Na remusowej stegnie. Promocja twórczości Stachurskiego i Pryczkowskiego.

 

Spotkanie opłatkowe „Remusowego Kręgu” w Borzestowie zdominowane zostało promocją tomiku wierszy Jerzego Stachurskiego „Lustro rzeki” oraz śpiewnika „Serce miec”, zawierającego blisko sto piosenek napisanych wspólnie z Eugeniuszem Pryczkowskim.

– Dziś gościmy dwóch stolemów kaszubszczyzny, autorów wielu książek pisanych po kaszubsku i polsku. Podobnie jak Remus naświetlają nam drogę zachowania naszej tożsamości – mówił Brunon Cirocki, koordynator spotkań.
Stachurski jest absolwentem Akademii Muzycznej, poetą i kompozytorem, autorem sztuk scenicznych. Wydał tomiki: Të pòkazëją na mnie (1980), Droga (1984), Gwiazdki (1985), Procesje (1997), Naczynia połączone mowy (2005). Obok pieśni i piosenek Stachurski jest także autorem dużych form wokalno-instrumentalnych (Przodkowo 1991, Jastrë 1992) oraz muzyki do 134 przedstawień, zrealizowanych w teatrach w całej Polsce, które były wykonywane w kraju i za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Meksyku, Rosji (dwa przedstawienia w Teatrze Obrazcowa w Moskwie), Hiszpanii, Finlandii, Pakistanie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych (Los Angeles). Wiele z jego utworów spopularyzowanych zostało w kaszubskim magazynie telewizyjnym „Rodnô Zemia”. Stachurski jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Za swą działalność uhonorowany został wieloma nagrodami.

– Miałem w swoim artystycznym działaniu szczęście współpracować z wieloma wybitnymi twórcami. Przez to moja muzyka od wielu lat obecna jest w dziesiątkach teatrów w kraju i za granicą. Ogromną satysfakcję sprawia mi twórczość kaszubska. Z Kaszubami ściśle związane jest moje życie. Po wielu latach mieszkania w Gdańsku osiadłem w Czeczewie, czyli krainie mego dzieciństwa – wspominał kompozytor.

 

Remusowi Krag2

Podczas spotkania nauczycielka z Czeczewa Lucyna Reiter-Szczygieł prezentowała na telebimie próbki znaczących dokonań artysty, pokazano także teledyski kilku kolęd obecnych także na antenie Telewizji Wybrzeże. Jedną z nich o tytule „Wilijné żëczbë” zaśpiewano wspólnie bezpośrednio przed połamaniem się opłatkiem.

(jd)

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.