Media regionalne o sprawie rozbudowy żwirowni.

 

Coraz szerzej mówi się o sprawie związanej z możliwością rozbudowy żwirowni na granicy Chwaszczyna i Tuchomia. Mieszkańcy stanowczo zaprotestowali przeciwko żwirowni pod oknami ich domów. Sprawą zainteresowały się regionalne media.

 

Temat rozpoczął się od styczniowej sesji, gdzie bez większego rozgłosu Radni Gminy Żukowo, na wniosek przedsiębiorstwa Polgravel przyjęli uchwałę NR V/32/2015 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Tuchom, w rejonie ul. Gdyńskiej oraz fragmentu wsi Chwaszczyno, w rejonie ul. Leśnej.

 

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały „intencyjnej”: „Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „POLGRAVEL” Sp. z o.o. złożyło wniosek o przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki nr 245/7 w miejscowości Tuchom z przeznaczeniem na grunty kopalniane – eksploatacja odkrywkowa kruszywa naturalnego.”

 

Gdyby nie czujność mieszkańców Chwaszczyna do dziś byłoby pewnie cicho o sprawie. Pierwsza publikacja pojawiła się na portalu Chwaszczyno.pl. W artykule z 9 marca 2015r. „Żwirownia podzieli Chwaszczyno i Tuchom„, autor opublikowanego materiału uświadomił szerszej społeczności, co wydarzyło się przedostatniego dnia stycznia na sesji Rady Miejskiej Żukowa.

 

Choć nie ma jeszcze planu zagospodarowania przestrzennego dla opisywanego terenu, a tylko uchwała „intencyjna” o przystąpieniu do jego opracowania, to dla większości stało się jasne, że jeśli wnioskodawcą uchwalenia planu jest firma wydobywająca żwir, to chyba oczywista jest intencja tej firmy.

 

Jednak jak powiedział wiceburmistrz Tomasz Szymkowiak na Zebraniu Wiejskim w Chwaszczynie „Podjęcie uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego, nie oznacza, że będzie tam żwirownia.” [źródło: https://youtu.be/-MnWwVDP7j8?t=5m55s ]

 

O wszystkim na końcu zdecydują radni. Kogo posłuchają? Firmy wydobywającej kruszywa, czy mieszkańców? Czas pokaże.

 

Burmistrz Gminy Żukowo stara się załagodzić sprawę i ostudzić emocje mówiąc, że teraz będzie czas na dyskusje w tej sprawie. – Chcemy zorganizować taką sesję, która będzie takim miejscem gdzie będzie można publicznie wyjaśniać, czy też przedkładać stanowiska, wnioski. Przystąpienie do opracowania planu nie jest tożsame z przeznaczeniem terenu pod konkretną działalność – mówił burmistrz Wojciech Kankowski, dziennikarzowi Radia Gdańsk.

 

Rada Sołecka Chwaszczyna wraz z Sołtysem w dniu 20 marca br. złożyła na ręce burmistrza wniosek o uchylenie uchwały nr V/32/2015 RM w Żukowie. Wniosek jest dostępny na strony Rady Sołeckiej http://rada.chwaszczyno.pl

 

Sprawa żwirowni zrobiła się na tyle głośna, że sprawą zainteresowały się już regionalne media. Poniżej prezentujemy wycinek z Panoramy TVP Gdańsk oraz informacje jakie ukazały się na początku bieżącego tygodnia w Radiu Gdańsk. Mieszkańcy zapowiadają, że nie ustąpią w protestach i jeśli ich głos nie będzie brany pod uwagę, to zaostrzą protest, jak i również zapowiedzieli, że „ściągną” media ogólnopolskie.

 

Michał Witt

 

 

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.