„Lutnia” z Luzina zaśpiewa na kwietniowej Eucharystii w języku kaszubskim

W każdą trzecią niedzielę miesiąca w parafii w Chwaszczynie odbywają się Msze Święte Kaszubskie. 17 kwietnia br. Kaszubską Eucharystię o godz. 15:00 śpiewem uświetni chór „Lutnia” z Luzina, a zaprzyjaźniona „Strzelenka” z Tuchomia przedstawi Liturgię Słowa.

Historia Mszy Świętych Kaszubskich w Chwaszczynie sięga roku 2004. Pomysłodawcą cyklicznych Eucharystii jest Tomasz Fopke, obecnie dyrygent „Lutni” z Luzina, która przyjedzie w niedzielę na zaproszenie chwaszczyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Chórzyści z Luzina przedstawią repertuar pieśni wielkanocnych. Młodsi śpiewacy z Tuchomia podejmą Liturgię Słowa.

Serdecznie zapraszamy na Mszę Świętą Kaszubską w niedzielę 17 kwietnia o godz. 15:00!

 

Notka o „Lutni” z Luzina

Choć pierwsze wzmianki o chórze w Luzinie sięgają przełomu XIX i XX wieku, „Lutnia” w obecnej formie działa już przeszło dwadzieścia lat. W roku 1994 powstał zespół chóru „Lutnia” pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie. Pierwszym dyrygentem został p. Jerzy Szostakowski, znany jako wspaniały muzyk.

W październiku 2000 r. dyrygenturę w luzińskiej „Lutni” objął Tomasz Fopke, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku wydziału wokalno-aktorskiego – zapalony entuzjasta języka kaszubskiego, poeta, kompozytor, aranżer. Od tego czasu zmienia się charakter i repertuar chóru na śpiew w języku kaszubskim, szczególnie utworów pisanych przez samego dyrygenta.

chor Lutnia Luzino2

fot. Listopad 2014. Członkowie chóru „Lutnia” / lutnia.luzino.pl

Historycznym wydarzeniem regionu kaszubskiego roku 2002 było wystawienie „Pierwszej Kaszubskiej Pasji” autorstwa Tomasza Fopke. Autorem przekładu z oryginału jest o. dr Adam Sikora. Wykonawcami byli chórzyści „Lutni” z Luzina, „Pięciolini” z Lini, „Harmonii” z Wejherowa oraz „Chór Kameralny św. Wojciecha” z Redy. Ponadto wystąpiło sześciu solistów. W następnych latach pasja była wystawiana w 24 miejscowościach na terenie całych Kaszub.

23 sierpnia 2003 r. chór „Lutnia” zorganizował Pierwszy Zjazd Kaszubskich Śpiewaków. Wzięły w nim udział chóry wykonujące „Pierwszą Kaszubską Pasję” oraz gościnnie chór „Cassubia Cantat” z Parchowa. Symbolem zjazdów została przechodnia, drewniana lutnia wykonana przez Mariana Mielewczyka z Luzina. Rok później chóry uczestniczące w I Zjeździe Śpiewaków Kaszubskich zawiązały na spotkaniu w Parchowie Radę Chórów Kaszubskich. Prezesem został Tomasz Fopke.

chor Lutnia Parchowo

fot. Parchowo. Zjazd Kaszubskich Śpiewaków / lutnia.luzino.pl

Od czasu wystawienia „Pierwszej Kaszubskie Pasji” rozpoczęła się współpraca z chórem „Pięciolinia” z Lini. Współpraca ta to nie tylko występy, ale i przyjaźń i zaufanie. Owocem tego dzieła były występy w telewizji TRWAM z kaszubskimi pieśniami bożonarodzeniowymi, wielkanocnymi, maryjnymi i wielkopostnymi.

chor Lutnia trwam

fot. Toruń – Telewizja TRWAM. Nagranie kaszubskich pieśni Maryjnych wpólnie z chórem „Pięciolinia” z Lini. 11 maja 2013 r. / lutnia.luzino.pl

W latach 2008-2009 chór „Lutnia” wraz z chórem „Pięciolinia” wykonał w 18 miejscowościach na Kaszubach „Mszę Kaszubską na Chór i diabelskie skrzypce” autorstwa Tomasza Fopke.

Z okazji 10-lecia chóru została nagrana i wydana płyta zawierająca przekrój dotychczasowego dorobku śpiewaczego pt. „Bògù spiéwac chcã” (Chcę śpiewać Bogu). Nagrania dokonano w studiu Radia Gdańsk.

chor Lutnia radio gdansk

fot. Nagrywanie płyty w studiu Radia Gdańsk. 2004 / lutnia.luzino.pl

Z okazji 15-lecia chóru nagrano wspólnie z chórem „Pięciolinia” z Lini drugą płytę pt. „Wëcmanim Panie” (Razem Panie). Jest to plon siedmioletniej współpracy obu chórów.

W 2015 roku wspólnie z „Pięciolinią” z Lini, „Morzanami” z Dębogórza i „Strzelenką” z Tuchomia premierowo na Pomorzu wykonali Requiem Bernarda Stielera poświęcone pamięci Jana Pawła II. Premiera odbyła się w dużym kościele w Chwaszczynie (materiał filmowy dostępny w artykule Requiem Bernarda Stielera zabrzmiało premierowo na Pomorzu. Parafia Chwaszczyno). Łącznie Mszę Żałobną wykonali kilkanaście razy.

chor Lutnia requiem

fot. Pomorska Premiera Requiem Bernarda Stielera w dużym kościele w Chwaszczynie. 28 marca 2015 r. / fot. Przemysław Formella dla Chwaszczyno.pl

Chór „Lutnia” z Luzina jest laureatem wielu konkursów i festiwali.

 

Historia „Lutni”: Zygmunt Brzeziński
Opracowanie: Karol Krefta

 

Więcej o „Lutni” z Luzina można poczytać na stronie internetowej: chór „Lutnia” z Luzina.

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.