W każdą trzecią niedzielę miesiąca w parafii w Chwaszczynie odbywają się Msze Święte Kaszubskie. 17 kwietnia br. Kaszubską Eucharystię o godz. 15:00 śpiewem uświetni chór „Lutnia” z Luzina, a zaprzyjaźniona „Strzelenka” z Tuchomia przedstawi Liturgię Słowa.
Historia Mszy Świętych Kaszubskich w Chwaszczynie sięga roku 2004. Pomysłodawcą cyklicznych Eucharystii jest Tomasz Fopke, obecnie dyrygent „Lutni” z Luzina, która przyjedzie w niedzielę na zaproszenie chwaszczyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Chórzyści z Luzina przedstawią repertuar pieśni wielkanocnych. Młodsi śpiewacy z Tuchomia podejmą Liturgię Słowa.
Serdecznie zapraszamy na Mszę Świętą Kaszubską w niedzielę 17 kwietnia o godz. 15:00!
Notka o „Lutni” z Luzina
Choć pierwsze wzmianki o chórze w Luzinie sięgają przełomu XIX i XX wieku, „Lutnia” w obecnej formie działa już przeszło dwadzieścia lat. W roku 1994 powstał zespół chóru „Lutnia” pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie. Pierwszym dyrygentem został p. Jerzy Szostakowski, znany jako wspaniały muzyk.
W październiku 2000 r. dyrygenturę w luzińskiej „Lutni” objął Tomasz Fopke, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku wydziału wokalno-aktorskiego – zapalony entuzjasta języka kaszubskiego, poeta, kompozytor, aranżer. Od tego czasu zmienia się charakter i repertuar chóru na śpiew w języku kaszubskim, szczególnie utworów pisanych przez samego dyrygenta.
fot. Listopad 2014. Członkowie chóru „Lutnia” / lutnia.luzino.pl
Historycznym wydarzeniem regionu kaszubskiego roku 2002 było wystawienie „Pierwszej Kaszubskiej Pasji” autorstwa Tomasza Fopke. Autorem przekładu z oryginału jest o. dr Adam Sikora. Wykonawcami byli chórzyści „Lutni” z Luzina, „Pięciolini” z Lini, „Harmonii” z Wejherowa oraz „Chór Kameralny św. Wojciecha” z Redy. Ponadto wystąpiło sześciu solistów. W następnych latach pasja była wystawiana w 24 miejscowościach na terenie całych Kaszub.
23 sierpnia 2003 r. chór „Lutnia” zorganizował Pierwszy Zjazd Kaszubskich Śpiewaków. Wzięły w nim udział chóry wykonujące „Pierwszą Kaszubską Pasję” oraz gościnnie chór „Cassubia Cantat” z Parchowa. Symbolem zjazdów została przechodnia, drewniana lutnia wykonana przez Mariana Mielewczyka z Luzina. Rok później chóry uczestniczące w I Zjeździe Śpiewaków Kaszubskich zawiązały na spotkaniu w Parchowie Radę Chórów Kaszubskich. Prezesem został Tomasz Fopke.
fot. Parchowo. Zjazd Kaszubskich Śpiewaków / lutnia.luzino.pl
Od czasu wystawienia „Pierwszej Kaszubskie Pasji” rozpoczęła się współpraca z chórem „Pięciolinia” z Lini. Współpraca ta to nie tylko występy, ale i przyjaźń i zaufanie. Owocem tego dzieła były występy w telewizji TRWAM z kaszubskimi pieśniami bożonarodzeniowymi, wielkanocnymi, maryjnymi i wielkopostnymi.
fot. Toruń – Telewizja TRWAM. Nagranie kaszubskich pieśni Maryjnych wpólnie z chórem „Pięciolinia” z Lini. 11 maja 2013 r. / lutnia.luzino.pl
W latach 2008-2009 chór „Lutnia” wraz z chórem „Pięciolinia” wykonał w 18 miejscowościach na Kaszubach „Mszę Kaszubską na Chór i diabelskie skrzypce” autorstwa Tomasza Fopke.
Z okazji 10-lecia chóru została nagrana i wydana płyta zawierająca przekrój dotychczasowego dorobku śpiewaczego pt. „Bògù spiéwac chcã” (Chcę śpiewać Bogu). Nagrania dokonano w studiu Radia Gdańsk.
fot. Nagrywanie płyty w studiu Radia Gdańsk. 2004 / lutnia.luzino.pl
Z okazji 15-lecia chóru nagrano wspólnie z chórem „Pięciolinia” z Lini drugą płytę pt. „Wëcmanim Panie” (Razem Panie). Jest to plon siedmioletniej współpracy obu chórów.
W 2015 roku wspólnie z „Pięciolinią” z Lini, „Morzanami” z Dębogórza i „Strzelenką” z Tuchomia premierowo na Pomorzu wykonali Requiem Bernarda Stielera poświęcone pamięci Jana Pawła II. Premiera odbyła się w dużym kościele w Chwaszczynie (materiał filmowy dostępny w artykule Requiem Bernarda Stielera zabrzmiało premierowo na Pomorzu. Parafia Chwaszczyno). Łącznie Mszę Żałobną wykonali kilkanaście razy.
fot. Pomorska Premiera Requiem Bernarda Stielera w dużym kościele w Chwaszczynie. 28 marca 2015 r. / fot. Przemysław Formella dla Chwaszczyno.pl
Chór „Lutnia” z Luzina jest laureatem wielu konkursów i festiwali.
Historia „Lutni”: Zygmunt Brzeziński
Opracowanie: Karol Krefta
Więcej o „Lutni” z Luzina można poczytać na stronie internetowej: chór „Lutnia” z Luzina.