Koło Gospodyń Wiejskich z Chwaszczyna zawitało do Tomaszowa Mazowieckiego

W dniach 10-11 czerwca Koło Gospodyń Wiejskich z Chwaszczyna zawitało do Tomaszowa Mazowieckiego za sprawą wystosowanego do naszego koła zaproszenia od Starosty miasta pana Mirosława Kuklinskiego na wydarzenie „Dni Antoniańskie w Tomaszowie Mazowieckim”. Rok temu św. Antoni z Padwy został patronem Tomaszowa i powiatu tomaszowskiego, a obchody dni antoniańskich mają być organizowane co roku w okresie imienin św. Antoniego, które przypadają 13 czerwca.
Pierwszego dnia miałyśmy przyjemność zwiedzić ciekawe miejsca okolic Tomaszowa Mazowieckiego, takie jak: GROTY NAGÓRZYCKIE I SKANSEN RZEKI PILICY.

 

Pierwsza odsłona kaszubskiego folkloru została zaprezentowana w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej, podczas biesiady „Wieczór Kaszubski”. Po uroczystym otwarciu wieczoru przez panią Elżbietę Łojszczyk, dyrektora PCAS, jako pierwszy niezawodnie zaprezentował się Zespół Wokalny Kaszubki. Polkami i utworami śpiewnymi wprowadził on zgromadzoną publiczność w klimat kaszubski, a burczybas włosowy i diabelskie skrzypce cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Panie z kółka hafciarskiego tego wieczoru odpowiadały na pytania, dotyczące tajników haftu kaszubskiego szkoły żukowskiej.

 

kgw w tomaszowie 2

 

W trakcie spotkania z kulturą kaszubską został zarejestrowany reportaż przez lokalną telewizję oraz wywiad z Barbarą Myszk-Herrmann – Prezesem KGW Chwaszczyno, a także z Jolantą Wiercińską – Sołtysem wsi Chwaszczyno. Na zakończenie grupa Rosa zaprezentowała taniec Funky i zaprosiła słuchaczy do wspólnego występu.
W niedzielę Jarmark kulturowy skupił się w centrum miasta na Placu Kościuszki. Tam na dużej scenie zainaugurowałyśmy „Dni Antoniańskie w Tomaszowie Mazowieckim” prezentując się na trzech płaszczyznach. Zespół wokalny Kaszubki zaprezentował się w dwóch blokach śpiewno-tanecznych oraz przeprowadził naukę Kaszubskich Nut, wprowadzając słuchaczy w żywą interakcję z językiem kaszubskim.

 

kgw w tomaszowie 3

 

Kółko hafciarskie stworzyło wspaniałą ekspozycję swoich prac haftu kaszubskiego szkoły żukowskiej, rękodzieła, a także wyrobów szydełkowych. Grupa taneczna Rosa zaprezentowała zgromadzonej publiczności dwa układy taneczne: taniec do piosenki z filmu Różowa Pantera oraz taniec kabaretowy Burleska. Nasza wystawa i występy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, co umożliwiło pozyskanie nowych kontaktów do współpracy.

 

kgw w tomaszowie 4

 

Ogromne podziękowania kierujemy do Joanny Seligi naszego opiekuna na pięknej i gościnnej ziemi Tomaszowa Mazowieckiego oraz przyjaciół z gminy Lubochnia.

 

kgw w tomaszowie 5

 

Wyjazd został dofinansowany ze środków pieniężnych Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie oraz Starostwa Powiatowego w Kartuzach.

 

B.MH./ Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.