Montaż anteny — niezbędne akcesoria

Autor: nadesłane

Montaż anteny satelitarnej nie jest trudnym zadaniem i nie wymaga specjalnych umiejętności ani wiedzy. Wystarczy podstawowy poziom sprawności fizycznej, w miarę podstawowa wiedza z zakresu elektroniki oraz zestaw podstawowych narzędzi, aby samodzielnie wykonać to zadanie. Jeśli montujesz niewielką antenę, zwłaszcza np. dostarczoną w pakiecie, często możesz to zrobić bez pomocy.

Przed przystąpieniem do montażu anteny warto jednak przestudiować instrukcję obsługi dołączoną do zakupionego uchwytu i anteny, aby wykonać czynność w sposób prosty oraz bezpieczny. Pamiętaj też, że choć sam montaż anteny może być łatwy, to jednak warunki zewnętrzne, jak deszcz czy wysokość budynku mogą stanowić problemy.

Od czego zacząć montaż anteny?

Na początek należy zastanowić się, gdzie zamierzamy zamocować antenę. Z oczywistych względów bezpieczeństwa nie należy samodzielnie mocować sprzętu w sytuacjach wymagających pracy na wysokościach. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, musisz zabezpieczyć się odpowiednio — wtedy najlepiej poprosić o pomoc profesjonalistów, może nawet dysponujących podnośnikiem.

Jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym, jak blok z wielkiej płyty, czasem musisz mieć zgodę administratora budynku — jeśli np. instalujesz dużą antenę, która zmieni wygląd elewacji. Przeważnie jednak uchwyty balkonowe są dość bezpieczne w instalacji i łatwo jest uzyskać zgodę na montaż. 

Aby uzyskać najlepszy odbiór satelitarny, antena powinna być skierowana w kierunku południowego regionu nieba. Większość talerzy w Polsce korzysta z systemu Hot Bird, więc to w ten region powinieneś wycelować. Użyj aplikacji na komórkę z kompasem, by ustalić początkowe ustawienie.

Montaż anteny satelitarnej: niezbędne akcesoria

Do sprawnej i niezawodnej instalacji antenowej niezbędne są odpowiednie narzędzia. Zanim zainstalujesz talerz, zaopatrz się w zestaw, kabel antenowy, różne wtyczki dobrane w zależności od średnicy kabla, wiertarka udarowa, klucze i śrubokręty do zabezpieczenia masztu oraz poziomica do dokładnego zmierzenia kąta anteny i uchwytu. Do połączenia kabli niezbędne będą wtyki antenowe ze sklepu Ihaa – niezbędne do podpięcia anteny do dekodera.

Kiedy kupisz już odpowiednie złącza antenowe ze sklepu Ihaa sprawdź, czy kabel jest odpowiedniej długości. Przyda ci się też kompas (lub aplikacja do ustawienia talerza satelitarnego w smartfonie) oraz miernik sygnału.

Zestaw antenowy, w tym konwerter i antena, jest kluczowy. Antena satelitarna offsetowa ze sklepu Ihaa jest najlepszym wyborem dla typowego użytkownika. Potrzebny jest również uchwyt, na którym należy zamontować poszczególne elementy przed przymocowaniem ich do dachu, ściany lub balkonu.

Uchwyty montażowe są istotnym elementem każdej instalacji antenowej, ponieważ solidnie zabezpieczają antenę w odpowiednim miejscu i na powierzchni sprzyjającej jej działaniu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów uchwytów i mocowań do anten satelitarnych, takich jak uchwyty masztowe (wolnostojące), ścienne, balkonowe, oraz kominowe. Zwłaszcza posiadacze domów jednorodzinnych powinni wybrać uchwyty antenowe ścienne ze sklepu Ihaa – najlepiej w kształcie litery J, ułatwiające montaż.

Wybór odpowiedniego uchwytu montażowego jest uzależniony od miejsca, w którym zamierzamy zamocować antenę. Często wyzwaniem jest zlokalizowanie najlepszego miejsca montażu anteny, aby sygnał był na odpowiednim poziomie. Nie zaleca się jednak mocowania anteny na dachu — choć sygnał może być tam najlepszy, antena staje się trudniejsza w czyszczeniu i konserwacji. 

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.