{module do-reklamy-intertekst}
15 lutego uczniowie klas 0-III wybrały się do multikina Gemini w Gdyni na „Lekcję w kinie”. Tematem lekcji było „Dlaczego Francik chrapie? – tajemnice kinowej animacji”. Uczniowie zastanawiali się wspólnie z prowadzącym, dlaczego filmy animowane są atrakcyjne dla młodego widza.
Na podstawie prostego przykładu uczniowie dowiedzieli się, że wrażenie ruchu w filmie animowanym jest wywoływane poprzez ułomność ludzkiego oka.
Uczniowie odkryli również, że filmy nie składają się z ciągu płynnych obrazów, a z mnóstwa nieruchomych zdjęć. Zapoznali się z krótką historią filmu animowanego, od pierwszych prób animowania nieruchomych obrazów po animację Walta Disneya. Zobaczyli miejsce powstawania filmów animowanych, etapy produkcji i studio, w którym wszystko się odbywa. Odkryli tajemnice warsztatu reżyserów animacji, utrwalili pojęcia związane z powstawaniem filmów animowanych.Poznali proste techniki animowania, które mogą potem wcielić w życie w domu lub szkole, m.in. kartkowania następujących po sobie rysunków. W drugiej części lekcji uczniowie obejrzeli seans filmowy składający się z pięciu animowanych baśni filmowych.
Dar skarbnika Piękny dar – co nas uszczęśliwia, a co nie? Mądra historia o tym, że nawet największe bogactwo nie zastąpi kontaktu z drugim człowiekiem.
Dwanaście miesięcy Jak leśni bracia pomogli Zuzi? Na motywach bajki Janiny Porazińskiej, która uczy, że chciwość nie popłaca.
Szewczyk Dratewka Być jak Szewczyk Dratewka. Pouczająca opowieść o poczciwym Szewczyku Dratewce, który za bezinteresowne dobre uczynki, zostaje nagrodzony pomocą w najmniej spodziewanym momencie.
Lodowa góra Kapryśna i zła – co nam daje odwaga i mądrość? Rewelacyjna animacja na motywach znanej bajki Kornela Makuszyńskiego.
Złota jabłoń
Jak daleko posunie się chciwa Brunhilda, żeby zdobyć skarb, o którym tak często wspomina drwal Jakub?
{module dol-artykulu|none}