowego stempla
• 19.30 – 1.00 Bufet z widokiem na scenę – herbaciarnia Tea-tralna
• 19.30 – 0.00 Uczniowie gdyńskiego Liceum Plastycznego – współczesne malarstwo portretowe
• 19.30 – 21.30 Konkursy z nagrodami. Szczegóły w regulaminach
• 20.00 – 22.00 Strefa dziecka – warsztaty dla najmłodszych
• 21.00 – 23.00 Muzeum od zaplecza – spotkania z opiekunem zbiorów i konserwatorem sztuki dla każdego (co pół godziny)
• 21.00 – 21.30 Zapowiedź premiery w Teatrze Miejskim! Fragmenty monodramu Erica Bogosiana pt. „Seks, prochy & rock’n’roll”
• 22.00 – 23.30 Pokaz tanga argentyńskiego w wykonaniu instruktorów TOMATANGO oraz milonga
• Finał – koncert Filmowej Muzyki Elektronicznej. Wystąpi Jarosław Degórski – Yarek

Domek Abrahama – ul. Starowiejska 30

 

Wstęp: 1 zł

 

Godziny otwarcia: 19.00 – 1.00

 

Program:
• 19.00 – 1.00 Zapraszamy na nową wystawę pt. „Ginące zawody”, ukazującą powroźnictwo, tkactwo, szewstwo i krawiectwo
• 19.30 – 1.00 Możliwość zakupu smakołyków przygotowanych przez herbaciarnię Tea-tralna
• 20.00, 21.00, 22.00 Pokazy tkactwa w wykonaniu gdyńskiej artystki Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej (po 15 minut)

Muzeum Marynarki Wojennej – Skwer Kościuszki

 

Wstęp: wolny

 

Godziny otwarcia: 19.00 – 1.00

 

Program:
• Prezentacja grup rekonstrukcyjnych na terenie Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego
• Koncert orkiestry Marynarki Wojennej (schody wejściowe do Muzeum Miasta Gdyni) – orkiestra przedstawi własne utwory oraz przeboje światowe i nawiązania do muzyki popularnej
• Spotkanie przy Migu-21 BIS – spotkanie z pilotem samolotu ze zbiorów MMW, prezentacja samolotu oraz kombinezonów i hełmów

Mini Muzeum – ul. 3 Maja 27/31

 

Wstęp: wolny

 

Godziny otwarcia: 19.00 – 1.00

 

Wejście od podwórza przez główną bramę przy kawiarni „Cyganeria”. Należy dzwonić na domofon do biura Wspólnoty. Muzeum powstało z inicjatywy mieszkańców tej najpiękniejszej modernistycznej kamienicy w Gdyni. Prócz kroniki ponad stuletniej kamienicy wśród zgromadzonych pamiątek można zobaczyć też takie przedmioty jak telefon sznurowy, lodówkę w spiżarce, czy butelki po wódce z lat 30., zamurowane przez robotników, a także setki zdjęć przed i powojennego życia Gdyni.· Podczas odwiedzin muzeum w sąsiedniej klatce można obejrzeć wciąż używany drewniany magiel z czasów przedwojennych czy całkowicie schron z działającą na korbę instalacją wentylacyjną. Mini Muzeum to również niezwykle barwne opowieści mieszkańców o przeszłości tego miejsca.

 

MUZEUM· EMIGRACJI – ul.Polska 1

 

Wstęp: wolny

 

Godziny otwarcia: 19.00-01.00

 

Proponujemy niepowtarzalną podróż w nieistniejący już świat legendarnych polskich transatlantyków, podróż po niezwykłym gmachu Dworca Morskiego. „OPOWIEŚCI z POLSKIEJ 1” to hasło tej wirtualnej, muzealnej podróży. Postaramy się pomóc Państwa wyobraźni poprzez wystawę poświęconą polskim transatlantykom, ideową prezentację zjawiska emigracji z ziem polskich, wprowadzenie w klimat miejsca, które Muzeum dopiero się stanie. Muzeum Emigracji będzie swoistym albumem rodzinnym każdego z nas. Okolicznościowy stempel z wizyty w Dworcu Morskim, będzie pierwszym biletem wstępu do powstającego MUZEUM EMIGRACJI.

Dar Pomorza – Nabrzeże Prezydenta

 

Wstęp: 1zł

 

Godziny otwarcia: 19.00 – 1.00
Statek zostanie przystosowany do samodzielnego zwiedzania. Jednostka zostanie oświetlona na noc, a odwiedzający zobaczą podniesienie gali banderowej.

 

Akademia „Przygoda” – impreza towarzysząca na nabrzeżu przy statku:
Do wyboru ciekawe gry i zabawy takie jak próba stworzenia „węzła ludzkiego”, zadania zręcznościowe i celnościowe, radzenie sobie z uszkodzeniem kontenera z toksyczną zawartością.

 

 

 


 

 

SOPOT

 

Muzeum Sopotu – ul. Poniatowskiego 8

 

Wstęp: wolny

 

Godziny otwarcia: 19.00 – 1.00

 

Program:
• od 20.00 – wernisaż wystawy „Porcelana chińska i fajans europejski od XVI do XX wieku z kolekcji prywatnej prof. Wojciecha Kowalskiego”. Dopełnieniem wystawy są zdjęcia z podróży po Chinach prof. ASP w Gdańsku Haliny Kościukiewicz.

Państwowa Galeria Sztuki – Plac Zdrojowy 2

 

Wstęp: 1 zł

 

Godziny otwarcia: 19.00 – 1.00·
Program:
• 19.00 – 23.30 „Tajemnice Galerii” czyli konkurs z nagrodami. Dzięki hasłom ukrytym w krzyżówce będzie można w sposób ciekawy i przyjemny poznać Galerię i prezentowane wystawy
• 19.00 – 01.00 „Zwierzęta, maszyny i inne cudaki”. Przez cały wieczór będzie można korzystać, ze specjalnie przygotowanych i rozmieszczonych w poszczególnych punktach Galerii kolorowanek i zagadek przygotowanych dla najmłodszych
• 00.00 – Zakończenie konkursu „Tajemnice Galerii”

 

 


 

 

Pokazując bilet wstępu do muzeum albo specjalny znaczek (dostępny w instytucjach biorących udział w Nocy Muzeów) w wybranych kawiarniach, restauracjach i pubach otrzymacie zniżki – od 10 do 20% – na produkty z oferty lokalu:

Gdańsk:


20%
Szafa Gdańska – sklep z gdańskimi pamiątkami, ul. Garbary 14/1

10%
Barbados Piano Club, ul. Karmelicka 1
Cafe Ferber, ul. Długa 77/78
El Paso, ul. Stary Rynek Oliwski 7
Mon Balzac, ul. Piwna 36/39
Restauracja Filharmonia, ul. Ołowianka 1
Caffe Indygo, ul. Piwna 16
Pikawa, ul. Piwna 5/6
Kafe Delfin, ul. Opata Jacka Rybińskiego 17
Yellow Submarine, ul. Długi Targ 39/40
Antalya Kebap, ul. Szeroka 8/10

 

Sopot


Klub Wieloryb, ul. Podjazd 2 – 10 %
Let’ s Art Cafe, siedziba PGS – do 50 %

 

Gdynia


10%
Barbados Piano Club, CH Kwiatkowski, ul. 10 Lutego 16
Caffe Anioł, ul. Kilińskiego 6

 

 

 


 

 

Rozkłady jazdy komunikacji miejskiej:

Komunikacja w Gdańsku:


Bezpłatny autobus będzie jeździł od 19.00 i zatrzymywał się na przystanku Wały Piastowskie – Dworzec Główny – Brama Wyżynna – Żabi Kruk (Muzeum Narodowe) – Śluza (CSW Łaźnia) – Brama Żuławska – Westerplatte – Brama Żuławska – Śluza (CSW Łaźnia) – Żabi Kruk (Muzeum Narodowe) – Brama Wyżynna – Dworzec Główny – Wały Piastowskie.

 

Autobus będzie kursował początkowo co 25 minut, później co 20 min

 

UWAGA! Ostatni odjazd z Westerplatte odbędzie się o godzinie 00.50 (dzięki temu autobus dojedzie do Dworca Głównego około 01.15, czyli na 5 minut przed odjazdem nocnych autobusów we wszystkich kierunkach).

 

Około godziny 1.20 w obu kierunkach – Gdańsk – Tczew odjadą dodatkowe składy Szybkiej Kolei Miejskiej.

 

Do wydrukowania rozkład w Gdańsku

 

Komunikacja w Gdyni

Trasa linii przebiegać będzie z tymczasowej pętli „Orłowo – Orłowska”, zlokalizowanej na ul. Orłowskiej przy SP8 al. Zwycięstwa, Świętojańską, Armii Krajowej, al. Jana Pawła II, Świętojańską, Portową, Polską (Dworzec Morski), Portową, Jana z Kolna, pl. Konstytucji (Dworzec Główny PKP), Morską, Kcyńską, Chylońską, Morską, pl. Konstytucji (Dworzec Główny PKP), Wójta Radtkego, 3 Maja, Starowiejską, Świętojańską, Armii Krajowej, al. Jana Pawła II, Świętojańską i al. Zwycięstwa do pętli „Orłowo – Orłowska”. Autobusy obsługiwać będą przystanki zlokalizowane w rejonie muzeów i galerii biorących udział w akcji: Muzeum Miasta Gdyni (siedziba główna i Domek Abrahama), Muzeum Marynarki Wojennej, Statek-Muzeum „Dar Pomorza”, Statek-Muzeum ORP „Błyskawica”, Muzeum Emigracji, Gdyńskie Muzeum Motoryzacji, Domek Żeromskiego, Galeria Od czasu do czasu… Linia funkcjonować będzie od godz. 19 do godz. 1.30 z częstotliwością co 24 min. Autobusy zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach po trasie przejazdu. Przejazd dla pasażerów jest bezpłatny.

 

Do wydrukowania rozkład w Gdyni

 

{module do-reklamy-intertekst-2|none}

{module reklama-artykul-n|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.