Nektarowy Szlak w Chwaszczynie Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie zrealizowało grant na rzecz pszczół

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie, laureat konkursu grantowego organizowanego w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, zrealizowało działania na rzecz pszczół pod hasłem: „Nektarowy Szlak w Chwaszczynie”. Do jego utworzenia członkinie koła zaprosiły mieszkańców gminy i uczniów szkoły podstawowej, a pomagali im strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, pszczelarze i leśnicy.

 

Otrzymany od organizatorów programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” grant w wysokości 6.400 zł Koło Gospodyń Wiejskich przeznaczyło na realizację szeregu działań na rzecz poprawy życia pszczół.

Głównym projektem było utworzenie „Nektarowego Szlaku w Chwaszczynie”, który objął 12 miejsc we wsi Chwaszczyno – na terenach prywatnych, w strefach publicznych i na placach wspólnego wypoczynku. Mieszkańcy i uczniowie ze szkoły podstawowej wzięli udział w sadzeniu drzew, krzewów i kwiatów pyłko- i nektarodajnych według kolorystycznie zaprojektowanych rabat. Powstały m.in. „rabata żółta” i „rabata różowa”, pełne wrzosów, aksamitek, przetaczników kłosowych czy dzielżanów ogrodowych. Nasadzenia odbyły się na terenach, które są pieczołowicie pielęgnowane, aby jak najdłużej służyły pszczołom. We wspólnych pracach obok mieszkańców Chwaszczyna, wzięli udział strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich oraz przedstawiciele Sołectwa w Chwaszczynie.

Powstanie „Nektarowego Szlaku w Chwaszczynie” poprzedziło szkolenie dla dorosłych mieszkańców gminy pt. „Projektujemy rabaty przyjazne pszczołom”, przeprowadzone przez biolożkę i architektkę krajobrazu Monikę Warecką. Celem warsztatów było zaznajomienie uczestników z bogactwem i różnorodnością roślin przyjaznych pszczołom oraz zaprojektowanie rabat lub innych kompozycji zieleni z ich wykorzystaniem. Zajęcia warsztatowe na temat różnorodności i bogactwa gatunków pszczół w Polsce odbyły się także w Szkole Podstawowej w Chwaszczynie. Prowadziły je nauczycielki przyrody i biologii. Uczniowie spotkali się też z pszczelarzem i wzięli udział w pokazie oraz wykładzie na temat pszczół – ich znaczenia dla środowiska i w życiu człowieka. Przeprowadzone w szkole podstawowej działania zostały podsumowane w konkursach: dla klas IV-VII odbył się konkurs wiedzy na temat gatunków pszczół w Polsce, a dla klas 0-III konkurs plastyczny pt. „Jak ważne są pszczoły w naszym życiu”.

Cieszymy się, że mieszkańcy Chwaszczyna uwierzyli, że warto powrócić do tradycji sadzenia dawnych gatunków roślin, dziś już nieco zapomnianych, ale tak potrzebnych pszczołom. Na terenie naszej wsi powstały przepiękne miejsca pełne nektaro- i pyłkodajnych kwiatów, które są nie tylko przyjazne pszczołom, ale także integrują naszą społeczność. Wspólnie o nie dbamy i pielęgnujemy, by owady zapylające miały pożywienie do późnej jesieni. Powstanie też specjalna mapa „Nektarowego Szlaku w Chwaszczynie”, którą udostępnimy w internecie. Mamy nadzieję, że będzie ona inspiracją także dla innych gmin w naszym regionie – mówi Monika Warecka, pomysłodawczyni projektu dla Koła Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie na Kaszubach.

W październiku br. z okazji Dnia Drzewa odbyły się jeszcze zajęcia terenowe z leśniczym z Leśnictwa Borowiec. Podczas spotkania uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej na temat roślin przyjaznych pszczołom, występujących na terenach leśnych.

O granty w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” ubiegały się w tym roku m.in. organizacje pozarządowe, gminy, parki narodowe, parki krajobrazowe, muzea, skanseny, lokalne grupy działania, jak np. koła gospodyń wiejskich czy rodzinny ogród działkowy oraz inne podmioty, spełniające wymagania regulaminowe. Ostatecznie jury oceniło 217 wniosków, z których 13 otrzymało granty w wysokości 6.400 zł lub 12.000 zł, w zależności od zakresu zaplanowanych działań. Projekty finansowane z grantów będą realizowane do listopada br.

Więcej przydatnych informacji jak pomagać pszczołom:

http://www.pomagamypszczolom.pl/program/co-ty-mozesz-zrobic/

 

O programie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”

Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” jest organizowany od 9 lat przez ZT „Kruszwica” S.A. Jego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat pszczół oraz aktywizowanie do realnych działań służących poprawie jakości ich życia. W ramach programu w całej Polsce powstało już 70 000 Miejsc Przyjaznych Pszczołom, ponad 260 samorządów podpisało Manifest Gminy Przyjaznej Pszczołom, powołano Akademię Przyjaciół Pszczół, organizowano konkursy grantowe, warsztaty dla dziennikarzy i zainaugurowano Wielki Dzień Pszczół obchodzony 8 sierpnia.

 

Nektarowy Szlak Chwaszczyno Przylesna 3DNektarowy Szlak Chwaszczyno Przylesna 3D

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.