Międzynarodowy Festiwal Pływania w Lodowatej Wodzie w Argentynie z udziałem mieszkańca Chwaszczyna

 

W dniach 1-10 sierpnia 2014 roku trzyosobowa ekipa „morsów” z Gdańska, Chwaszczyna i Sopotu w składzie Lech Bednarek, Leszek Makurat , Jacek Starościak, należąca do klubu Lech Twardziel Mors wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Pływania w Lodowatej Wodzie w Argentynie „International Winter Swimming Festival, Argentina 2014”. W Festiwalu mającym na celu promocję tego ekstremalnego sportu, wspieranym przez argentyński rząd i licznych sponsorów wzięło udział ponad 60-ciu „morsów” z kilkunastu krajów: Brazylii, Rosji, USA, Chile, RPA, Czech, Estonii, Szwecji, Łotwy, Argentyny i innych. Bezpośrednim koordynatorem spotkania ze strony argentyńskiej był znakomity „mors” Matias Ola, którego wspierała urocza Argentynka polskiego pochodzenia Natalie Szydlowski. Współorganizatorem wydarzenia był International Winter Swimming Association, którego nasz Klub jest członkiem, jako jedyny w Polsce. IWSA reprezentowali prezes Maria Yrio-Koskinen z Finlandii oraz wiceprezes Aleksandr Jakovlev z Łotwy.

 

W Festiwalu uczestniczyli tak doskonali pływacy specjalizujący się w długich dystansach w lodowatej wodzie, jak Estończyk Henri Kaarma, aktualny mistrz świata, Ram Barkai z RPA, Jacqeline Cobell z Wielkiej Brytanii, która przepłynęła Kanał La Manche, liczni znakomici zawodnicy z Rosji i wielu innych. Niektórzy z nich byli członkami międzynarodowej ekipy, która w ubiegłym roku dokonała niezwykłego wyczynu, przepływając liczącą 67 km Cieśninę Beringa Zawodnik senior miał 72 lata, juniorka lat 14.

 

W ramach Festiwalu uczestnicy „morsowali” między innymi w pobliżu miasta Mendoza, na jeziorze Potrerillos (1354 m. n.p.m.) w Andach u podnóża szczytu Aconcagua, a także w miejscowości El Calafate w Patagonii, pływając w pobliżu słynnego lodowca Perito Moreno. Pokonywane odległości przy temperaturze wody 4-6 stopni w Potrerillos oraz 2-4 stopni przy lodowcu, wynosiły od 40 do 1200 m. Należy podkreślić, że większość zawodników na obu akwenach podjęła trud przepłynięcia od 500 do 1000 m, a znakomita Olga Sokołowa z Rosji przepłynęła wzdłuż lodowca dystans 1200 m.

 

Festiwal zainaugurowano w Buenos Aires przepłynięciem wszystkich ekip z flagami narodowymi w dłoniach w pobliżu nowoczesnej kładki Puente de la Mujer (Most Kobiet), łączącej elegancką dzielnicę Puerto Madero z centrum miasta. Festiwal był relacjonowany przez liczne argentyńskie media, niemal codziennie odbywały się konferencje prasowe z udziałem argentyńskich władz lokalnych oraz działaczy sportowych.

Organizatorzy zadbali, aby prócz głównego celu przybycia z tak daleka do Argentyny (dla polskiej ekipy samo podróżowanie na trasie Gdańsk-Warszawa-Dubaj-Buenos Aires zajęło ponad 40 godzin), uczestnicy Festiwalu zapoznali się z bogatą kulturą, niełatwą historią, zróżnicowaną architekturą, a przede wszystkim społeczeństwem tego wielkiego kraju. W Buenos Aires zwiedziliśmy dzielnicę Palermo z rozległymi parkami i kompleksem sportowym, elegancką dzielnicę Recoleta z cmentarzem i grobem Ewy Peron, kolorową robotniczą dzielnicę La Bocca, Teatr Tanga, Pałac Prezydencki Casa Rosada. Ekipa polska odwiedziła katedrę w Buenos Aires, miejsce działalności papieża Franciszka, z chwilą zadumy nad grobem i mauzoleum bohatera narodowego generała Jose de San Martin. Na rozległą Mendozę, spojrzeliśmy ze wzgórza, na którym wzniesiono Pomnik Ojczyzny (Monumento La Patria al Ejercito de los Andes), rozegraliśmy mecz piłkarski na nowoczesnym stadionie, zwiedziliśmy największą plantacją winnej latorośli Bodega Septima, zapoznając się z procesem jej przetwarzania. Z tarasu rezydencji, w świetle zachodzącego słońca podziwialiśmy rozległą panoramę Andów, racząc się doskonałym argentyńskim winem. W El Calafate zwiedziliśmy Muzeum Lodowców (Glaciarum Ice Museum). Kosztowaliśmy tradycyjnych argentyńskich potraw: smakowitych wołowych steków, pieczonej jagnięciny, przygotowanej w stylu gaucho oraz pysznych nadziewanych pasztecików empanadas.

 

W ostatnim dniu pobytu, ekipanaszego Klubu zaprezentowała wstępny program Drugich Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Polski w Pływaniu Ekstremalnym, które odbędą się na sopockiej marinie w dniach 5-7 grudnia br. Rozdaliśmy m.in. efektowne ulotki, zachęcające do udziału. Warto zaznaczyć, że Mistrzostwa w Sopocie zainaugurują sezon zimowy „morsów” 2014/2015 i umieszczone są na czele listy IWSA. Wiadomość o zawodach w Sopocie została entuzjastycznie przyjęta i większość zawodników zadeklarowała natychmiast gotowość udziału, a także powiadomienia członków swoich macierzystych klubów.

 

Nie sposób nie podkreślić znakomitej organizacji Festiwalu, zapewnienia przez organizatorów pełnego bezpieczeństwa na pływackich akwenach w warunkach ekstremalnych, a nade wszystko entuzjazmu, niespotykanej życzliwości, poczucia wspólnoty i sportowego ducha wszystkich uczestników reprezentujących pięć kontynentów.

 

Jacek Starościak

 

International-Winter-Swimming-Festival-Argentina-2014-2

 

International-Winter-Swimming-Festival-Argentina-2014-3

 

International-Winter-Swimming-Festival-Argentina-2014-4

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.