Nagrody Super Samorząd 2013 rozdane!

 

Mobilna aplikacja „Poznaj swoich radnych” czy wspólna praca mieszkańców na rzecz odnowienie przystanku autobusowego – znalazły się wśród pomysłów nagrodzonych w rozstrzygniętym w piątek konkursie Super Samorząd 2013. Samorządność to źródło korzystnych zmian – podkreślił prezydent Bronisław Komorowski w liście do uczestników gali.

 

Nagroda Super Samorząd przyznawana jest w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór – za wykonanie zadania, którego realizacja wymaga zaangażowania zarówno lokalnych władz, jak i mieszkańców. Organizatorem akcji jest Fundacja Batorego. Honorowym patronatem nagrodę Super Samorząd 2013 objął prezydent Bronisław Komorowski, a jej wręczenie odbyło się w piątek w Pałacu Prezydenckim.

 

Prezydent skierował do uczestników gali list, który odczytał prezydencki minister Olgierd Dziekoński. Komorowski podziękował w nim uczestnikom oraz organizatorom akcji Masz Głos, Masz Wybór. „Współpraca kształtuje zaufanie, które jest fundamentem silnego społeczeństwa. (…) Jestem głęboko przekonany, że samorządność jest źródłem korzystnych zmian dla Polski, dlatego z satysfakcją objąłem nagrodę Super Samorząd 2013 honorowym patronatem” – napisał prezydent w liście.

 

Komorowski pogratulował autorom wyróżnionych projektów. „To państwo udowadniają, że przeobrażenia ustrojowe w Polsce objęły też obywatelską wspólnotę. Państwa uroczystość przypomina, że wybory z roku 1989, których 25-lecie świętujemy, uruchamiając odbudowę suwerennego państwa, uwolniły też energię wspólnot lokalnych” – zaznaczył prezydent.

 

Podkreślił, że docenia zaangażowanie wspólnot samorządów, które uczestniczą w programie, pokazując, że celem samorządności jest nie tylko dobra organizacja, ale także otwartość na potrzeby mieszkańców i spełnianie ich oczekiwań. „Głęboko przekonany o tym, że należy promować współpracę na szczeblu samorządowym, skierowałem do Sejmu projekt ustawy zapewniającej prawo do obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, jak również referendów lokalnych dotyczących konkretnych, merytorycznych spraw” – napisał Komorowski.

 

Laureatami Nagrody Super Samorząd 2013 są: Parlament Młodzieży Miasta Radomia i władze samorządowe Radomia (woj.mazowieckie) za mobilną aplikację na smartfony „Poznaj swoich radnych”; Sołectwo Rębiszów i władze samorządowe gminy Mirsk (woj. dolnośląskie) za pomysł na szlak „Polną Drogą do Siebie”; Stowarzyszenie „Kuźnia Inicjatyw Niebanalnych” i władze samorządowe gminy Kozielice (woj. zachodniopomorskie) m.in. za odnowienie przystanku autobusowego; Stowarzyszenie „Wspólne Wójtowo” i władze samorządowe gminy Barczewo (woj. warmińsko-mazurskie) za szlak pieszo-rowerowy oraz Stowarzyszenie Nowy Międzychód i władze samorządowe gminy Międzychód za działania na rzecz wprowadzenia budżetu obywatelskiego.

 

Wyróżnione zostały: Fundacja Pozytywnych Zmian z Bielsko-Białej; Rada Sołecka Brzezin (Gmina Bełżec); Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Dołuje (Gmina Dobra); Niezależny Portal Obywatelski (Gmina Jedlnia-Letnisko); Zespół Aktywności Społecznej Jelenia Góra (woj. dolnośląskie); Młodzieżowy Konstancin (Konstancin-Jeziorna); Grupa Inicjatywna Mieszkańców Dębniaka i Tarnowskiej Woli; Stowarzyszenie Civitas Lukoviensis (Łuków, woj. lubelskie); Inicjatywa Nieporęckiego Forum Obywatelskiego INFO (Nieporęt); Stowarzyszenie „Podolszyce” (Płock); Stowarzyszenie Wolny Krasnopol (Gmina Puńsk).(PAP)

 

W tym roku do akcji włączyli się również mieszkańcy Chwaszczyna. Realizowane było zadanie związane inicjatywa lokalną. Pomimo, iż na spotkaniu z włodarzem gminy Żukowo pozytywnie odniesiono się do pomysłu podjęcia uchwały o inicjatywie lokalnej do dnia dzisiejszego nie udało się podjąć stosowanej uchwały. Część mieszkańców mimo braku zasad wyboru przedsięwzięć do realizacji pojęło próbę zrealizowania inicjatywy. Niektóre pomysły udało się wpisać do tegorocznego budżetu. Inne utknęły w zawirowaniach formalno-prawnych. Tegoroczna edycja akcji ‘Masz głos, Masz wybór’ pokazuje,że sprawy społeczne znajdują akceptację władz gminy jednak są na dalekim miejscu na liście priorytetów gminy. To zdecydowanie za mało aby znaleźć się wśród grona wyróżnionych.

 

– Nagrodzono te gminy, w których mieszkańcy wzięli na siebie współodpowiedzialność za podejmowane decyzje, a włodarze chętnie podzielili się władzą. Jury doceniło nowe, ciekawe pomysły na angażowanie różnych grup mieszkańców. Wśród laureatów są za równo gminy wiejskie jak i miejskie, w prowadzonych działaniach brała udział młodzież, a także seniorzy. – mówi Joanna Załuska dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór z Fundacji im. Stefana Batorego.

 

Na stronie akcji została również ogłoszona aktualna lista zadań, do których można się włączyć w tym roku. Lista dostępna jest pod adresem http://www.maszglos.pl/personal/zadania/.

 

Akcja Masz Głos, Masz Wybór, w ramach której przyznawana jest nagroda Super Samorząd, to realizowany od 12 lat ogólnopolski projekt Fundacji im. Stefana Batorego.

 

List prezydenta do uczestników gali wręczenia nagrody Super Samorząd 2013:

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta/inne/art,601,list-prezydenta-na-gali-super-samorzad-2013.html

 

super-samorzad-2014

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.