Młodzi sięgają do źródeł pisanej kaszubszczyzny

Młodzi z klubów „Cassubia” i „Òska” co rusz podejmują nowe inicjatywy. Ledwie ukończono montaż teledysku do „Himnu Młodëch” (premiera odbędzie się na Dniu Jedności Kaszubów w Chmielnie i Władysławowie), gdy tymczasem podjęto już prace nad rozczytaniem tekstów słowińskich zapisanych przez Fridricha Lorentza (Slovinzische Texte, 1905).

Inicjatywa wypłynęła od wybitnego znawcy kaszubszczyzny, Eugeniusza Gołąbka – tłumacza Nowego Testamentu na język kaszubski (chwaszczynianina – przyp. red.). Rozczytania i przepisania tekstów podjął się wiceprezes „Cassubii” Szymon Jancen.

Wraz z prezesem Robertem Grothem spotkali się oni z Gołąbkiem w Chwaszczynie. Przedyskutowano całość materiału, rozszyfrowano grafię zastosowaną przez Lorentza. Odczytano kilka przykładowych tekstów. Krótko mówiąc – zainicjowano bardzo trudne, żmudne i wielce pożyteczne działanie.

Teksty Lorentza są wspaniałą skarbnicą kultury i życia Kaszubów Nadłebskich, zamieszkałych w okolicach Łeby, Smołdzina, Słupska. Za sprawą Aleksandra Hilferdinga niesłusznie później nazwano ich Słowińcami. Ta nazwa do dziś jest stosowana ze względu na praktyczne i dość precyzyjne określenie tej części Kaszub i Kaszubów. Jednak – co ważne w tekstach Lorentza – nie pozostawiają one najmniejszych złudzeń, że posługiwali się piękną kaszubszczyzną.

Jeszcze nie tak dawno temu (ok. 20, 30 lat) nawet w słowińskim skansenie w Klukach poddawano w wątpliwość fakt, że Słowińcy byli Kaszubami, niejako świadomie odcinając się od kaszubskiego dziedzictwa. Za sprawą zwłaszcza dzieł historyka prof. Zygmunt Szultki dziś nikt, kto poważnie traktuje historię i kulturę, nie artykułuje już tak bezsensownych wątpliwości. Po ukazaniu się słowińskich tekstów Lorentza każdy czytelnik będzie mógł się w pełni przekonać, jak pięknym językiem kaszubskim posługiwali się nasi ziomkowie znad jeziora Łebsko.

Prace nad przygotowaniem tekstów, ich opracowaniem oraz wydaniem ich w książce potrwają być może nawet kilka lat. Będzie to jednak bardzo pożyteczne dzieło, które już dokonuje się za sprawą młodych Kaszubów, których działalność nabrała szczególnej aktywności po I Kongresie Młodych Kaszubów odbytym 19 listopada 2016 r. w Kartuzach.

 

(jd)

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.