Kupno pierwszego samochodu – krok po kroku

Autor: nadesłane

Własny samochód to ogromne udogodnienie. Ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie we współczesnym świecie bez własnego pojazdu. Dojeżdżamy nim przecież do pracy czy na uczelnię, ale także na zakupy i wszelkiego rodzaju wyjazdy. Auto przydaje się w wielu różnych sytuacjach. Aby spełniało swoją funkcję – musi być przede wszystkim sprawne technicznie. To szczególnie istotne, kiedy kupujesz używane auto. Jak się do tego zabrać, by być zadowolonym z zakupu samochodu? Podpowiadamy w naszym artykule.

Kupno pierwszego samochodu – obowiązki właściciela

Kiedy już wybierzesz wymarzony samochód i sfinalizujesz transakcję – czekają cię obowiązki, do których zobligowany jest każdy właściciel pojazdu. Wszystkie obowiązki właściela znajdziesz w poradniku: http://specjalistka.net/obowiazki-wlasciciela-auta/. Tymczasem wspominamy o najważniejszych kwestiach.

  • Rejestracja samochodu – pierwszym krokiem po zakupie samochodu jest rejestracja pojazdu. Jest to obowiązkowy etap; niezależnie od tego, czy samochód jest nowy i pochodzi z salonu, czy też został zakupiony na rynku wtórnym. Warto jednak podkreślić, że formalności zostały zredukowane do minimum, a od 2022 roku nie trzeba także zmieniać tablic rejestracyjnych (o ile nie są zagraniczne). Wniosek o rejestrację można złożyć na dwa sposoby: osobiście lub za pośrednictwem Internetu. Składa się go w wydziale komunikacji w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta lub urzędzie dzielnicy. Do wniosku należy załączyć odpowiednie dokumenty, takie jak: umowa kupna-sprzedaży, aktualne badania techniczne, dokument tożsamości do okazania, bieżący dowód rejestracyjny wraz z tablicami.
  • Ubezpieczenie OC – należy pamiętać, że jako nowy właściciel pojazdu stajesz się odpowiedzialny za posiadanie aktualnej polisy OC. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie; dotyczy każdego pojazdu. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, jeśli chodzi o polisę OC. Z powodzeniem znajdziesz korzystną finansowo polisę, a z czasem zaczną ci przysługiwać zniżki (na przykład za bezawaryjną jazdę). Aby obniżyć koszt polisy, możesz także zarejestrować auto wraz ze współwłaścicielem (na przykład tatą, który ma dłuższy staż jako kierowca i jeździ bez stłuczek).

Zakup pierwszego samochodu – na co zwrócić uwagę?

Zakup samochodu to nie lada wyzwanie. Na rynku wtórnym jest wiele ofert, a każdy sprzedawca chce jak najszybciej pozbyć się swojego auta i sowicie na tym zarobić. Przy zakupie pierwszego samochodu musisz zatem wykazać się rozsądkiem i podejść do wszystkiego na chłodno.

Marka, model, design i nowoczesne akcesoria to sprawa drugorzędna (chociaż auto oczywiście musi ci się podobać wizualnie i nie ma w tym nic złego). Najważniejsza kwestia to stan techniczny auta. Przed podjęciem decyzji o kupnie koniecznie musisz udać się do stacji kontroli pojazdów lub zaprzyjaźnionego warsztatu samochodowego. Jeśli masz taką możliwość – na oględziny samochodu i jazdę próbną udaj się z doświadczonym kierowcą lub pasjonatem motoryzacji. Być może masz kogoś takiego wśród znajomych lub członków rodziny.

Bardzo ważne jest również dokładne obejrzenie auta – szczególnie karoserii i podwozia pod kątem korozji, ale także progów i podłogi. Koniecznie zwróć uwagę na pracę silnika. Aby zweryfikować dokładny stan – niezbędne będzie badanie techniczne pojazdu.

Ponadto przejrzyj dokumenty, jakie aktualny właściciel powinien ci udostępnić. Sprawdź zgodność numeru nadwozia z numerem wpisanym do dowodu rejestracyjnego. Poproś też o wgląd w kartę pojazdu i skontroluj ważność polisy OC. Upewnij się też, że auto ma ważne badanie techniczne.

Unikaj podejrzanych ofert – zbyt tanie auto w rzekomo świetnym stanie powinno uruchomić lampkę ostrzegawczą. Z drugiej jednak strony inwestowanie w drogi samochód nie jest najlepszym rozwiązaniem. Pamiętaj, że często płacimy też za samą markę i model. Jako pierwsze auto najlepiej sprawdzi się samochód używany średniej klasy, ale za to sprawny technicznie i zadbany. Po więcej informacji odsyłamy na blog specjalistka.net.

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.