Już w tę niedzielę Msza Święta Kaszubska. Parafia Chwaszczyno.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian, Kaszubów i mieszkańców ziemi kaszubskiej na kolejną Mszę Świętą Kaszubską w chwaszczyńskim kościele, która odbędzie się 16 marca br. o godz. 15:00.

 

Na Eucharystii będziemy gościć chór „Pięciolinia” z Lini, który przygotuje oprawę muzyczną w II Niedzielę Wielkiego Postu. Liturgię Słowa przedstawią członkowie chóru „Strzelenka” z Tuchomia.

 

Notka o chórze „Pięciolinia” z Lini.


Chór „Pięciolinia” w Lini zaczął funkcjonować w latach siedemdziesiątych XX wieku. W roku 2011 chór obchodził 25 lecie swego istnienia. Przez wiele lat w swoim repertuarze posiadał jedynie pieśni religijne i patriotyczne, które śpiewał podczas uroczystych mszy św. w okresie Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy, odpustów, Bożego Ciała i innych. Nawiązanie współpracy z chórem „Lutnia” z Luzina i innymi kaszubskimi chórami zaowocowało włączeniem do repertuaru pieśni kaszubskich.

 

Przełomem w działalności chóru było uczestniczenie w koncertach „Pierwszej Pasji Kaszubskiej”. Wraz z innymi chórami kaszubskimi nagrał płytę z „Pasją”, a także uczestniczył w nagraniu kaszubskich kolęd, które znalazły się na wydanej przez „Dziennik Bałtycki” płycie pt. „Kaszëbi na Gòdë”.

 

W roku 2004 w Parchowie „Pięciolinia” wraz z czterema innymi chórami powołała do życia Radę Kaszubskich Chórów, która propaguje język regionalny poprzez śpiew. Trzy lata później „Pięciolinia” była gospodarzem Zjazdu Kaszubskich Śpiewaków w Lini.

 

W 2009 r., wraz z „Lutnią”, chór nagrał płytę „Wëcmanim, Panie”. Zawiera ona 12 pieśni religijnych oraz „Mszę Kaszubską na chór i diabelskie skrzypce”. Wszystkie utwory śpiewane są w języku kaszubskim.

 

Z okazji 50-lecia powstania Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego chór „Pięciolinia” wystąpił w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, wraz z innymi chórami zrzeszonymi w Radzie Chórów Kaszubskich, wykonując kantatę „Kaszëbë” Juliusza Łuciuka do słów Alojzego Nagla.

 

Czterokrotnie z chórem „Lutnia” chórzyści z Lini wystąpili w toruńskiej telewizji „Trwam”, śpiewając kaszubskie pieśni wielkanocne, kolędy, pieśni wielkopostne i w zeszłym roku pieśni Maryjne.

 

Mszę Kaszubską i pieśni maryjne w języku kaszubskim oba chóry zaśpiewały w wielu kościołach woj. pomorskiego. W ramach Dniu Kultury Powiatu Wejherowskiego „Pięciolinia” kilkakrotnie koncertowała w kościołach powiatu wejherowskiego, prezentując pieśni maryjne.

 

Aktualnie chór liczy 25 chórzystów. Dyrygentem chóru jest Jan Szulc – organista w parafialnym kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lini. Prezesem chóru jest Edmund Szymikowski.

 

Poniżej chór „Pięciolinia” z Lini wykonuje pieśń kaszubską „Spiéwné kwiôtczi”:

http://www.youtube.com/watch?v=ic-jJ1nPI6U

 

źródła:
– zdjęcie: lutnia.luzino.pl – 2008 Toruń – koncert w Telewizji Trwam wspólnie z chórem „Lutnia” z Luzina
– notka: www.bip.powiat.wejherowo.pl

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.