Najpopularniejszy radny powiatowy z Chwaszczyna odpowiada na pytania

 

 

 

Dziś w portalu kartuzy.naszemiasto.pl ukazał się wywiad z Piotrem Fikusem, wybranym w plebiscycie na najpopularniejszego Radnego Powiatu Kartuzy:

 

 

 

 

 

Piotr Fikus – zwycięzca naszego plebiscytu na najpopularniejszego radnego Rady Powiatu Kartuskiego odpowiada na pytania redakcji i Internautów.

Tomasz Tulula: Kiedy zaczęła się pana kariera jako radnego?

Piotr Fikus: Swoją karierę rozpocząłem trzynaście lat temu, w 1998 roku. Wówczas po namowie trzech ugrupowań zdecydowałem się wystartować w wyborach do

Rady Miejskiej w Żukowie. Startowałem z listy klubu AWS.

 

TT: Skąd wziął się pomysł na sprawowanie tej odpowiedzialnej funkcji społecznej?

PF:Na wszystkich zebraniach sołeckich w sołectwie Chwaszczyno zawsze bardzo się udzielałem i miałem swoje zdanie. Miałem też pomysły i konkretne propozycje w różnych sprawach. Tam zauważyły mnie kluby, które zachęcały do kariery radnego. Pomyślałem sobie, że coś w tym musi być. . i wystartowałem.

 

TT:Czy mandat radnego pomaga w życiu prywatnym?

PF: Faktycznie jest tak, że pełniąc funkcję radnego stałem się bardziej rozpoznawalny. Nie uważam jednak, że pomaga mi to załatwiać prywatne sprawy. Kilka lat temu mandat radnego uchronił mnie od straty pracy – Rada Miejska w Żukowie zagłosowała, abym nie znalazł się na liście zwolnionych. Ja jednak wymówienie przyjąłem i sam odszedłem.

 

TT: Ciężkie chwile jako osoba publiczna?

PF: Nie było takich chwil w mojej karierze. Wszystkie plany, które sobie założyłem, zostały zrealizowane.

 

TT:A jakie to były plany?

PF: Przede wszystkim budowa sali gimnastycznej i rozbudowa budynku szkoły w Chwaszczynie. Już jako uczeń marzyłem o takiej sali, wówczas realizacja tych marzeń nie była możliwa. Drugim takim wytyczonym zadaniembyła budowa kanalizacji w Chwaszczynie i budowa ronda w centrum tej wsi. Rondo było niezwykle ważną inwestycją w Chwaszczynie, gdyż co roku dochodziło w tym miejscu do śmiertelnych wypadków.

 

TT: Jakie teraz ma pan plany jako radny powiatowy?

PF: Będę zabiegał o poprawę stanu dróg powiatowych i bezpieczeństwa na nich. Są one w fatalnym stanie i musimy coś w tej kwestii zrobić. Najważniejsze zadania powiatu to budowa drogi Kobysewo-Żukowo i Sierakowice –Borucino. Oba projekty ruszą w maju tego roku. W radzie jestem członkiem komisji ds. bezpieczeństwa i porządku publicznego i w niej będę się realizował.

 

TT: Czy ma pan aspiracje na starostę kartuskiego lub radnego sejmiku wojewódzkiego?

PF: Dzisiaj ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Nie planuję być ani starostą, ani w sejmiku wojewódzkim, jednak nigdy nic nie wiadomo na sto procent. Być może po wyborach wrócę do rady gminy, ciężko stwierdzić.

 

TT: Co robi radny, gdy nie pracuje?

PF: Razem z z moim synem prowadzę działalność gospodarczą – jest to szkoła nauki jazdy. Można powiedzieć, że prowadzimy rodzinny biznes. Rodzina jest dla mnie bardzo ważna i nigdy o niej nie zapominam. Uwielbiam sport – w szczególności piłkę nożną, dlatego w wolnych chwilach w nią gram. Lubię też podróżować i zwiedzać zabytki.

 

 

Pytania od Internautów.

Pytanie:

Panie Piotrze, podczas spotkania rady sołeckiej w remizie OSP w Chwaszczynie, które odbyło się dnia 02.03.2011 zasugerowałem, aby Pan, jako radny powiatowy, wystąpił do lokalnych parlamentarzystów o wsparcie w uzyskaniu dotacji np. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na renowację obelisku w centrum wsi. Co udało się Panu w tym temacie zrobić?

Mirosław Nowak

 

Odpowiedź:

Dotychczas nie udało mi się spotkać z żadnym z parlamentarzystów. Warto wspomnieć, że renowacja obelisku w Chwaszczynie leży w gestii gminy Żukowo – zresztą w budżecie gminy Żukowo są środki przeznaczane na renowację pomników pamięci narodowej. Rada sołecka powinna wystąpić o przyznanie takich środków. Poza tym rada sołecka ma swój własny budżet, który może również przeznaczyć na ten cel. Gdy tylko spotkam się z którymś z parlamentarzystów, to z pewnością porozmawiam o tej sprawie.

 

Pytanie:

Jakie jest pana stanowisko w sprawie nowej przepompowni, która ma być zbudowana z pieniędzy gminnych, a która przez wiele lat będzie obsługiwać tylko osiedle dewelopera? Czy wydawanie wspólnych pieniędzy w interesie jednostki mieści się w ramach wykonywania zadań publicznych, do jakich powołana jest gmina?

Ziomal

 

Odpowiedź:

Przepompownia ścieków, która znajduje się przy Kaszubskiej Drodze jest mieszkańcom Chwaszczyna potrzebna. Ci, co kupili mieszkania od dewelopera, są też mieszkańcami Chwaszczyna – nie można o tym zapomnieć. Z przepompowni korzystają nie tylko mieszkańcy osiedla Eurostyl, ale również okoliczni mieszkańcy.

 

Pytanie:

Czy ma Pan pomysł na rozwiązanie sytuacji zamurowanego i nieczynnego kolektora w Chwaszczynie?

Janina

Odpowiedź:

Kolektor powinien być odnowiony, a przepompownia powinna działać. Ścieki za długo płynęły do kolektora w Osowie, przez co mieszkańcy odczuwali przykry zapach. Przepompownia powinna usprawnić działanie kolektora i przyspieszyć przepływ ścieków. Jerzy Żurawicz, burmistrz Żukowa powinien jak najszybciej rozwiązać ten problem, tak jak obiecał to w swojej kampanii wyborczej.

 

Pytanie:

Co zamierza Pan i co już zrobił w sprawie budowy obwodnicy metropolitalnej?

g@lux

Odpowiedź:

Nie ma co ukrywać, obwodnica metropolitalna jest potrzebna nie tylko mieszkańcom gminy Żukowo – potrzebują jej wszyscy mieszkańcy powiatu kartuskiego. Droga ta nie powinna przecinać wsi na pół, powinna być położona wzdłuż jej granic – tak jak proponowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Powinien więc powstać węzeł drogowy w Koleczkowie. Spotkałem się z Robertem Marszałkiem, dyrektorem GDDKiA, 16 marca. Dowiedziałem się, że inwestycja została przesunięta w czasie. Brakuje pieniędzy na to zadanie i zostało ono przesunięte do zadań rezerwowych.

 

Pytanie:

Czy czuje się Pan odpowiedzialny za cały powiat, czy tylko za wioskę Chwaszczyno?

Odpowiedź:

Do Rady Powiatu Kartuskiego wybrali mnie mieszkańcy dwóch gmin – Żukowa i Przodkowa. Jestem radnym przede wszystkim całego powiatu, bez podziału na poszczególne gminy, sołectwa czy wioski. Dlatego też będę działał na rzecz całej społeczności z powiatu kartuskiego.

 

Słowa podziękowania od zwycięscy naszego plebiscytu na najpopularniejszego radnego z Rady Powiatu Kartuskiego:

Bardzo dziękuje za oddane na mnie głosy – taki wynik z pewnością będzie mnie motywował do dalszego, aktywnego działania.

 

 

źródło: kartuzy.naszemiasto.pl Tomasz Tulula

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.