Lotos kontra firma ogrodnicza z Chwaszczyna.

 

{module do-reklamy-intertekst|none}

Grupa Lotos walczy o prawo do nazwy z Jarosławem Lotkowskim właścicielem firmy ogrodniczej z Chwaszczyna. Takich spraw jak ta jest więcej. Duże koncerny chcą jednoznacznie ustalić, kto ma prawo do logo. Czasem jednak wojna z lokalnym przedsiębiorcą wygląda kuriozalnie.

 

 

 

Jak tłumaczy „Dziennikowi Gazeta Prawna” właściciel firmy ogrodniczej, nazwa ta funkcjonuje od połowy lat 90. i ma nawiązywać do ogrodnictwa i kojarzyć się z nazwiskiem właściciela. Ogrodnik zwraca uwagę, że do tej pory nikt nie zgłaszał roszczeń do nazwy.

 

– Firmę i jej nazwę zarejestrowałem w połowie lat 90. Do ubiegłego roku nikt nie wysuwał w stosunku do niej żadnych roszczeń. Teraz nagle się okazuje, że ogromna firma, jaką jest Grupa Lotos, chce mi odebrać prawa do mojej nazwy – mówi Jarosław Lotkowski, właściciel niedużego przedsiębiorstwa Lotos z naszej miejscowości  – Taką nazwę wymyśliłem, bo pasowała do tego, czym się zajmuję, ogrodnictwem i dodatkowo też kojarzyła się z moim nazwiskiem – dodaje przedsiębiorca.

 

5 lipca 2013 r. przed sądem patentowym przy Urzędzie Patentowym odbędzie się rozprawa, w której Grupa Lotos będzie udowadniać, że Lotkowski i jego firma naruszą jej prawa do nazwy, i wnioskuje o stwierdzenie wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy słowny „Lotos”.

 

Marcin Zychowicz, rzecznik Grupy Lotos, odmówił wyjaśnienia, na jakiej podstawie jego firma procesuje się z przedsiębiorstwem ogrodniczym, zasłaniając się „tajemnicą przedsiębiorstwa”. Ale podkreśla, że najstarszy znak towarowy z nazwą „Lotos” został zarejestrowany w Urzędzie Patentowym RP w 1992 r. na rzecz Rafinerii Gdańskiej SA.

 

Rzeczywiście tak było, a znak ten dotyczył oleju silnikowego Lotos.

Dopiero od 2003 r. Rafineria Gdańska SA zmieniła nazwę na Grupa Lotos SA i właśnie nazwa „Lotos” przewija się też w nazwach jej spółek zależnych.

 

Dlaczego więc teraz Grupa Lotos postanowiła zawalczyć o nazwę? Tego rzecznik też nie chce zdradzić.

 

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

oprac. Michał Witt

{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.