Zastosowanie niwelatora optycznego w praktyce
Jak dokonać pomiaru niwelatorem optycznym?
Niwelacja terenu to jedna z tych czynności, do jakich niwelator został stworzony. Jak więc w praktyce sprawdzić jaka jest różnica wysokości pomiędzy przeciwległymi bokami terenu, który może być na przykład twoją działką?
Kiedy spojrzysz przez okular, będziesz mieć w polu widzenia tak zwany krzyż nitek, czyli cztery kreski – jedna pionowa, a trzy poziome. Za pomocą tych kresek możesz dokonać odczytu. Zastanawiasz się nad tym, dlaczego są trzy kreski poziome? Pewnie myślisz, że wystarczyłaby jedna na środku. Jednak odczyty dwiema skrajnymi pozwalają obliczyć jaka będzie odległość niwelatora od pikiety.
Niwelatorem możesz zmierzyć zgrubnie odległości i w tym celu nie musisz używać ani dalmierzy, ani taśm mierniczych. Wystarczą dwie poziome linie krzyża nitek. Jeśli chcesz obliczyć odległość jaka dzieli niwelator od łaty, odczytujesz wartość z łaty, wykorzystując do tego kreskę górną i dolną.
Koło poziome stosujesz wtedy, gdy chcesz przeprowadzić niwelację techniką punktów rozproszonych. Dokonujesz pomiaru „w przód” rzędnych specyficznych punktów określonego terenu, a zarazem określasz położenie tych punktów wykorzystując do tego technikę biegunową.
Współrzędne płaskie pikiet określasz zatem poprzez wykonanie pomiaru kątów – pomiaru dokonujesz za pomocą koła poziomego. Wykorzystujesz też do tego pomiaru odległość, którą otrzymałeś na podstawie odczytów z łaty niwelacyjnej. Zanim wykonasz sytuacyjne pomiary, nawiązujesz kątowo i odległościowo do wybranych punktów o odpowiednich współrzędnych, a także pomiarem wysokości niwelatora na stanowisku.
Nie możesz przy tym zapomnieć o tym, że istnieją ograniczenia związane z dokładnością, z jaką wyznaczasz położenie punktów rozproszonych. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że tak pomiar odległości, jak i kątów nie jest zbyt dokładny. Z tego też powodu nie możesz wykorzystywać tej techniki do wszystkich typów prac niwelacyjnych.
Niwelator optyczny – polowa rektyfikacja
Niwelator jest rozregulowany i odczyty są błędne? Na nic w takiej sytuacji nie zda się nawet najlepsza optyka, czy najwyższa norma wodoszczelności i pyłoszczelności.
Zanim więc niwelator trafi do sprzedaży, producent wykonuje rektyfikację urządzenia. Jednak może się i tak zdarzyć, że niwelator się rozrektyfikuje w wyniku przebytej podróży na budowę. Ponadto są jeszcze czynniki, które sprawiają, że mogą pojawiać się błędy w pomiarach. Te czynniki to:
– różnice temperatur,
– naprężenia wewnętrzne tworzywa, z jakiego niwelator jest zrobiony.
Bardzo rzadko jednak dochodzi do sytuacji, kiedy niwelator optyczny ulega samoistnej awarii, gdyż jest to urządzenie o dość prostej strukturze. Jeśli już przytrafi się jakaś usterka, to najczęściej jest ona spowodowana albo zalaniem, albo upadkiem sprzętu.
Chcesz zamówić niwelator, który będzie się doskonale sprawdzać w każdych warunkach? Zdecyduj się na ofertę tego serwisu: https://pomiar24.pl/produkty/niwelatory-i-zestawy-do-niwelacji.{jcomments off}