Msza Święta Kaszubska z „Pięciolinią”. Parafia Chwaszczyno.

 

 
 

W minioną niedzielę 16 marca 2014r. w kościele w Chwaszczynie odbyła się kolejna w tym roku Msza Święta Kaszubska. Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Piotr Gruba, który w języku kaszubskim m.in. przeczytał Ewangelię. Wierni korzystali z przygotowanych modlitewników, w których znajdują się wybrane modlitwy mszalne przetłumaczone na język kaszubski. Mszę Świętą poprzedził śpiew Gorzki Żalów i Koronka do Miłosierdzia Bożego.

 

Marcowa Msza Święta Kaszubska była wyjątkową, ponieważ swoim śpiewem uświetniał ją chór „Pięciolinia” z Lini. Śpiewacy przygotowali 5 pieśni w języku kaszubskim: „Czemù, Panie?!” (sł.: K. Jastrzębski, muz.: T. Fopke), „Kądka móm jic, Panie” (T. Fopke), „W sztëczkù chleba” (sł.: ks. Jan Walkusz, muz.: W. Frankowska), „Za nasze grzéchë” (T. Fopke), „Kaszëbskô Królewô” (J. Trepczyk).

 

Na Eucharystii byli także obecni członkowie chóru „Strzelenka” z Tuchomia. Chórzyści przygotowali Liturgię Słowa: I czytanie – Wojciech Schutta, psalm – Dorota Hoppa, II czytanie – Jadwiga Klawikowska oraz modlitwę powszechną – Halina Kujawska.

 

Śpiewacy z Tuchomia po Mszy Świętej zaprosili „Pięciolinię” na poczęstunek. Ks. Proboszcz i prezes chóru „Strzelenka” pani Barbara Klawikowska podziękowali „Pięciolinii” za przyjęcie zaproszenia. Chórzyści z Lini zaśpiewali na koniec dla gospodarzy radosne: „Wiwat, wiwat”:

 

Jeszcze przed wyjazdem do domu ks. Proboszcz pokazał „Pięciolinii” nowo budującą się świątynię w Chwaszczynie. Chórzyści byli pod wrażeniem tak szybkiej budowy kościoła. Podziwiali także sklepienie świątyni.

 

{gallery}2014/2014-03/chor-pieciolinia{/gallery}

 

Więcej o chórze „Pięciolinia” z Lini można poczytać w artykule chwaszczyno.pl:

 

http://www.chwaszczyno.pl/wiadomosci-wszystkie/aktualnosci/1332-juz-w-te-niedziele-msza-swieta-kaszubska-parafia-chwaszczyno.html

 

O Mszach Świętych Kaszubskich.

 

Msze Święte Kaszubskie w parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie odbywają się od 2004 roku. Pomysłodawcą kaszubskich Mszy Świętych jest Tomasz Fopke, były prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Chwaszczynie, obecnie członek zarządu. Przez lata zgromadziło się grono wiernych zaangażowanych w organizację takich Mszy Świętych. Dzięki nim i potrzebie grupowego ćwiczenia śpiewu kaszubskich pieśni religijnych, powstały nowe zespoły muzyczne: „Kaszubki” z Chwaszczyna i chór „Strzelenka” z Tuchomia. Co miesiąc inna grupa przygotowuje oprawę liturgiczną: czytania, modlitwę wiernych, śpiewy międzylekcyjne i pieśni. Obok „Kaszubek” i „Strzelenki” w Mszach Świętych udział biorą: Zespół Wokalno – Instrumentalny „Stolem”, Gminna Orkiestra Dęta GOK Żukowo, młodzież i dzieci szkolne uczące się języka kaszubskiego, strażacy przy OSP Chwaszczyno, panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Chwaszczyna i Tuchomia oraz zrzeszeńcy, którzy koordynują kolejne roczne cykle Mszy Świętych.

 

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.