Krawiec kraje, jak mu materii staje – czyli co w sprawie utwardzenia dróg w Chwaszczynie postanowił burmistrz?


{module do-reklamy-intertekst|none}

Przed kilkoma dniami w chwaszczyńskiej szkole miało miejsce zebranie dotyczące budowy ulic na kolejnym z osiedli w naszej miejscowości. Było to spotkanie przedstawicieli mieszkańców z burmistrzem. Celem spotkania było omówienie kwestii pozyskania środków na opracowanie koncepcji budowy ulic w bieżącym roku.

 

W spotkaniu z Jerzym Żurawiczem oraz kierowniczką Referatu Inwestycji Ireną Majkowską uczestniczyli przedstawiciele z grona 14 osobowego komitetu ds. budowy ulic spośród mieszkańców ulic Żeromskiego, Mickiewicza, Sienkiewicza, Słowackiego, Norwida, Gałczyńskiego i Kochanowskiego. Na spotkaniu obecni byli również radny powiatowy Piotr Fikus, sołtys Gerard Barsowski, sekretarz Rady Sołeckiej Mirosław Nowak oraz członek Rady Sołeckiej Jolanta Wiercińska.

 

Sekretarz Rady Sołeckiej przywitał zgromadzonych gości oraz omówił sprawę podziału płyt Yomb, która była przyczynkiem do powstania pomysłu utwardzenia w/w ulic kostką brukową. Przypomnijmy – utwardzając drogę płytami Yomb, można na długie lata zapomnieć o jakiejkolwiek innej formie jej utwardzenia, gdyż ułożenie i zakup płyt wiązało się z znacznymi kosztami, a płyty powinny wytrzymać kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Przecież nie będzie się po kilku latach usuwać płyt celem zastąpienia ich kostką lub asfaltem, w czasie, gdy inne drogi od kilkudziesięciu lat nie są utwardzone w żaden sposób. Ta właśnie myśl przyświecała kilku osobom, które na zebraniu wiejskim w marcu z niechęcią patrzyły na utwardzenie tych ulic płytami Yomb.

 

Krawiec kraje jak mu materii staje – powiedział burmistrz Jerzy Żurawicz, zaczynając omawiać projekt utwardzenia ulic.

Bardzo ważną i dużą inwestycją jest budowa szkoły w Baninie. Na 2013 i 2014 rok idzie całe uderzenie inwestycyjne w kwocie 14 mln zł, od pana premiera Tuska otrzymałem 2 mln zł, a cały koszt budowy szkoły (w Baninie – przyp. red.) wraz z drogami wynosić może 19-20 mln zł.

Każdy radny, chce, aby u niego były inwestycje. My wiemy o państwa oczekiwaniach, muszę to z radą skonsultować, z skarbnik i wtedy można zobaczyć. W najbliższych dniach zobaczę, jakie są możliwości i wtedy zobaczymy.

Przez ostatnie 8 lat środki szły na Banino i Chwaszczyno. Żukowo było strasznie gnębione przez ostatnie 8 lat – mówił Jerzy Żurawicz.

Burmistrz zobowiązał się wnieść na lipcowej sesji poprawki do budżetu, celem zabezpieczenia środków na wykonanie koncepcji budowy ulic w tym roku.

 

Kierowniczka Referatu Inwestycji Irena Majkowska mówiła: musi być zrobiony projekt koncepcyjny, który pozwoli na etapowanie inwestycji. W pierwszym etapie powinniśmy zrobić koncepcję, a potem projekt. Koncepcja kosztuje około 1/3 ceny kosztów dokumentacji. Jeśli przekroczymy 14 tys. Euro to musimy ogłaszać przetarg – mówiła Irena Majkowska.

 

Skąd Rada Miejska weźmie środki? Radny powiatowy Piotr Fikus sugerował burmistrzowi, aby skorzystać z rezerwy budżetowej, jednakże ostatecznie burmistrz postanowił, aby przesunąć środki przeznaczone na zadania inwestycyjne do zrealizowania w bieżącym roku w Chwaszczynie. W bieżącym roku najprawdopodobniej nie uda się zrealizować rozbudowy remizy strażackiej o boks garażowy – ze względów na sprawy związane z dokumentacją strażnicy. Tak więc środki przeznaczone na jej rozbudowę (0,3 mln zł – przyp. red.) zostaną w pewnej części najprawdopodobniej przesunięte na opracowanie koncepcji budowy ulic do niej przyległych.

 

Wojciech Albecki

 

1-dsc02440-budowa-ulic-w-chwaszczynie

 

2-dsc02441-budowa-ulic-w-chwaszczynie

 

3-dsc02442-budowa-ulic-w-chwaszczynie

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

{module dol-artykulu|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.