Msza Święta Kaszubska w Chwaszczynie.

 {module do-reklamy-intertekst|none}

14 lipca br. o godz. 15:00 w kościele parafialnym pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza odbyła się kolejna Msza Święta Kaszubska. Eucharystii przewodniczyli ks. proboszcz Piotr Gruba, który przeczytał w języku kaszubskim Ewangelię i ks. neoprezbiter Krzysztof Pasek. Homilię wygłosił ks. kanonik Czesław Jakusz-Gostomski. Podczas Mszy Świętej przyjęto czworo dzieci do wspólnoty parafialnej.

 

Eucharystię ubogacił chór „Strzelenka” z Tuchomia, który wykonał 5 pieśni kaszubskich: „Kaszëbskô Królewô” (sł. i muz.: J. Trepczyk), „Prôwdë semia (sł.: E. Pryczkowski, muz.: T. Fopke), „W sztëczkù chleba” (sł.: J. Walkusz, muz.: W. Frankowska, ukł.: T. Fopke), „Tatkù naj” (sł.: A. Nagel, muz.: W. Frankowska), „Niebnô droga” (sł.: E. Pryczkowski, muz.: W. Kirkowski, ukł.: T. Fopke) oraz części stałe, tj. Sanctus i Agnus Dei (muz.: K. Krefta). Kaszubi włączyli się także w przygotowanie Liturgii Słowa: I czytanie – Kazimierz Jastrzębski (ZKP Chwaszczyno), psalm – Karol Krefta (chór „Strzelenka”), II czytanie – Dorota Hoppa (chór „Strzelenka”). To już trzecia Msza Święta w tym roku z elementami języka kaszubskiego przygotowana przez chór z Tuchomia. Wcześniej śpiewacy tworzyli diakonię muzyczną w styczniu w okresie bożonarodzeniowym i w kwietniu w czasie wielkanocnym. Po Mszy Świętej chór „Strzelenka” został nagrodzony gromkimi brawami za swój wkład w przygotowanie liturgii i wykonanie pieśni. Tradycyjnie, jak po każdym wspólnym występie, śpiewacy spotkali się na kawie i na cieście w domku przy boisku w Tuchomiu.

 

Chór „Strzelenka” z Tuchomia istnieje 4,5 roku. Nazwa chóru pochodzi od rzeki, która przepływa przez wieś i wpada do Raduni. Chór powstał z zamiłowania mieszkańców Tuchomia do śpiewu i muzyki. Jak sami mówią: śpiewają, bo jest to ich pasja. Jest to chór mieszany, amatorski. W swoim repertuarze mają pieśni i piosenki zarówno polskie i kaszubskie, biesiadne i religijne. Największym sukcesem chóru było zdobycie 2. miejsca w VI Festiwalu Kolęd Kaszubskich w Pierwoszynie w 2011 roku za zaśpiewanie kolędy „Spiéwta ptôszczi” (sł.: L. Roppel, muz.: W. Frankowska).

 


Członkowie chóru w zdecydowanej większości pochodzą z Tuchomia, ale są też chórzyści z pobliskich miejscowości. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy mają zamiłowanie do śpiewu, tych, którzy chcą się oderwać od zajęć codziennych i wypełnić swój czas, tych zaangażowanych w działalność kulturową regionu, parafii i nie tylko, tych, którzy chcą się pośmiać i poznać naprawdę dobrze zgraną grupę, do wstąpienia w szeregi chóru „Strzelenka”. Nieznajomość języka kaszubskiego nie jest żadną przeszkodą, wszyscy się go uczymy nawzajem i na bieżąco. Próby co tydzień w czwartek o godz. 19:00 w domku przy boisku w Tuchomiu. Serdecznie zapraszamy!

 

Przypominamy, że najbliższa Msza Święta Kaszubska odbędzie się 11 sierpnia o godz. 15:00 w kościele parafialnym w Chwaszczynie. Jest to II niedziela miesiąca – grafik wakacyjny. Na najbliższej kaszubskiej Eucharystii będziemy gościć nowy i najmłodszy przed „Strzelenką” zespół „Kosakowianie” pod dyrekcją artystyczną Tadeusza Korthals. Wszystkich serdecznie zapraszamy do uczestnictwa we Mszy Świętej i do modlitwy za wszystkich Kaszubów.

 

Karol Krefta

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.