Na czym polegają badania neurologiczne?

Autor: nadesłane

Na czym polegają badania neurologiczne? Czym właściwie zajmuje się poradnia neurologiczna? Z jakimi problemami powinniśmy zgłosić się do lekarza neurologa? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury.

  1. Neurologia – czym zajmuje się poradnia neurologiczna?
  2. Diagnozowanie schorzeń ośrodkowego układu nerwowego
  3. Jaką metodę diagnostyki wykorzystuje się przy urazach czaszkowo mózgowych?

Czy zauważyłeś u siebie zaburzenia ruchowe lub zaburzenia przytomności? A może częściej boli Cię głowa? Jesteś po udarze mózgu i wystąpiły groźne powikłania czy komplikacje, których nie sposób cofnąć? W każdym przypadku medycznym z zakresu schorzeń ośrodkowego układu nerwowego należy niezwłocznie udać się do poradni neurologicznej. Nie tylko po to, by zdiagnozować schorzenie, ale również po to, by zatrzymać postępy schorzenia, wprowadzić ewentualną rehabilitację i profilaktykę. Dlatego nie zwlekaj i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Neurologia – czym zajmuje się poradnia neurologiczna?

Dobra poradnia neurologiczna zajmuje się leczeniem oraz diagnozowaniem różnego rodzaju schorzeń ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, ale nie tylko. Jeśli już mamy jakiś problem z tym związany, warto zdecydować się na taką poradnię, w której prowadzi się także rehabilitację oraz profilaktykę chorób społecznych. W przypadku chorób społecznych mamy na myśli między innymi udar mózgu, padaczkę czy otępienie.

Poradnia neurologiczna zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń związanych z układem nerwowym. Jeśli masz problem z częstymi bólami głowy, padaczką, chorobą Parkinsona, Alzheimera czy chorobami połączeń nerwowo-mięśniowych, koniecznie zgłoś się do poradni neurologicznej. Do takiej przychodni przychodzą również pacjenci z następstwami chorób pozapalnych czy naczyniowych OUN, z następstwami urazów głowy, nowotworami mózgu oraz rdzenia kręgowego, a także z zespołami bólowo-korzeniowymi kręgosłupa. Zatem jeśli pojawiają się u Ciebie jakiekolwiek bóle kręgosłupa, czy zauważyłeś, że Twoja sprawność ruchowa się pogorszyła, najlepszym rozwiązaniem będzie diagnostyka neurologiczna przeprowadzona w odpowiedniej poradni neurologicznej.

Diagnozowanie schorzeń ośrodkowego układu nerwowego

Z reguły neurolodzy do diagnozowania schorzeń ośrodkowego układu nerwowego wykorzystują diagnostykę obrazową za pomocą nowoczesnych urządzeń. Na przykład w procesie diagnostycznym często przeprowadza się rezonans magnetyczny, czyli badanie, które pozwala stworzyć szczegółowy obraz anatomicznych struktur naszego ciała. Dzięki polom magnetycznym między innymi uzyskuje się zdjęcie, z którego lekarz neurolog jest w stanie zobaczyć, z jakim problemem medycznym boryka się pacjent. Zdjęcia te z dokładnością do nawet kilku milimetrów umożliwiają na bardzo zaawansowaną diagnostykę na przykład udaru mózgu, guzów, chorób stawów czy patologii rozwojowych.

Rezonans magnetyczny wykorzystuje się w momencie, gdy konieczna jest głębsza diagnostyka. Badanie to przeprowadza się także, gdy tomografia komputerowa podaje niejednoznaczny lub niepewny wynik.

Aby wykonać badanie rezonansem magnetycznym nie trzeba mieć skierowania lekarskiego.

Jaką metodę diagnostyki wykorzystuje się przy urazach czaszkowo mózgowych?

Równie popularną metodą diagnostyki jest tomografia komputerowa, dzięki której uzyskuje się przekrojowe, wielowarstwowe obrazy naszego ciała. Ze względu na szeroki zakres zastosowania badanie tego rodzaju wykorzystuje się praktycznie w każdej specjalności – nie tylko w diagnostyce neurologicznej.

Tomografię komputerową stosuje się na przykład w badaniach głowy, jamy brzusznej czy klatki piersiowej, a także w obrazowaniu urazów czy narządów wewnętrznych. Nierzadko metodę tego rodzaju wykorzystuje się do wykrywania zatorów, krwawień czy różnego rodzaju zmian nowotworowych.

W porównaniu do rezonansu magnetycznego na badanie w tomografii komputerowej potrzebne jest skierowanie od lekarza lub pisemne zlecenie. Takie badanie pomaga przy urazach czaszkowo mózgowych lub wtedy, gdy potrzeba skontrolować czynności układu nerwowego.

 

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.