Ładowarka teleskopowa obrotowa to urządzenie o wielu możliwościach, służące do sprawnego transportowania i podnoszenia ładunków. Dzięki temu, że ma specjalną funkcję obrotu wysięgnika, podczas pracy na placach budowy sprawdza się lepiej, niż typowe ładowarki czołowe. Zastanawiasz się, czy ładowarki teleskopowe obrotowe to dobra inwestycja dla Twojej firmy? Poznaj charakterystykę tych pojazdów oraz ich wszechstronne zastosowania! Zapraszamy!
Ładowarki teleskopowe obrotowe – jaka jest ich charakterystyka?
Teleskopowe ładowarki obrotowe to podnośnikowe wózki jezdniowe, które wyróżniają się niezwykle dużym udźwigiem, sięgającym nawet do 5 ton. Charakteryzują się one zmiennym wysięgiem, a wymagania, aby zdobyć uprawnienia do operowania tymi urządzeniami, są inne niż w przypadku standardowych wózków widłowych.
Ładowarki teleskopowe obrotowe mają cechy, które odróżniają je od innych ładowarek. Jest to występowanie obrotowej głowicy oraz wysokość podnoszenia. Obrotowa głowica to niezwykle ważny element, który pozwala na zmianę pozycji wysięgnika o 360°, dzięki czemu nie ma potrzeby przestawiania pojazdu, np. podczas pracy na placu budowy. Ładowarka teleskopowa obrotowa ma bardzo solidną konstrukcję, co pozwala jej na podnoszenie ładunków nawet na wysokość 30 metrów. To właśnie dane techniczne oraz parametry takie jak udźwig i wysokość podnoszenia sprawiają, że maszyna jaką jest ładowarka teleskopowa, sprawdza się w pracy w wielu branżach.
Ładowarka teleskopowa obrotowa – jakie jest jej zastosowanie?
Ładowarki teleskopowe obrotowe mają duże rozmiary i są wykorzystywane do prac na zewnątrz. Ładowarki te, najlepiej sprawdzają się w takich miejscach jak porty lotnicze oraz przemysłowe, tartaki czy kopalnie. Są niezastąpione podczas różnych pracy konstrukcyjnych, konserwatorskich czy też przy budowie infrastruktury drogowej.
Ładowarki teleskopowe obrotowe – jaki osprzęt można do nich zamontować?
Dzięki możliwości montażu dodatkowego osprzętu do ładowarki teleskopowej, zyskuje ona nowe możliwości i staje się dostosowana do danego rodzaju pracy. Jest to niezwykle istotne dla wielu przedsiębiorstw, ponieważ jeden pojazd jest wielofunkcyjny i może być wykorzystywany do różnych zadań. Dzięki temu, nie ma konieczności kupowania kilku osobnych urządzeń, co pozwala zaoszczędzić. Ważne jest, aby wybierać osprzęt od tego samego producenta, od którego pochodzi dana ładowarka. Wtedy możemy być pewni, że elementy dodatkowego osprzętu i samej ładowarki będą kompatybilne.
Przykłady dodatkowego osprzętu do ładowarki to elementy takie jak:
- chwytak do drewna lub bel,
- szufla do drewna lub kamieni,
- żurawie,
- zgarniacze,
- pług,
- widły.
Ładowarki teleskopowe – wymagane uprawnienia
Aby móc wykonywać pracę przy użyciu wózków widłowych oraz urządzeń transportu bliskiego niezbędne są odpowiednie uprawnienia na wózki widłowe. W przypadku braku wymaganych uprawnień, grozi nam kara grzywny, która nakładana jest przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego). Ponadto praca bez zezwolenia jest bardzo nieodpowiedzialna i stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia.
Do obsługiwania ładowarek teleskopowych wymagane jest uzyskanie uprawnień UDT. Zezwalają na operowanie wszystkimi wózkami jezdniowymi takimi jak wózki widłowe elektryczne, wózki podnośnikowe czy ładowarki. Aby uzyskać takie kwalifikacje, należy udać się na kurs do jednego z ośrodków szkoleniowych, a następnie zdać egzamin przed komisją państwową.
Wynajem ładowarki teleskopowej
Kupno ładowarki teleskopowej obrotowej to spory wydatek, który musimy uwzględnić w budżecie naszej firmy. Jest to niewątpliwie świetna inwestycja, która usprawni pracę w naszym przedsiębiorstwie i warto się na nią zdecydować. Jeśli w danym momencie budżet nie pozwala nam na taki zakup, należy rozważyć możliwość wynajmu ładowarek teleskopowych. Jest to też dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują takiego sprzętu w sporadycznych przypadkach. Wielu profesjonalnych dealerów gwarantuje usługi takie jak wynajem wózków widłowych czy ich serwis. Jeśli postawimy na sprawdzoną firmę, która posiada różnorodne oferty wózków na wynajem, z pewnością znajdziemy urządzenie spełniające nasze wymagania.
Wyróżniamy rodzaje wynajmu takie jak: wynajem krótkotrwały (do 3 miesięcy), wynajem długotrwały lub outsourcing.
Ładowarka teleskopowa obrotowa – podsumowanie
Ładowarki teleskopowe obrotowe to urządzenia o wyjątkowych możliwościach i parametrach, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w pracy w wielu branżach. Wszędzie tam, gdzie niezbędne jest podnoszenie ogromnych ładunków na bardzo duże wysokości, ładowarki teleskopowe są niezastąpione. Wybierając takie urządzenie należy dobrze określić potrzeby naszej firmy i na tej podstawie zadbać, aby ładowarka miała odpowiednie parametry, takie jak udźwig czy wysokość podnoszenia. Zaletą tego typu urządzeń jest możliwość montażu dodatkowego osprzętu, dzięki czemu jest to pojazd wielofunkcyjny. Obrotowa ładowarka teleskopowa to dobra inwestycja, a wysokiej jakości sprzęt będzie służyć nam latami.