Motocykle elektryczne – co warto wiedzieć?

Autor: nadesłane

W obliczu zmian klimatycznych miłośnicy motoryzacji chętniej sięgają po pojazdy z napędem elektrycznym. Nie inaczej jest z entuzjastami jednośladów. Czy motocykle elektryczne dostarczają innych wrażeń niż spalinowe? O czym warto wiedzieć, decydując się na zakup motocykla z silnikiem elektrycznym?

Czym motocykl elektryczny różni się od spalinowego?

Tym, co różni motocykle elektryczne od ich odpowiedników z silnikiem spalinowym, jest przede wszystkim rodzaj napędu. Podczas gdy jednoślady spalinowe poruszają się dzięki spalaniu przez silnik paliwa (benzyny lub oleju napędowego), motocykle z napędem elektrycznym wyposażone są w silnik elektryczny zasilany z baterii.

Motocykl elektryczny jest też cichy – może to być postrzegane jako plus lub minus. Wielu fanów motoryzacji docenia brzmienie silników spalinowych i jest to jeden z istotnych czynników branych przez nich pod uwagę podczas wyboru jednośladu.

Główne zalety motocykli elektrycznych to:

  • niższe koszty serwisu – przez brak potrzeby np. wymiany oleju i filtrów;
  • brak emisji spalin – dzięki zastosowaniu silnika elektrycznego;
  • możliwość ładowania w każdym miejscu, w którym znajduje się gniazdko – producenci dołączają do oferowanych pojazdów ładowarki.

Jednocześnie motocykl elektryczny nie jest pozbawiony wad. Właściciele elektrycznych jednośladów mogą narzekać na:

  • mniejszy zasięg – w porównaniu do motocykli spalinowych;
  • czas ładowania – w domowych warunkach naładowanie baterii może trwać kilka godzin;
  • wyższy koszt zakupu – motocykle elektryczne wciąż są nowością na rynku.

Motocykle elektryczne – w mieście i na szlaku

Motocykl to pojazd wszechstronny – w zależności od modelu może służyć dojazdom do pracy lub rekreacji (np. pokonywaniu tras offroad). Nie inaczej jest w przypadku motocykli elektrycznych. Producenci jednośladów stale poszerzają swoją ofertę, wykorzystując najnowsze technologie. Przykładem może być marka Can-Am, która w 2024 r. wprowadzi na rynek dwa zupełnie nowe motocykle elektryczne napędzane silnikami Rotax E-POWER.

Jak można przeczytać na stronie brp-world.com/pl/pl/, producent zamierza oferować:

  • Can-Am Pulse – to model stworzony z myślą o osobach poszukujących motocykla do jazdy po mieście;
  • Can-Am Origin – to propozycja skierowana do miłośników jazdy w terenie (motocrossu).

Czy motocykle elektryczne sprawdzają się równie dobrze w terenie, jak w mieście? Chociaż do niedawna motocross kojarzył się głównie z charakterystycznym brzmieniem silników spalinowych, to dziś, dzięki innowacjom technologicznym (m.in. w dziedzinie pojemności baterii) motocykle elektryczne świetnie radzą sobie na szlaku. Doświadczone marki, jak choćby Can-Am, doskonale znają specyfikę jazdy w różnych warunkach i ma to odzwierciedlenie m.in. w budowie oferowanych pojazdów.

Motocykle elektryczne – połączenie nowoczesności i tradycji

Motocykle to pojazdy z długą historią – pierwszy motocykl spalinowy powstał w 1885 r. Jak motocykl elektryczny wypada w porównaniu ze spalinowymi oldtimerami, które są marzeniem wielu pasjonatów motoryzacji?

Marka Can-Am zaprojektowała nowe motocykle elektryczne, stosując najnowsze rozwiązania technologiczne i jednocześnie odwołując się do tradycji. Powstałe w ten sposób pojazdy nawiązują do klasycznych modeli, ale zapewniają właścicielowi komfort użytkowania dostępny jedynie we współczesnych motocyklach.

Źródło: Materiał zewnętrzny

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.