Kiedy powinno się cyklinować podłogę?

Autor: nadesłane

Cyklinowanie podłogi to popularny zabieg renowacyjny, który może drewnianej posadzce przywrócić dawny, świetny wygląd. Drewniane podłogi jeszcze kilkadziesiąt lat temu były niezwykle modne, potem królowały w naszych domach i mieszkaniach panele i płytki, ale drewno znów wraca do łask. Drewno niewątpliwie jest materiałem ponadczasowym, które doskonale się prezentuje. Jednak po wielu latach użytkowania i eksploatacji tego typu posadzki, cyklinowanie podłogi będzie konieczne, Jeżeli zależy na tym, by posadzka znów świetnie się prezentowała. Drewniana podłoga świetnie sprawdza się w przypadku odważnych aranżacji, ale również dopełnia zachowawczy wystrój. Niewątpliwie taka podłoga jest również bardzo wytrzymała, a jej naturalny charakter coraz częściej bywa doceniony. Wspomnieliśmy jednak o tym, że nawet najbardziej wytrzymałe drewno może się po prostu niszczyć. W takiej sytuacji konieczne będzie cyklinowanie podłogi. Co warto na ten temat wiedzieć? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.

Czym jest cyklinowanie podłogi?

W dość spory uproszczeniu cyklinowanie podłogi to proces polegający na rzecz szlifowaniu wierzchniej warstwy parkietu przy użyciu cykliniarki. Urządzenie to jest niezbędne, by cyklinowanie podłogi zostało w ogóle przeprowadzone. Istotne jest tutaj, by wybrać odpowiedni papier ścierny o konkretnej gradacji. Przeważnie cyklinowanie podłogi rozpoczynamy od papieru ściernego o dużej gradacji, dzięki czemu możliwe jest usunięcie wierzchniej warstwy i doprowadzenie do zniwelowania różnego rodzaju zniszczeń.

Kiedy warto zdecydować się na cyklinowanie podłogi?

Musimy wspomnieć o tym, że jeszcze kilka lat temu, cyklinowanie podłogi kojarzone było tylko i wyłącznie z uciążliwym pyłem, który docierał w każdy zakamarek w naszym mieszkaniu lub domu. W efekcie cyklinowanie podłogi wiązało się z gruntownym i porządkami i często malowaniem ścian. Warto jednak wiedzieć, że aktualnie możliwe jest cyklinowanie bezpyłowe, dzięki czemu unikniemy takiej sytuacji. Nie różni się ono ani w efekcie, ani w częstotliwości od tradycyjnych rozwiązań, ale niewątpliwie jest częściej wybierane ze względu na to, że nie pozostawia po sobie takiego brudu. Cyklinowanie podłogi powinno odbywać się co kilkanaście lub nawet co kilkadziesiąt lat. Istotne jest jednak to, zwrócić uwagę na stan pakietu lub desek i wtedy najlepiej jest podjąć decyzję. Jeżeli zauważymy, że nasza podłoga w wielu miejscach jest już mocno wyeksploatowana, niewątpliwie warto zdecydować się na ten zabieg i nie odwlekać go. Odsłonięte drewno, pozbawione w wielu miejscach warstwy ochronnej, będzie ulegało szybszemu zniszczeniu. Ponadto, jeżeli planujemy remont, również od razu warto zdecydować się na cyklinowanie podłóg. Optymalną częstotliwość cyklinowania przyjmuje się okres około 10 lat, ale jak wspomnieliśmy, są to sprawy naprawdę bardzo indywidualne. Cyklinowanie podłogi może odbywać się zarówno latem jak i zimą, ale należy pamiętać o tym, że odpowiednie temperatury w mieszkaniu, czy w ogóle w pomieszczeniu, gdzie odbywa się zabieg renowacyjny drewnianej posadzki, są niezwykle ważne, podobnie jak wilgotność powietrza. Ma to o tyle znaczenie, że po dokonaniu zniwelowania różnych uszkodzeń do naszej drewnianej posadzce, konieczne będzie jej zabezpieczenie. W tym celu najczęściej wybiera się lakier lub olej. Tego typu substancje potrzebują odpowiednich warunków, by mogły wyschnąć i w sposób właściwy zaimpregnować nasze drewno.

Podsumowanie

Cyklinowanie podłogi jest zabiegiem popularnym i niewątpliwie opłacalnym. Warto jednak zwrócić uwagę na to, kiedy zamierzamy je wykonać. Ponadto warto wiedzieć również o tym, że na czas dokonywania renowacji naszej drewnianej posadzki, mieszkanie trzeba opuścić. Tak samo również powinniśmy podłogi pozostawić bez jakichkolwiek rzeczy ustawionych w pomieszczeniach, co oznacza, że konieczne będzie opróżnienie mieszkania. Niewątpliwie coraz więcej osób decyduje się na odnowienie drewnianej posadzki, doceniając naturalne piękno drewna.

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.