Kto zaopatrzy nas w pojemniki na śmieci od 1 lipca?

 

{module do-reklamy-intertekst|none}

Do rewolucji śmieciowej pozostało niewiele czasu. Coraz więcej osób dopytuje się kto zapewni nam pojemniki na śmieci. Gmina Żukowo w przygotowywanych materiałach do przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów ujęła zapis, że odbierający odpady zobowiązany jest do dostarczenia pojemników i worków na odpady właścicielom posesji, którzy tego będą wymagać.

 

 

Jak już wcześniej informowaliśmy, od 1 lipca 2013 r. w Chwaszczynie śmieci będzie wywozić konsorcjum dwóch firm: Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowe METALPOL Zbigniew Kaszub, Ryszard Peta sp. Jawna z Rumi i Zakład Oczyszczania Miasta Zbigniew Strach z Korzonek.

Obecnie trwają rozmowy z firmami wywozowymi o warunkach realizacji zapisu dotyczącego zapewnienia pojemników na śmieci. Niestety nie jest to obowiązek firmy wywożącej, ponieważ zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz.U. z 2012 r. poz. 391z późn. zm.) właściciele nieruchomości są zobowiązani do wyposażenia nieruchomości w pojemniki i worki służące do zbierania odpadów komunalnych.

 

Od wyżej wymienionych firm redakcja Chwaszczyno.pl dowiedziała się, że najprawdopodobniej konsorcjum będzie się starało dostarczyć wszystkim chętnym pojemniki.

Późno przeprowadzony przetarg na wywóz śmieci jest sporym problemem nie tylko u nas ale też w całym kraju. Firmy mają już tylko dwa tygodnie na przygotowanie się do wywozu śmieci. W samym Chwaszczynie jest ponad 1000 domów, do tego dochodzą: sołectwo Leźno,  Pępowo, Małkowo, Miszewo, Banino,  Rębiechowo, Tuchom i Nowy Świat. Zakup tak dużej ilości pojemników na 1 lipca jest mało prawdopodobny, ponieważ jak łatwo sobie wyobrazić w całym kraju jest tak ogromny popyt na pojemniki, że trudno je dostać w tak dużej ilości.

 

Z naszych informacji wynika, że tam gdzie nie uda się na czas dostarczyć pojemniki, konsorcjum będzie zostawiać worki plastikowe.

 

Pojawia się jednak pytanie, czy warto brać od wygranych firm pojemniki? Czy nie lepiej jednak zainwestować i kupić sobie samemu? Pomijając fakt, że na początku lipca może być tak, że dostaniemy worki plastikowe, to pojemników na odpady nikt nie wstawi nam za darmo.

 

Nie wiadomo ile będzie kosztować dzierżawa za śmietniki na terenie Gminy Żukowo ale np. firma Metalpol na terenie Gdyni za dzierżawę pojemnika 120 litrowego pobiera opłatę 4 zł miesięcznie, a za pojemnik 240 litrów odpowiednio 5,20 zł miesięcznie. Niby nie jest to miesięcznie bardzo dużo ale jak tę kwotę pomnoży się przez co najmniej dwa pojemniki (suche i mokre) i 12 miesięcy to wychodzi prawie 100 zł. (Zostają jeszcze: papier, szkło, tworzywa sztuczne)

Może warto zainwestować raz i nie płacić za coś, co i tak nigdy nie będzie nasze. Pojemnik 120 litrowy można wyszukać w internecie za 119 zł.

Konsorcjum dwóch firm wygrało przetarg na wywóz śmieci na rok. Co będzie później? Jeśli wygra ktoś inny, to sprawa pojemników na odpady wróci ponownie.

 

Michał Witt

 

 {module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.