Młodzi rządzą KGW Chwaszczyno

 

 

Niektórzy mówili, że było to do przewidzenia i że z góry wiadomo było, że tak się stanie – inni, że nadszedł czas dla młodych gospodyń. Po wczorajszych (11 października br.) wyborach „odmłodzony” został skład zarządu Kółka Rolniczego Koła Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie. Dotychczasowa przewodnicząca KGW w Chwaszczynie Anna Barsowska, która przez 40 lat poświęcała swój czas, zdolności i umiejętności na niwie działalności społecznej ku dobru społeczności lokalnej w Kole Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie zadecydowała, że nie będzie ubiegać się o ponowny wybór do zarządu.

 

Historia Kół Gospodyń Wiejskich jest bardzo ciekawą, a jej początek sięga roku 1862, kiedy to założono pierwsze Koło Wołościan w Piasecznie koło Gniewu. Stąd ta piękna tradycja emanowała na tereny Polski, której nie było na mapach, która rozdarta była pomiędzy trzech zaborców. Tak więc to my mieszkańcy Pomorza mamy na koncie zasługę w postaci powstania i rozwoju tej pięknej tradycji, jakimi dziś są KGW. To dzięki nam w całym kraju zaczęły powstawać KGW już od roku 1866, kiedy to faktycznie panie zajęły się tą działalnością. W 1862 roku w Piasecznie powstało Koło Włościan – spotykali się na nim wyłącznie panowie na comiesięcznych spotkaniach, na każdym z nich była beczka piwa. Panie niejako zazdrościły panom, że Ci co miesiąc mogą się spotykać i po upływie czteroletniej kadencji same wzięły się do pracy – mówił Piotr Hałuszczak Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych obecny na zebraniu.

 

Zebranie rozpoczęło się od wybrania przewodniczącej zebrania, którą została Agnieszka Myszk. Następnie wybrano protokolantkę oraz komisję skrutacyjną po czym dotychczasowa przewodnicząca Anna Barsowska przedstawiała osiągnięcia KGW w minionym roku oraz w skrócie na przestrzeni całej czteroletniej kadencji.

Co roku KGW organizuje dwie ogólnopolskie wycieczki, dzięki staraniom pań udało się zakupić 15 strojów dla zespołu Kaszubki. Gospodynie zajmują się również popularyzacją nasadzeń drzewek owocowych w przydomowych ogródkach. Współpracują z parafią, ZKP, OSP – tak w dużym skrócie można określić najważniejsze działania, jakie były przeprowadzane.

 

W wyniku przeprowadzonych tajnych wyborów wybrano nowy siedmioosobowy zarząd Kółka Rolniczego Koła Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie. Jego przewodniczącą po ukonstytuowaniu się zarządu została Barbara Myszk-Hermann, a jej z-cą Janina Karkutt, sekretarzem została Marlena Pisalska a skarbnikiem Anna Gutowska. Ponadto w skład zarządu weszły w charakterze członków Danuta Jastrzębska, Stefania Dampc oraz Agnieszka Myszk.

 

Nowa przewodnicząca w zarysie przedstawiła cele ku którym należy dążyć na przestrzeni najbliższego roku oraz w dalszej części kadencji.


Barbara Myszk-Hermann pragnie spopularyzować w sieci internetowej działalność KGW. Chce utworzyć sekcje tematyczne wewnątrz Kółka, które umożliwią większe zaangażowanie członkiń. Przewodniczą chce rozszerzyć kontakty pomiędzy kołami KGW nie tylko na terenie województwa, ale też kraju. Rozwijana ma być współpraca z organizacjami działającymi na terenie Chwaszczyna: parafią, ZKP i OSP. Mają być organizowane obchody 55-lecia KGW oraz 10-lecia Kaszubek. Rozwijana ma być kultura członkiń poprzez wyjazdy do teatru, kina, czy opery. Planuje się również przeprowadzenie inwentaryzacji sprzętu ruchomego AGD należącego do Koła.

 

 

Wojciech Albecki


 

{gallery}2012/2012-10/wybory-kgw-chwaszczyno{/gallery}

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

 

{module dol-artykulu|none}Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.