W dniach 10-11 czerwca Koło Gospodyń Wiejskich z Chwaszczyna zawitało do Tomaszowa Mazowieckiego za sprawą wystosowanego do naszego koła zaproszenia od Starosty miasta pana Mirosława Kuklinskiego na wydarzenie „Dni Antoniańskie w Tomaszowie Mazowieckim”. Rok temu św. Antoni z Padwy został patronem Tomaszowa i powiatu tomaszowskiego, a obchody dni antoniańskich mają być organizowane co roku w okresie imienin św. Antoniego, które przypadają 13 czerwca.
Pierwszego dnia miałyśmy przyjemność zwiedzić ciekawe miejsca okolic Tomaszowa Mazowieckiego, takie jak: GROTY NAGÓRZYCKIE I SKANSEN RZEKI PILICY.
Pierwsza odsłona kaszubskiego folkloru została zaprezentowana w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej, podczas biesiady „Wieczór Kaszubski”. Po uroczystym otwarciu wieczoru przez panią Elżbietę Łojszczyk, dyrektora PCAS, jako pierwszy niezawodnie zaprezentował się Zespół Wokalny Kaszubki. Polkami i utworami śpiewnymi wprowadził on zgromadzoną publiczność w klimat kaszubski, a burczybas włosowy i diabelskie skrzypce cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Panie z kółka hafciarskiego tego wieczoru odpowiadały na pytania, dotyczące tajników haftu kaszubskiego szkoły żukowskiej.
W trakcie spotkania z kulturą kaszubską został zarejestrowany reportaż przez lokalną telewizję oraz wywiad z Barbarą Myszk-Herrmann – Prezesem KGW Chwaszczyno, a także z Jolantą Wiercińską – Sołtysem wsi Chwaszczyno. Na zakończenie grupa Rosa zaprezentowała taniec Funky i zaprosiła słuchaczy do wspólnego występu.
W niedzielę Jarmark kulturowy skupił się w centrum miasta na Placu Kościuszki. Tam na dużej scenie zainaugurowałyśmy „Dni Antoniańskie w Tomaszowie Mazowieckim” prezentując się na trzech płaszczyznach. Zespół wokalny Kaszubki zaprezentował się w dwóch blokach śpiewno-tanecznych oraz przeprowadził naukę Kaszubskich Nut, wprowadzając słuchaczy w żywą interakcję z językiem kaszubskim.
Kółko hafciarskie stworzyło wspaniałą ekspozycję swoich prac haftu kaszubskiego szkoły żukowskiej, rękodzieła, a także wyrobów szydełkowych. Grupa taneczna Rosa zaprezentowała zgromadzonej publiczności dwa układy taneczne: taniec do piosenki z filmu Różowa Pantera oraz taniec kabaretowy Burleska. Nasza wystawa i występy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, co umożliwiło pozyskanie nowych kontaktów do współpracy.
Ogromne podziękowania kierujemy do Joanny Seligi naszego opiekuna na pięknej i gościnnej ziemi Tomaszowa Mazowieckiego oraz przyjaciół z gminy Lubochnia.
Wyjazd został dofinansowany ze środków pieniężnych Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie oraz Starostwa Powiatowego w Kartuzach.
B.MH./ Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie