Wstawienie drzwi wewnętrznych to, wbrew pozorom, wcale nie tak prosta i trywialna sprawa. Dokładnego przemyślenia wymaga sama kwestia ich rozmiaru, sposobu otwierania czy rodzaju ościeżnicy. Kolejnym krokiem jest sprawnie przeprowadzony montaż. O czym pamiętać zakładając takie drzwi oraz jak zrobić to prawidłowo, umożliwiając tym samym swobodne i bezproblemowe korzystanie z tego elementu wyposażenia?
Na początek – niezbędne pomiary
Zgodnie z tym, co mówi prawo budowlane, drzwi wewnętrzne powinny mieć minimalnie 90 cm szerokości. To jednak tylko jeden z niezbędnych wymiarów. Przed montażem powinniśmy również dokładnie pomierzyć otwór, w którym zostanie zamontowana ościeżnica. Należy zmierzyć wysokość, szerokość, grubość ścian oraz przekątne. Na ogół ościeżnice dopasowane są do jednej grubości ścian, jednak możliwy jest także zakup ościeżnic regulowanych.
Kwestie montażowe
Ościeżnice różnią się między sobą nie tylko pod względem wymiarów, ale i sposobów ich montażu. Ościeżnice stałe montuje się bezpośrednio w stropie, zanim rozpoczęte zostaną prace wykończeniowe wnętrza. Ich regulowane odpowiedniki montuje się natomiast po dokonaniu takich prac. Po wstawieniu musimy zapewnić ościeżnicy odpowiednią stabilizację, poprzez zastosowanie drewnianych klinów. Kolejno mocujemy listwy maskujące, a następnie powoli przystępujemy do zawieszenia skrzydła.
Jeśli skrzydło jest za długie
Bywa, że skrzydło drzwi okazuje się zbyt długie – wtedy wystarczy je odpowiednio przyciąć, uważając na to, by nie postrzępić krawędzi. Warto wiedzieć także, by nie skracać drzwi z wyciętą u dołu szczeliną wentylacyjną. Odpowiednio przycięte skrzydło jest gotowe do zawieszenia. Wystarczy jeszcze tylko wyregulować zawiasy, poprzez odkręcanie i dokręcanie ich do skrzydła.
Drzwi – prawe czy lewe?
Wartą rozpatrzenia kwestią jest niewątpliwie sam rodzaj drzwi, a właściwie sposób ich otwierania. Wyróżnia się drzwi prawe oraz lewe, otwierane do wewnątrz bądź na zewnątrz. W dużej mierze to, jak będzie się je otwierało, zależy od rozmieszczenia mebli, a tym samym ilości wolnej przestrzeni potrzebnej do otwarcia drzwi. Nie bez znaczenia jest także ogólna wielkość pomieszczenia – w przypadku niewielkich wnętrz zdecydowanie lepiej zamontować drzwi otwierane na zewnątrz.
Uchylne, łamane, przesuwne…?
Obok najbardziej popularnych, wciąż chyba najchętniej stosowanych drzwi uchylnych, występują także tak zwane systemy przesuwne, pozwalające na znaczną oszczędność miejsca. Rzadziej stosuje się również drzwi łamane bądź harmonijkowe. Jeśli chodzi o sam materiał, nieprzerwanie królują drzwi drewniane.
Konserwacja
Jeśli decydujemy się właśnie na drzwi drewniane, będziemy musieli zaopatrzyć się w specjalne preparaty do drewna. Oprócz tego, drzwi takie trzeba będzie co kilka lat odnawiać, poprzez malowanie bądź lakierowanie ich powłoki. Jeżeli natomiast wybierzemy drzwi okleinowane czy też fornirowane, z łatwością wyczyścimy je za pomocą wody z dodatkiem detergentu. (źródło: http://www.moric.pl/)