Królowa Kaszub tronuje w Kanadzie

Wszystko rozpoczęło się już w maju 2007 roku, kiedy David Shulist wraz ze swoim kuzynem Eddem Chippiorem (Szczypiorem) odwiedzili pomorskie Kaszuby. Ich pierwsze spotkanie przed banińskim domem Elżbiety i Eugeniusza Pryczkowskich nastąpiło w momencie, gdy instalowana była replika Królowej Kaszub do przydomowej kapliczki. Obaj Kaszubi z Kanady pomagali przy jej montażu. Świadkiem tego zdarzenia był gimnazjalista Mateusz, obecnie kleryk Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Późniejsze spotkanie w Sianowie utwierdziło Kaszubów zza wielkiej wody, że właśnie ta Królowa winna być w szczególny sposób czczona także w ich kanadyjskiej ojczyźnie. Wkrótce do Sianowa przybyła większa grupa wraz z kapłanem Marvinem Coulasem. Na jej czele znów był David Shulist, słusznie zwany Królem Kaszubów w Kanadzie. To on jest głównym budowniczym mostu przyjaźni pomiędzy Kaszubami z Pomorza i Kanady symbolicznie zawiązanego w Żukowie w 2008 roku. W tymże roku odbyły się wielkie uroczystości 150-tej rocznicy kaszubskiego osadnictwa w Kanadzie. Wówczas zrodziła się idea uroczystego wprowadzenia repliki Pani Sianowskiej wykonanej na Kaszubach, tu poświęconej i przekazanej w darze braciom zza wielkiej wody.

Plan ten udało się sfinalizować w maju 2016 roku. W czerwcu ubiegłego roku artysta z Mściszewic Czesław Birr zakończył prace nad repliką, którą na początku lipca ofiarowano w Sianowie grupie Kaszubów z Kanady na ręce Davida Shulista. Podczas lipcowych uroczystości odpustowych statuę poświęcił biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. Od tego czasu rozpoczęły się przygotowania do wyjazdu grupy Kaszubów dla Kanady w celu dokonania uroczystej introdukcji figury w centralnym i imponującym wielkością i pięknem kościele usytuowanym w miejscowości Wilno. Termin wyjazdu wyznaczono na pierwszą dekadę maja 2016 r. Do tego czasu figura peregrynowała po Kaszubach. Wykonano dziesiątki zdjęć z różnymi osobami, głównie kaszubskimi rodzinami. Najstarszą osobą, która trzymała ją w rękach i cieszyła się z przeznaczenia figury, była 103-letnia Władysława Gołąbek z Łebieńskiej Huty, pochodząca z parafii sianowskiej. To wszystko znalazło odzwierciedlenie w prasie kanadyjskiej. Artykuły te pomogły lepiej przygotować się Kaszubom zza wielkiej wody do godnego przeżywania uroczystych dni.

krolowa kaszub w kanadzie 3

Pobyt w Kanadzie rozpoczął się 30 kwietnia. Dzień później wszyscy stanęli nad najsłynniejszym w świecie wodospadem Niagara. W kolejnych dniach zwiedzano najważniejsze miejsca Kaszub ontaryjskich: kościoły, cmentarze, zabytki, farmy, ważne obiekty, w tym Urząd Gminy i szkołę gimnazjalną. W czwartkowym dniu odbyła się wyprawa do stolicy państwa, Ottawy, gdzuie m.in. zwiedzono Muzeum I II Wojny Światowej. Jednak najważniejsze były dwa ostatnie dni, czyli sobotni festyn Kashub Day oraz niedzielna uroczystość kościelna.

Niesamowite wprost przeżycia towarzyszyły wielkim uroczystościom wprowadzenia i przekazania repliki Matki Boskiej Sianowskiej. Obecni byli tam Kaszubi Kanadyjscy głównie z Wilna, Barry’s Bay i okolic, ale także ich bliscy, którzy mieszkają w wielkich miastach, jak Toronto czy Ottawa. Licznie też przybyli potomkowie polskich emigrantów na czele z chórem „Ludowa nuta” z Hamilton, który zauroczył wszystkich pięknych śpiewem kaszubskich pieśni religijnych.

Niektórych pieśni nigdy nie słyszałam i to w tak przepięknych aranżacjach. Coś niesamowitego – wzdychała Wanda Lew-Kiedrowska, jedna z osiemnastu osób delegacji Kaszubów z Pomorza.

krolowa kaszub w kanadzie 1

Cała grupa kroczyła tuż za figurą niesioną przez małżeństwo Pryczkowskich. Przed ołtarzem przekazali ją na ręce Margaret i Zigmunda Biernaskie, którzy dzień wcześniej, podczas Dnia Kaszubskiego, ogłoszeni zostali królem i królową Kaszub. Ten honorowy tytuł przyznawany jest co roku innej parze za szczególną aktywność w promowaniu kultury i języka kaszubskiego. Doniosłemu aktowi przekazania figury towarzyszyli Rycerze Kolumba (Knights of Columbus) oraz inne stowarzyszenia działające przy parafii w Wilnie, przede wszystkim Wilno Heritage Society, czyli organizacja powołana specjalnie w celu zachowywania kaszubskiego dziedzictwa.

W całą uroczystość włączyło się bardzo dużo ludzi, także miejscowy chór i róże różańcowe. Ogromne zaangażowanie było ze strony rady parafialnej oraz proboszcza ks. Jana Wądołowskiego, który przybył do Wilna jesienią ubiegłego roku po ks. Wojciechu Błachu, równie intensywnie wspierającego rozwój kultu Królowej Kaszub na kanadyjskich Kaszubach – wyjaśniał David Shulist, główny reżyser wielkiego kaszubskiego wydarzenia.

krolowa kaszub w kanadzie 6

Uroczystość ta wpisała się w obchody złotego jubileuszu koronacji Matki Boskiej Sianowskiej. Specjalny list, napisany w trzech językach, wystosował w tej sprawie biskup pelpliński. Jego angielską wersję odczytał proboszcz kaszubskiej parafii. Napisano w nim między innymi: „Historia jest pamięcią pokoleń. My Polacy i Kaszubi zamieszkujący tereny Kanady cenimy sobie pamięć swoich pokoleń szczególnie wysoko. Owocem tego są zjazdy Kaszubów, zawsze złączone z udziałem we Mszy Świętej. Do takich niewątpliwie należy i to spotkanie, które wpisuje się w uroczyste obchody jubileuszu 50-lecia papieskiej koronacji Królowej Kaszub z Sianowa. Wasza wiara, zachowanie tradycji i języka, jest pięknym świadectwem patriotycznej postawy dla Kaszubów w Polsce – ziemi Waszych przodków”.

Istotnie, ta inspiracja sprawiła, że tuż przed wyjazdem przetłumaczono nowennę ku czci MB Sianowskiej na język angielski, którą rozpoczęto uroczystą mszę. W tym też języku przedstawiono historię cudami słynącej figury. Czytania były po kaszubsku, także psalm oraz modlitwy wiernych, które odczytały gimnazjalistki z Żukowa: Patrycja Kwidzińska, Emilia Ptach i Agnieszka Kąkol. Ich wyjazd był formą nagrody za dobre wyniki w nauczaniu języka kaszubskiego.

My nie chcemy stąd odjeżdżać. Tak tu wspaniale. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wszystkiego, co tu się dzieje. Zwłaszcza, niesamowite jest, że możemy się porozumieć tu w języku kaszubskim. Możliwość odczytania na kanadyjskiej ziemi modlitw po kaszubsku była ogromnym dla nas przeżyciem. Tego nie da się zapomnieć nigdy w życiu. I to wszystko dzięki naszej rodnej mowie i kulturze – wzdychały młode Kaszubki.

krolowa kaszub w kanadzie 2

Szczególną pomoc w tej sprawie wykazała dyrektor Gimnazjum nr 2 Mirosława Żołna, która pozyskała sponsorów. Wśród nich byli Urząd Gminy w Żukowie oraz Starostwo Powiatowe w Kartuzach. Udział młodzieży ma dać początek ich wymiany. Młodzież z Kaszub kanadyjskich miałaby przyjeżdżać na polskie Kaszuby, by zgłębiać język kaszubski, nasi z kolei wyjeżdżaliby tam poprawiać angielski oraz uczyć tamtejszą młodzież kaszubskiego. W tym celu odbyły się oficjalne i bardzo udane spotkania w Hight School w Barry’s Bay oraz w urzędzie tej gminy. Były liczne wywiady, spotkania, zwiedzanie (w tym także stolicy Kanady Ottawy, Niagary, Niagary on the Lake, Toronto i Hamilton), a zwłaszcza serdeczne rozmowy w gościnnych domach kaszubskich.

 

krolowa kaszub w kanadzie 4

W ostatnich – wieczornych – godzinach pobytu na Kaszubach ontaryjskich odbyła się jeszcze jedna przemiła uroczystość. Otóż Kaszubi z Pomorza przywieźli specjalny dar dla Davida Shulista i jego małżonki Diany. Była nią druga replika Matki Boskiej Sianowskiej, także wykonana przez artystę z Mściszewic. Ofiarowano ją rodzinie w domu gospodarza, zaś poświęcenia dokonał ks. Jan Wądołowski. Obecnie jest najpiękniejszą ozdobą domu kanadyjskiego Króla Kaszub.

 

Jan Dosz

 

Delegacja kaszubska

Ks. Zbigniew Kulwikowski, Grażyna i Eugeniusz Roszkowscy, Elżbieta i Eugeniusz Pryczkowscy, Maria i Zdzisław Jarzębińscy, Wanda Lew-Kiedrowska, Maciej Czapiewski, Julia Czapiewska, Zbigniew Rychert, Andrzej Regliński, Danuta Tocke, Agnieszka Kąkol, Emilia Ptach, Patrycja Kwidzińska,, Zbigniew Byczkowski i Marian Gorlikowski.

krolowa kaszub w kanadzie 7

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.