Krzyże i kaplice przydrożne w Chwaszczynie i okolicach cz. III – krzyż na Tuchomskiej w Chwaszczynie

Na skrzyżowaniu dróg ul. Tuchomskiej i DK 20 czyli ul. Gdyńskiej na skraju lasu stoi przydrożny krzyż. Krzyż ten został poświęcony w niedzielę 14 czerwca 2015 roku i jest co najmniej już trzecim z kolei stojącym w tym miejscu.

Poświęcenia krzyża dokonał ks. wikary Mateusz Koszałka w obecności zgromadzonych okolicznych mieszkańców.

Z biegiem lat coraz trudniej ustalić historię danego miejsca, budynku lub szczegółów zamierzchłego wydarzenia. Podobnie jest z krzyżem stojącym przy ul. Tuchomskiej. Wedle opowiadań nieżyjącej już mojej mamy w miejscu, gdzie stoi obecnie krzyż miano odnaleźć ludzkie szczątki. Mojej mamie opowiadał, to z kolei jej ojciec, a mój dziadek po kądzieli Władysław Miszkowski.

krzyz tuchomska2

fot. Poświęcenie krzyża przy ul. Tuchomskiej przez ks. Mateusza Koszałkę w dniu 14 czerwca 2015 r. 

Odnalezione szczątki miały być ciałem kobiety o długich ciemnych włosach. Najprawdopodobniej właśnie dlatego w tym miejscu postawiono krzyż. Obecnie nie sposób już ustalić, w którym to było roku, ale po sprawdzeniu w Greifswaldzkiej Bibliotece Cyfrowej krzyż ten widnieje na mapie wydanej w 1900 roku, do której dane zbierano od 1898 roku.

Z opowiadań mojego dziadka wiem, że w miejscu tym miało straszyć. Widywano w tej okolicy postać mężczyzny palącego papierosa, jednakże, gdy osoba zbliżała się do niego postać ta nagle znikała. Okoliczni mieszkańcy mówili również o mężczyźnie, który odwiedzał ich i prosił o jedzenie.

Najprawdopodobniej z chwilą postawienia i poświęcenia krzyża zjawisko to ustało.

 

Wojciech Albecki

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.