Kolejna płyta w dorobku chwaszczyńskiego Zespołu „KASZUBKI”

 
Zespół „KASZUBKI”  /fot. Michał Konkol/

Przed niespełna miesiącem pożegnaliśmy rok 2018. Każdy z nas będzie go zapewne wspominał inaczej.

Zespół „KASZUBKI” zapisze go z pewnością jako jeden z bardziej pamiętnych. Był to bowiem dla nas rok szczególnej aktywności, podsumowań i jubileuszu 15-lecia działalności.
Z tej okazji Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie wraz z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie wydał publikację podsumowującą naszą dotychczasową działalność.

 

folder kaszubki
Front okładki publikacji /grafika – Michał Witt/

Wspaniałą, jubileuszową, niespodzianką był też dla nas przygotowany i zrealizowany przez Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie film prezentujący zespół.

https://www.youtube.com/watch?v=DOP5LB4Zmk4

Swą 15-letnią działalność w szczególny sposób postanowił podsumować i sam zespół.
W trakcie jednego ze spotkań roboczych, analizując swój życiorys, doszliśmy do wniosku, że powinniśmy zrobić coś, by mocniej zapisać się w historii regionu, by pozostawić po sobie trwały ślad. Wystarczyła nam tylko krótka rozmowa i podjęliśmy decyzję – nagrywamy płytę. Pracę nad wydawnictwem rozpoczęliśmy jesienią 2017 r. Gotowy „krążek” trzymaliśmy w dłoniach w grudniu 2018 r.

okladka plyty
Front okładki płyty

Płyta nosi tytuł „Piosenki z Kaszub – Nasz swiata dzél” (tłum. – nasza część świata). Dlaczego akurat taki? – ponieważ tak dobraliśmy repertuar, by jej treścią pokazać Państwu całe piękno naszej kaszubskiej ziemi: jej walory przyrodnicze i krajobrazowe, a przede wszystkim nas Kaszubów – naszą codzienność, ciężką pracę, targające nami uczucia i wielki patriotyzm. Na płycie znajdą Państwo 22 utwory. Są to prawdziwe perły kaszubskiej muzyki („Czemù lecysz?”, „Gdze mòja wies?”, „Hej mòrze, mòrze”, „Jestem Kaszubą”, „Kaszëbë wòłają nas”, „Kùkówka”, „Kùtrowô pòlka”, „Na czôłnie”, „Na Kaszëbach”, „Namòwa”, „Nasza zemia”, „Nasz môl”, „Sekretë”, „Szëmiała leszczëna”, „Tata i kòza /Mój tata kùpiôł kòzã…/”, „Wele, wele wetka – Marëszka”, „Żebë wrócył ten czas”, „Żôl”,”Żôle gąsôrczi”) oraz dwa ważne dla zespołu utwory – towarzyszący nam od początku naszej drogi „Nasz môl” (sł. i muz. Kazimierz Jastrzębski) i napisany specjalnie na jubileusz 15-lecia „Karno Kaszëbczi” (sł. Kazimierz Jastrzębski, muz. Małgorzata Drawc), a także wprowadzające nieco urozmaicenia dwie kompozycje instrumentalne – kaszubskie polki („Lusza” i „Szadô”).

Wszystkie utwory na płycie – w aranżacjach Szymona Chylińskiego, kierownika artystycznego zespołu – wykonane są w dwugłosie żeńskim, przy akompaniamencie kapeli w składzie instrumentalnym: skrzypce, klarnet, 2 akordeony, kontrabas, diabelskie skrzypce oraz burczybas włosowy. Autorem zdjęć na okładkę jest fotograf – Michał Konkol. Projekt okładki płyty jest inspirowany okładką jubileuszowej publikacji.

Płyta powstała przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Kartuzach (środki z otwartego konkursu ofert) oraz we współpracy z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie.

Wydawca: Wydawnictwo Muzyczne SOLITON.

Płyta została wydana w celach promocyjnych.

Repertuar z płyty będą mogli Państwo usłyszeć „na żywo” podczas koncertu, który będzie miał miejsce w Strefie Kultury w Chwaszczynie (przy ul. Żeromskiego 9), w niedzielę 3 lutego 2019 r. o godz. 17:00. Na koncert, już dzisiaj, zapraszają Państwa Zespół KASZUBKI oraz Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie.

Zazwyczaj zespół „KASZUBKI” publikuje zdjęcia wykonane podczas występów. Tym razem chcemy pokazać się Państwu inaczej – „zza kulis”. Zdjęcia wykonano podczas spotkań roboczych poświęconych pracy nad materiałem na płytę oraz podczas rejestracji materiału w studiu nagrań /Rainbow Studio w Gdyni/.

Danuta Jastrzębska – Zespół „KASZUBKI”
Zdjęcia: archiwum zespołu

 

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.