Kontrole szamb – warto wiedzieć

Podczas ubiegłorocznego cyklu spotkań z mieszkańcami „Moja ulica. Moje Chwaszczyno” mieszkańcy wielokrotnie dopytywali, kto kontroluje kwestie indywidualnego wywozu ścieków czy szczelności szamb.

 

Jak wyjaśnia Referat Środowiska i Rolnictwa UG Żukowo, do którego należą te zadania, prowadzone są kontrole w zakresie częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych, czyli szamb. W pierwszej kolejności kontrolą objęte są te nieruchomości, które nie złożyły żadnych informacji, co do posiadanego urządzenia sanitarnego do prowadzonej gminnej ewidencji zbiorników bezodpływowych.

 

Istotą prowadzonych działań jest troska o stan środowiska w naszych miejscach zamieszkania, ale również potrzeba zewidencjonowania ilości ścieków i instalacji sanitarno-kanalizacyjnych. Na podstawie tych danych planowane są m.in. dalsze inwestycje w systemie kanalizacji sanitarnej, w tym dofinansowanej z środków unijnych gdzie konieczne jest spełnienie konkretnych wskaźników w zakresie przyłączy i ilości ścieków.

 

Ważne jest również, aby zawrzeć stosowną umowę z firmą wywożącą ścieki.

 

Skontrolowano już następujące miejscowości:
Otomino – 11 posesji,
Widlino – 3 posesje,
Sulmin – 17 posesji,
Nowy Świat – 8 posesji,
Czaple – 31 posesji.

 

Odnośnie Chwaszczyna, do gminnej ewidencji zbiorników bezodpływowych, na wezwania Urzędu Gminy żadnych informacji nie zgłosiło 112 posesji, natomiast z Tuchomia takich informacji nie zgłosiło 47 posesji.

 

Dalsze kontrole planowane są w najbliższych miesiącach.

 

Jeśli nie macie Państwo pewności, czy wszelkie formalności w zakresie zgłoszenia szamba czy innej instalacji kanalizacyjnej zostały przez Was dokonane, można to sprawdzić, kontaktując się z pracownikami Urzędu Gminy w Żukowie:

tel: 58 685 83 71
e-mail: srodowisko@zukowo.pl

 

fot. tytułowa: e-ozorkow.pl

 

nadesłane: Radny Gminy Żukowo – Jacek Fopke

 

{jcomments on}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.